Z wizytą w Parku Naukowo-Technologicznym w Ełku

17 października ponad sześćdziesięcioro uczniów naszej szkoły pod opieką pani Ewy Grabowskiej, pani Anny Lewoc, pani Iwony Pudlis i pani Joanny Zgódki pojechało do ełckiego Parku Naukowo-Technologicznego. Tam z dwudniową wizytą gości warszawskie Centrum Nauki Kopernik.

W Sali Młodego Einsteina poznaliśmy sposób na zrobienie w domowych warunkach własnej wersji lampy lawy. Dowiedzieliśmy się też, jak powstają srebrne bombki i co to jest dyfuzja. Z ogromnym zainteresowaniem obserwowaliśmy proces „zasadzania” chemicznego ogrodu i robienia „pasty dla słonia”. Wiele emocji wzbudziły we wszystkich burza w probówce i wybuch chemicznego wulkanu.

Po obejrzeniu tych nietypowych doświadczeń i eksperymentów przeszliśmy do sali wystawienniczej, gdzie na stoisku „Dowody zbrodni” pod mikroskopem oglądaliśmy wewnętrzne organy człowieka i liczyliśmy bakterie. Mogliśmy też pobawić się w naukowców i samodzielnie przenosić substancje specjalnym pipetami. Wysłuchaliśmy też krótkiego wykładu o bakteriach i mikroelementach znajdujących się w produktach żywnościowych.

Wizyta w ełckim Technoparku była niezwykle interesująca. Pokazała, że naukę można w ciekawy sposób łączyć z zabawą.(Zdjęcia)