Wycieczka do muzeum

18 maja 2010 roku klasa III a integracyjna pojechała autobusem do Muzeum Michała Kajki w Ogródku. Muzeum to mieści się w rodzinnym domu poety nad Jeziorem Kraksztyn. W izbach wystawowych, w gablotach, wyeksponowane są ponad 100-letnie kancjonały (zbiór pieśni religijnych), rękopisy wierszy i czasopisma ,które czytał Michała Kajka i w których drukował swoje utwory. W kuchni mazurskiej znajdują się : ludowa szafa , ława, skrzynia, dwojaki ,żelazko na węgiel, maszynka do palenia kawy, wafel nica, moździerz, kopańka… W budynku gospodarczym mieści się wystawa sprzętu gospodarczego: ostrzałka do noży, żarna, nosidła do wody, drewniany cep, maselnica, magiel oraz narzędzia ciesielskie pochodzące z warsztatu Michała Kajki. Cała wystawa daje obraz prac wykonywanych w gospodarstwach mazurskich. Na zakończenie spotkania każde dziecko otrzymało broszurę pt. „Michał Kajka 1858 -1940 Droga do Polski” i Pani kustosz opowiedziała legendę związaną z „diabelskim kamieniem”, który znajduje się przed kościołem w Klusach. Zobacz zdjęcia.

Opracowała – Wiesława Jurewicz