Sprawozdanie z turnieju czytelniczo – sportowego „Każdy trening mistrza czyni…”

Dnia 14 marca 2106 roku na sali gimnastycznej odbył się turniej klas IV-VI „Każdy trening mistrza czyni – umysłowy czy sportowy - daje efekt wyborowy”. Celem imprezy było przede wszystkim zwrócenie uwagi na ścisły związek pomiędzy treningiem umysłowym i fizycznym, systematyczność i potrzebę ciągłego ćwiczenia dla osiągania zamierzonych sukcesów .

Podczas turnieju uczniowie wzięli udział w 5 zadaniach czytelniczych oraz 4 konkurencjach sportowych, które w większości połączone były z zadaniem umysłowym. Konkurencje odbywały się na zmianę.

Zadania czytelnicze to : „Wyścig słów” czyli poprawne i płynne czytanie,„W labiryncie myśli” czyli skojarzenia ( do wybranych wyrazów ) , „W świecie książek” czyli układanie hasła promującego, zachęcającego do czytania , „Tańczące literki” czyli układanie wyrazów z innych słów oraz „Gimnastyka dla języka” czyli łamańce językowe.

Konkurencje sportowe : „Poczta” – ustawianie wieży z pudeł, „Baśniowy bieg” – skoki przez skakankę połączone z odnajdywaniem tytułów baśni , „Ortograficzny wyścig” – kozłowanie slalomem z jednoczesnym uzupełnianiem wyrazów z trudnością ortograficzną oraz „Weź gazetę” – sztafeta.

Klasy rywalizowały ze sobą na poszczególnych poziomach. Uczniowie biorący udział w zadaniach indywidualnych pracowali na rzecz całej grupy. Po zakończeniu turnieju komisja podsumowała efekt pracy i wyłoniła zwycięzców.

WYNIKI :

W kategorii klasy IV – I miejsce z sumą 103 punktów zdobyła klasa 4 a

W kategorii klasy V - I miejsce z wynikiem 105 punktów zdobyła klasa 5 b

W kategorii klas VI – I miejsce z sumą 111 punktów – klasa 6 c.

Pozostała punktacja :

Klasa 4b – 93 punkty

Klasa 5a – 95 punktów

Klasa 6b- 109 punktów

Klasa 6a – 92 punkty

Oto niektóre hasła na temat czytania ułożone przez dzieci :

„Czytaj tyle ile chcesz, bo czytanie zdrowe jest” – kl. 5a

„Książki są jak klucze do bram innych światów’ – kl. 4a

„Książka wzrusza i zachwyca. Książka to wiedzy skarbnica. – kl. 6a

„Często bracie książki czytaj i przygody w locie chwytaj” – kl. 6b

Turniej był nie tylko okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, kondycji fizycznej i umysłowej , ale stał się też doskonałą zabawą. (Zdjęcia)

Opracowała : Mirosława Skorupska