27 października, jak co roku, naszą szkołę odwiedzili członkowie Chorągwi Zaciężnej APIS z Gniewu.

Tym razem paladyn Jacenty wraz z towarzyszącymi mu pannami dworskimi zabrał nas swoim wehikułem czasu do X wieku – do okresu tworzenia się państwowości polskiej. W trakcie pokazu uczniowie Dziewiątki na chwilę stali się wojami Mieszka I i dworkami Dobrawy. Mogli wykazać się siłą i zręcznością w czasie walki na kiścienie. Uczestniczyli też w niezwykle ważnym dla naszego kraju wydarzeniu, jakim był chrzest Polski. Z uwagą obserwowali również pracę Galla Anonima, spisującego najstarszą polską kronikę.

Po pokazie wszyscy chętni mogli przymierzyć rycerski hełm, spróbować podnieść miecz, czy popisać gęsim piórem, jak średniowieczny skryba.
Pokaz „Mieszko I i Dobrawa” był dla wszystkich ciekawą przygodą i niezwykłą lekcją historii, zwłaszcza, że 2016 rok jest Rokiem Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. (Zdjęcia)