Do strony głównejBiuletyn Informacji Publicznej
tlo_menu
tlo_menu
tlo_menu

       

 

 

Sprzątanie świata
 

     W dniu 23 września 2019 uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ełku zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki kolejny raz uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Sprzštanie świata". Nasi wychowankowie zmotywowane szczytnym celem, wyruszyli w teren.  

Dzięki pięknej, słonecznej pogodzie akcja przebiegła bardzo szybko i sprawnie, a efekty pracy były zadowalające. Uczestnicy tegorocznej akcji "Sprzątanie świata" wyrazili nadzieję, iż ich praca nie pójdzie na marne. Czynny udział w akcji uświadomił, że zawsze należy dbać o środowisko naturalne oraz o czystość najbliższego otoczenia.

 

 

sp9_banerd

 

     W szkole odbyła się uroczystość podsumowująca PROJEKT Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie pod hasłem "Ocena skuteczności interwencyjno - profilaktycznego poprawy zachowa zdrowotnych 15-letnich dziewcząt z wykorzystaniem techniki telemonitoringu". 

       W wyniku analizy zebranych danych z monitoringu aktywności wyłoniono 5 najaktywniejszych uczestniczek programu "Zdrowa Ja", które zostały nagrodzone . 
Są to uczennice klas trzecich gimnazjum: Klaudia Górska, Gabrysia Górska, Kornelia Kiełczewska, Magda Kruszewska, Ola Myka. (Zdjęcia)

 

GRATULUJEMY . 
Serdecznie dziękujemy Wszystkim za udział i zaangażowanie w realizację zadań.

 

sp9_banerd

 

 

Rozstrzygnięcie konkursu „Podaj rękę – nie podstawiaj nogi”
 
 
 
 
 
       10 grudnia 2018r. rozstrzygnięty został międzyszkolny konkurs na kącik prawny pt. ”Podaj rękę – nie podstawiaj nogi”. Nasza szkoła zajęła w nim III miejsce. 
 
       Konkurs został zorganizowany w ramach szóstej edycji Kampanii „Białej Wstążki” STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET w Ełku. Jej inicjatorem był Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przy współpracy z Wydziałem Polityki Społecznej Miasta Ełku, Policji, Straży Miejskiej, szkół i wolontariuszy. 
 
       Za przygotowanie kącika prawnego odpowiadały panie: Elżbieta Rafałowska i Agnieszka Karanowska. (Link)

sp9_banerd

 

 

„RAZEM NA ŚWIĘTA”

 

       W grudniu Samorząd Uczniowski i Szkolne Koło Caritas naszej szkoły odpowiedziały na apel Pani Minister Edukacji Narodowej. Włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Razem na Święta”. 

       W ramach przedświątecznego wolontariatu podjęliśmy się realizacji trzech działań. 
       W dniach 10 – 20 grudnia trwała zbiórka na rzecz Schroniska w Ruskiej Wsi. Nasi uczniowie nie pozostali obojętni na los czworonogów i chętnie włączyli się w akcję. W sumie zgromadziliśmy kilka reklamówek mokrej i suchej karmy dla psów i kotów oraz zabawek i koców. 

       11 i 12 grudnia w naszej szkole miał miejsce kiermasz słodkości i ozdób świątecznych, który zorganizowały uczennice z klasy III b gimnazjum. Wszystkie przygotowane przez uczniów, rodziców i nauczycieli ciasta, ciasteczka, babeczki, pierniczki oraz choinki, bombki, świeczniki rozeszły się w błyskawicznym tempie. Dochód ze sprzedaży wypieków i bożonarodzeniowych stroików (490 zł) również został przeznaczony na Schronisko w Ruskiej Wsi. 

       Natomiast tuż przed świętami Bożego Narodzenia – 20 grudnia, dziewczynki z klasy IV b oraz dwie gimnazjalistki odwiedziły osoby samotne i chore mieszkające na naszym osiedlu. Przekazały im życzenia oraz wykonane własnoręcznie ozdoby świąteczne. Były to niezwykle wzruszające wizyty. 

       Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom oraz pracownikom naszej szkoły za włączenie się w tą przedświąteczną akcję, okazane serce i wsparcie innych w tym tak szczególnym okresie. 

       Mamy nadzieję, że dzięki takim działaniom świat chociaż na chwilę staje się piękniejszy i radośniejszy. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

Promocja gier rekreacyjnych
 
 
       Gry rekreacyjne to dobra sposobność do podejmowania aktywności fizycznej w każdym wieku. Strzałem w dziesiątkę okazuje się znany wszystkim badminton, czy też ringo. Grać można zawsze i z każdym. 
 
