219 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Są daty i doniosłe wydarzenia z historii naszej Ojczyzny, które każdy Polak powinien znać. Niewątpliwie należy do nich 3 maja 1791 roku – dzień, kiedy Sejm Wielki uchwalił konstytucję, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była ona pierwszą w Europie i drugą w świecie, po konstytucji amerykańskiej. Ta nowoczesna ustawa zasadnicza miała stać się fundamentem pod budowę nowoczesnego i silnego państwa polskiego. Usuwała wady ustroju Rzeczpospolitej. Stanowiła wyraz gorącego patriotyzmu i umiłowania wolności. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja obchodzona była już w czasie zaborów przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. 6 kwietnia 1990 roku Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 3 maja świętem państwowym.
5 maja 2010 kontynuując tradycję wpisaną i głęboko zakorzenioną w naszej historii narodowej, uczniowie klas IV – VI naszej szkoły spotkali się na uroczystym apelu. Tym razem nie było inscenizacji i montażu słowno – muzycznego. Panie Grażyna Barcińska, Agnieszka Gilewska i Anna Lewoc, odpowiedzialne za przygotowanie tego dnia, poprowadziły niecodzienną lekcję historii. Klasa VI a wraz z opiekunkami przybliżyła wszystkim przyczyny upadku Rzeczpospolitej oraz okoliczności uchwalenia konstytucji. Duże zainteresowanie wzbudziła prezentacja multimedialna, która stanowiła tło do omawianych wydarzeń. Tradycyjnie wystąpił również chór szkolny kierowany przez panią Annę Nartowicz.