Zasady prowadzenia nauczania na odległość
Oceniania i klasyfikowania uczniów od 25 marca 2020 r.

Na podstawie:

• Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

• Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Od 25 marca 2020 roku do 10 kwietnia 2020 r. w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku prowadzone będzie kształcenie na odległość w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID- 19.

W związku z tym:

1. Rozpoczyna się kontynuacja realizacji programu nauczania kształcenia ogólnego.

2. Nauczyciele kształcenia ogólnego przygotowując materiały edukacyjne do kształcenia na odległość zweryfikują dotychczasowe programy materiału nauczania tak, by dostosować go do wybranej metody kształcenia na odległość.

3. We wskazanym okresie szkoła w realizacji kształcenia na odległość wykorzysta platformę internetową. Przygotowywane dotychczas przez nauczycieli formy i metody zdalnego przesyłania materiałów i treści edukacyjnych drogą on-line – będą nadal przekazywane z wykorzystaniem platformy.

4. Kontakt i współpraca szkoły z uczniami odbywać się będzie poprzez:

- dziennik elektroniczny,

- pocztę e-mail

- informacje i ogłoszenia na stronie internetowej szkoły.

- udostępnianie materiałów, zadań na wirtualnych dyskach z dostępem przez wygenerowane linki,

- portale społecznościowe Facebook oraz Messenger,

- poczty e-mail robocze prywatne wykorzystywane w szkole.

5. Nauczyciele, realizując on-line zaplanowany przez siebie temat (obejmujący zakres programu nauczania), dostosują czas pracy z uczniami do ich potrzeb psychofizycznych z uwzględnieniem zasad bezpiecznego korzystania przez uczniów z urządzeń wykorzystywanych w komunikacji elektronicznej, wyjaśnią uczniom treści programowe z wykorzystaniem opracowanych przez siebie form przekazu, w tym nagrań video ( na żywo ) bądź przygotowanych przed rozpoczęciem zajęć.

• Nauczyciele na prowadzonej jednostce lekcyjnej on-line przeznaczą część czasu pracy na bieżącą konsultację on-line z uczniami, udzielanie odpowiedzi.

• Nauczyciele mogą przesłać uczniom opracowany przez siebie materiał on-line /temat zajęć – forma prezentacji/, przed rozpoczęciem zajęć, który zrealizują z uczniami według podziału godzin.

• Nauczyciele, którzy zdecydują się na pracę w czasie rzeczywistym, dzień wcześniej poinformują uczniów o godzinie spotkania i przesyłają link.

• Nauczyciele ustalają czas na wykonanie zleconych prac przez uczniów i odesłanie ich drogą on-line w wyznaczonym terminie.

6. Nauczyciel oceniać będzie podejmowanie przez ucznia aktywności określonych przez nauczyciela, potwierdzających zapoznanie się ze wskazanym materiałem i dających podstawę do oceny pracy ucznia.

7. Nauczyciele danego przedmiotu przekażą, w jaki sposób będzie monitorowana i sprawdzana wiedza ucznia oraz postępy w nauce.

8. Rozkłady materiału nauczania przedmiotu/ a jeśli będzie taka potrzeba programy nauczania/ będą modyfikowane, w taki sposób, aby część niemożliwa do zrealizowania podczas nauki zdalnej, mogła być realizowana w kolejnych latach nauki.

9. Dla uczniów klas ósmych nauczyciele przekażą przykładowe testy do samodzielnego zrealizowania, udzielą konsultacji. Wykonane zadania - ćwiczenia mogą być przekazywane nauczycielowi w ustalonej wcześniej formie.

10. Dla uczniów z specyficznymi potrzebami, realizując naukę na odległość, nauczyciele dostosują sposoby i metody pracy do potrzeb i możliwości uczniów, w tym wynikających z indywidualnych programów edukacyjno-terapeutycznych.

11. W przypadku niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym, nauczyciele poinformują rodziców o dostępnych materiałach i możliwych formach ich realizacji w celu wsparcia ucznia - uczestnika zajęć rewalidacyjno-wychowawczych.

12. Szkolni pedagodzy pełnią dyżur dla uczniów i rodziców on-line w dotychczas ustalonych godzinach- komunikują się przez dziennik elektroniczny

Serwisy internetowe

Strony internetowe polecane dla wszystkich uczniów:

 zdalne lekcje

 pasma edukacyjne

Propozycje materiałów edukacyjnych dla uczniów klas maturalnych, uczniów technikum i szkoły branżowej. Polecane platformy, strony i serwisy internetowe:

 e-podręczniki

 lektury szkolne

 centrum nauki kopernik

 portal edukacyjny ipn

 serwis ipn przystanek historia

 centralna komisja egzaminacyjna