27 września 1858 roku w Skomacku koło Ełku urodził się znany poeta mazurski Michał Kajka ,zmarł 22 września 1940 roku w Orzyszu. Michał Kajka nie był ani Niemcem ani Polakiem ,był Mazurem –człowiekiem pogranicza Chwalił swoje rodzinne strony ,zachwycał się pięknem mazurskiej przyrody .Wiersze układał pod dyktando pór roku i następujących po sobie świąt kościelnych .Dnia 9 pażdziernika 2018 w Szkole Podstawowej nr 9 odbył się konkurs recytatorski i plastyczny z okazji 160 rocznicy urodzin Michała Kajki .

13 pażdziernika 2018 roku delegacja naszej szkoły wzięła również udział w miejskich obchodach 160 rocznicy urodzin Michała Kajki, złożyłiśmy kwiaty pod pomnikiem a uczniowie pojechali do muzeum Michała Kajki w Ogródku.