Tajemnicza woda, powietrze, gleba

14 maja 2010 roku klasa III a integracyjna spotkała się po raz ostatni na zajęciach edukacyjnych z sympatycznymi Paniami - Renią i Małgosią, które od października wprowadzały uczniów w świat przyrody i ekologii. Tematem spotkania była „Tajemnicza woda, powietrze i gleba”, zaś celem było rozbudzanie uczuć i wrażliwości do otaczającego środowiska. W trakcie zajęć uczniowie poznali zasoby wody na Błękitnej Planecie, krążenie wody w przyrodzie, trzy stany skupienia wody oraz oszczędne gospodarowanie wodą we własnych domach. Dużo radości dostarczyła dzieciom gra dydaktyczna „Niesamowita kropla wody” oraz zabawa edukacyjna „Burza”. Dowiedziały się jak powstaje gleba i oglądały kolekcję skał magmowych, osadowych i metamorficznych. Ogromnym zaskoczeniem były następujące dane: gazeta rozkłada się po 5 miesiącach, skórka od banana – 6 miesięcy, karton po mleku – 5 lat, niedopałek papierosa - 10 lat, puszka aluminiowa- 350 lat, plastik - 400 lat, opony - 500 lat. Trzecioklasiści obserwowali żwir i piasek przez mikroskop stereoskopowy. Niezwykłe zainteresowanie wzbudziło doświadczenie badające właściwości tlenu. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli Paniom laurki ‘Moc życzeń” z podziękowaniami oraz wiosenne kwiaty. Wszyscy byliśmy niezwykle wzruszeni. Zobacz zdjęcia.
Opracowała – Wiesława Jurewicz