Wycieczka do Warszawy

18 stycznia 2019 grupa „wybrańców” z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce do Warszawy. Jej celem było poznanie ciekawych miejsc stolicy, a także zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego. W wyprawie uczestniczyli gimnazjaliści i uczniowie klasy VI B. Organizatorami i opiekunami byli pani Dorota Markowska i Krzysztof Romanowicz, a dodatkowo wspierał nas swoją wiedzą i obyciem profesjonalny przewodnik.

Wyruszyliśmy wygodnym autokarem już o 6:00 i po czterogodzinnej podróży byliśmy na miejscu. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Powązek, na których znajduje się najstarszy i najbardziej znany cmentarz stolicy. Ujrzeliśmy groby wielkich i zasłużonych ludzi: polityków, pisarzy, aktorów, sportowców, a także tych, którzy polegli za wolną Polskę. Szczególne wrażenie zrobiły proste mogiły i brzozowe krzyże młodych warszawiaków – uczestników walki z Niemcami podczas II wojny światowej.

Po pewnym czasie udaliśmy się na Stare Miasto, by podziwiać zabytkowe kamienice, Pałac Królewski, Kolumnę Zygmunta oraz eleganckie nowoczesne obiekty. Oczywiście zrobiliśmy wiele zdjęć oraz zakupiliśmy pamiątki.

Kolejnym i najważniejszym punktem naszej wycieczki było Muzeum Powstania Warszawskiego. Zostaliśmy zaznajomieni z życiem w okupowanej stolicy, przebiegiem powstania i bezmiarem ofiar poniesionych przez Polaków. Jednocześnie podziwialiśmy odwagę i bohaterstwo powstańców i zwykłych mieszkańców stolicy. Wspaniali przewodnicy liczne eksponaty oraz interaktywna forma prezentacji wiedzy historycznej zrobiły na nas ogromne wrażenie.

Całą drogę powrotną dzieliliśmy się wrażeniami. Nikt nie czuł się zmęczony. Do Ełku wróciliśmy około 10:00. Nasza wycieczka do Warszawy bez wątpienia była czymś, co na zawsze zapadnie w naszej pamięci. (Zdjęcia)