Dzięcioł - twórca dziupli

20 kwietnia 2010 roku klasa III a integracyjna wzięła udział w zajęciach edukacyjnych na temat „Dzięcioł – twórca dziupli” w Ełckim Centrum Ekologicznym. Celem zajęć było poznanie gatunków polskich dzięciołów i ich przysmaków: korników, nasion roślin iglastych, soku komórkowego i mrówek (dzięcioł zielony). Uczniowie oglądali szyszki świerkowe i sosnowe ogryzione przez wiewiórki i dzięcioły. Podziwiali pnie drzew z misternie wydrążonymi kanałami przez korniki drukarza. Dowiedzieli się, jak powstaje dziupla i uczyły się przystosowania dzięcioła do kucia w drzewie. Ciekawostką dla trzecioklasistów była „kuźnia dzięcioła”, czyli miejsce na drzewie , w którym dzięcioł rozłupuje szyszki, żeby dostać się do znajdujących się tam nasion. Na kuźnie dzięcioły wybierają drzewa o grubej korze. Szyszki, żeby je unieruchomić wciskają w szczeliny w korze, a czasem między gałęzie. Kuźnię łatwo wypatrzeć z powodu rozrzuconych gałęzi pod drzewem „oskubanych” z szyszek. Miłym akcentem tych zajęć była gra dydaktyczna „Dzięciołowy Piotruś”.
Z wielkim zainteresowaniem , w jednej z sal Ełckiego Centrum Ekologicznego , uczniowie obejrzeli pierwszą autorską wystawę fotograficzną Sławomira i Hanny Michoń pod hasłem „Ptaszenie obiektywne, czyli pierzaste pory roku”. Zobacz zdjęcia

Opracowała – Wiesława Jurewicz