Epoka miecza i krzyża – pokaz rycerski

Wielu z nas marzy o podróżach w czasie i przestrzeni. Nieważne czy jesteśmy z historią na bakier, czy też za pan brat, oddalibyśmy wiele, by wsiąść do wehikułu czasu i przenieść się w przeszłość. Lekcje historii nie dają nam, niestety, takiej możliwości . Natomiast pokazy rycerskie realizowane po raz kolejny w naszej szkole, zabierają uczniów w ciekawą i niezapomnianą podróż do przeszłości.
21 października 2010 r. w auli szkolnej zawitali rycerze: polski i zakonny. Kierując się zasadą: „jeśli Ci powiem – zapomnisz, jeśli pokażę – zapamiętasz, jeśli wytłumaczę – zrozumiesz” starali się przybliżyć uczniom epokę miecza i krzyża.
Ile ważyła rycerska zbroja? A ile ważył miecz i co symbolizował? Czy rycerz zawsze walczył konno? Jakie stroje nosiły damy? Jakie były obowiązki giermka? Czym charakteryzował się rycerz? To tylko niektóre z licznych pytań, na które odpowiedzi udzielili goszczący u nas rycerze.
Każda odpowiedź była zilustrowana odpowiednim narzędziem rycerskiego fachu. Rycerze oddali w ręce uczniów miecze i topory, przebrali ich w zbroje i stroje dam. W ten sposób to co mieli nam do powiedzenia na długo pozostanie w naszych głowach, a każda klasówka z historii będzie o niebo łatwiejsza do napisania.
Pokaz zakończył pojedynek rycerzy, w którym zwycięstwo odniósł przedstawiciel polskiego rycerstwa. Uczniowie obejrzeli również taniec dworski.