Nasze miasto Ełk
Historia miasta
Walory turystyczne

Herb EłkuWalory turystyczne Ełku

Spośród wielu atrakcyjnych zakątków Polski północno - wschodniej Ełk wyróżnia się niezwykłą urodą. Jest jednym największych miast Województwa Warmińsko Mazurskiego. Malowniczo położony nad jeziorem Ełk i rzeką Ełk, otoczony wzgórzami i lasami, jest znakomitym miejscem na wypoczynek.

Miasto posiada specyficzną atmosferę wyciszenia. Wszechobecna zieleń, brak tłoku na ulicach, parki, a przede wszystkim widok na jezioro wpływają pozytywnie na samopoczucie, wnosząc urlopową atmosferę w życie najbardziej zapracowanych Ełczan.

Charakterystycznym elementem krajobrazu ełckiego są jeziora. Jest ich w promieniu 15 - 20 km od Ełku ok. 100. Większość z nich połączona jest rzekami i strumieniami co stwarza doskonałe warunki do uprawiania turystyki kajakowej.

Most nad Jeziorem EłckimPojezierze Ełckie obejmuje rozległe malowniczo połączone kompleksy leśne, jeziora, pagórki i doliny morenowe oraz tereny równinne. Obszar ten jest bogaty w faunę. W leśnych ostępach zamieszkują sarny, jelenie, dziki, zające, tchórze, kuny, a zimą nawet wilki. Na podmokłych terenach w okolicach Żelazek można spotkać łosie, a w lasach Bartosz - bobry. Natomiast jeziora są bogate w różnorodne gatunki ryb. Znaczna część pojezierza to obszary krajobrazu chronionego. Wszystko to razem sprawia, że tereny te są rajem dla wędkarzy, grzybiarzy oraz miłośników długich wędrówek pieszych, rowerowych, kajakowych i narciarskich.

Równie ciekawe są szlaki rowerowe. Wystarczy wyjechać niedaleko poza Ełk aby poznać prawdziwy urok Mazur. Widok na malownicze, pagórkowate tereny, zapach leśnych owoców, srebrzące się jeziora pozwolą nam otworzyć się na piękno otaczającego nas świata, pozostawiając wspomnienia przygody, które pozwolą nam lepiej żyć i pracować.

Źródło: http://www.elk.pl