Sprawozdanie z wycieczki do Olsztyna

20 października 2016 r. szóstoklasiści z naszej szkoły pod opieką pani Ewy Grabowskiej, Anny Nartowicz i Anny Lewoc pojechali na wycieczkę do Olsztyna.

Najpierw zatrzymaliśmy się w Muzeum Przyrody. Tu, w pałacu z końca XIX, obejrzeliśmy bardzo ciekawe eksponaty – zwierzęta, które mieszkają na terenie naszego województwa. Zwiedzając muzeum, wzięliśmy również udział w grze dydaktycznej. Zadaniem uczniów było odszukanie wśród zbiorów i nazwanie przedstawicieli różnych gatunków ssaków, ptaków, ryb i gadów występujących na Warmii i Mazurach. Następnie uczestniczyliśmy w lekcji, w czasie której poznaliśmy wiele ciekawostek o florze i faunie naszego regionu.

Z muzeum udaliśmy się do Planetarium, gdzie, w trakcie projekcji edukacyjne pt. „Opowieści o niebie i gwiazdach”, przenieśliśmy się w wirtualną podróż po niebie i uczyliśmy się rozpoznawać planety i gwiazdozbiory.

Ostatnim etapem naszej wycieczki był Zamek Kapituły Warmińskiej, którego najbardziej znanym mieszkańcem był Mikołaj Kopernik. Najpierw poznaliśmy krótką historię Warmii i Olsztyna. Następnie podziwialiśmy pamiątki po wielkim polskim astronomie, na przykład tablicę doświadczalną z 1517 r., czy inkunabuł medyczny pochodzący z biblioteki Kopernika. Oglądaliśmy również zabytki archeologiczne, numizmatyczne i piśmiennicze, kolekcje rzeźby gotyckiej, malarstwa religijnego, portretu holenderskiego, wyrobów konwisarskich i ludwisarskich, grafiki współczesnej. Zaciekawiła nas również sala prezentująca sztukę, rzemiosło artystyczne i kulturę ludową Warmii.

Wycieczka była dla nas wszystkich bardzo interesującą lekcją przyrody i historii naszego regionu. Dała nam możliwość poznania (innego niż na zajęciach szkolnych) środowiska przyrodniczego, historii i tradycji naszego regionu, które są przecież elementem dziedzictwa narodowego kraju. (Zdjęcia)