Sprzątanie świata

Sprzątanie świata (ang. Clean Up the World) to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składowania. Jej celem jest wzrost świadomości ekologicznej społeczeństw.
Akcja "sprzątanie świata" wywodzi się z Australii. Po raz pierwszy odbyła się w 1989, kiedy 40 tysięcy mieszkańców Sydney wzięło udział w akcji sprzątania terenów portu. Już rok później akcja objęła zasięgiem całą Australię, a liczba jej uczestników co roku rośnie. W Australii akcja odbywa się w marcu. Jej organizatorem jest organizacja społeczna Clean up Australia.
W Polsce sprzątanie świata zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz. Akcja odbywa się co roku, począwszy od 1994. Krajowym patronem i koordynatorem akcji w Polsce jest Fundacja Nasza Ziemia. W akcji uczestniczy młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.
Co roku również nasza szkoła bierze w niej udział. 17 września 2010 r. uczniowie klas 6a i 6c pod opieką pani Ewy Grabowskiej i pana Stanisława Masłowskiego sprzątali śmieci na naszym osiedlu. Akcja zakończyła się ogniskiem, przy którym zmęczeni, ale zadowoleni z dobrze wykonanej pracy uczniowie upiekli kiełbaski.