MIĘDZYNARODOWA WPÓŁPRACA ROZPOCZĘTA

Od października 2016 roku „pełną parą” ruszyła współpraca międzyszkolna ełckiej Szkoły Podstawowej nr 9 z łotewską podstawówką GulbenesVidusskola, Skolas Iela 12 w miejscowości Gulbenes.

Pierwszym krokiem było nawiązanie korespondencyjnej znajomości przez uczniów z klas IV – V obu szkół. W przesyłanych listach dzieci zazwyczaj przedstawiały siebie oraz miejscowość, z której pochodzą. Kolejnym etapem będzie wymiana informacji na płaszczyźnie kultury. Obie strony między innymi: przygotują i przedstawią opis kraju oraz stolicy, zaprezentują stroje ludowe i muzykę jak również samodzielnie przygotują i prześlą drobne upominki gwiazdkowe. W przyszłości zaplanowana jest także wymiana międzyszkolna (wstępnie w przyszłym roku szkolnym odwiedzą nas młodzi goście z Łotwy wraz z opiekunami).

Dzięki podjętej współpracy między wspomnianymi szkołami europejskimi zauważalna jest, u ełckich dzieci, zwiększona motywacja do nauki języka angielskiego, ponieważ w tym języku obie szkoły porozumiewają się, jak również istnieje możliwość realnego kształcenie interkulturowego, istotnego nie tylko w procesie nauczania, ale również rozumieniu innych kultur oraz narodowości.