       Po co to robić? Powodów jest kilka. Gry te można uprawiać wszędzie, mają proste zasady oraz liczne walory zdrowotne. Aktywne dzieci, to zdrowsi dorośli. Nie tylko pod względem fizycznym, ale i psychicznym. Wymagana podczas gry aktywność ruchowa działa korzystnie na wszystkie układy i organy człowieka. Niesamowicie wpływa na sprawność i samopoczucie. W literaturze podkreśla się, że osoby, które na co dzień uprawiają sport, czy też mają stały nawyk aktywności ruchowej lepiej radzą sobie ze stresem i wyzwaniami. Łatwiej budują pozytywne relacje z innymi i potrafią odnaleźć się w nowej grupie społecznej. 
 
       Nauczyciele wychowania fizycznego stwarzają uczniom wiele okazji do pracy nad swoim zdrowiem poprzez udział w grach rekreacyjnych. Nawet tak zwykłych, jak ringo czy badminton. Uczniowie klas V i VI podnosili swoje umiejętności w grze ringo, podczas Turnieju Andrzejkowego. Najlepiej poradziły sobie: Antonina Grądzka (6b), Ania Chilicka, Milena Rymkiewicz, Zuzanna Kasprzyk (5a), Tatiana Karpienko (5b). Młodzież klas VII rywalizowała w grze badminton, w trakcie Turnieju Mikołajkowego. Tu dobrze spisała się Dominika Kowalska (7a) oraz Wiktoria Markowska (7b). 
 
       Gry te dały dzieciom dużo pozytywnej energii, ogromną radość z rywalizacji, czy samej gry. Chodzi przede wszystkim o świadomość, że fajnie jest być aktywnym fizycznie! 
 
                                                                                                                Dorota Markowska 
                                                                                                                         Beata Pudlis

sp9_banerd

 

 

Ogólnopolska Zbiórka Żywności " TAK- Pomagam"
 
 
       Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas w dniach w 7 i 8 grudnia pomagali w Zbiórkę Żywności zorganizowanej przez Caritas Diecezji Ełckiej.Ogólnopolska Zbiórka Żywności " TAK- Pomagam" była przeprowadzona na terenie całej naszej diecezji ełckiej. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
 
 
       5 grudnia 2018 r. nasi wolontariusze wzięli udział w Gali Wolontariatu Szkolnych Kół Caritas Diecezji Ełckie, aby wspólnie z innymi wolontariuszami świętować Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w kościele NSJ w Ełku sprawowaną pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Jerzego Mazura SVD, Biskupa Ełckiego. Następnie udaliśmy się do Ełckiego Centrum Kultury, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie gali, powitanie przybyłych gości. W dalszej części oglądnęliśmy przedstawienie „ Wolność – kocham i rozumiem ” Szkoły Podstawowej z Judzik. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka
 
 
       20 listopada 2018 r. uczniowie naszej szkoły świętowali wraz z organizacją UNICEF Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. UNICEF jest strażnikiem Konwencji o prawach dziecka na świecie. Symbolem organizacji jest kolor niebieski. Chcąc połączyć się ze wszystkimi celebrującymi ten dzień na świecie społeczność szkoły ubrała się w kolor niebieski. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego "Nasze pasje"
 
 
       W październiku 2018 r. odbył się konkurs plastyczny "Nasze pasje" skierowany do uczniów klas I - III. Konkurs został zorganizowany przez panie: Ewę Gronek, Agnieszkę Sawicką oraz Agnieszkę Sitko. Celem konkursu było przedstawienie w formie plastycznej swoich pasji, zainteresowań, sposobów spędzenia wolnego czasu bez komputera, telefonu czy telewizora. Spośród wielu prac wyłonione zostały prace najciekawsze w trzech kategoriach wiekowych. 
 
Klasy I 
 
       1. miejsce - Anna Olszewska kl. 1 A 
                         Wiktoria Dzierżyc kl. 1 A 
 
       2. miejsce - Nadia Trawczyńska kl. 1 A 
 
       3. miejsce - Zofia Giers kl. 1 B 
                         Julia Chodorowska kl. 1 A 
 
Klasy II 
 
       1. miejsce - Cezary Orłowski kl. 2 A 
 
       2. miejsce - Tatiana Joanna Sadowska kl. 2 C 
                          Piotr Zacharewicz kl. 2 B 
 
       3. miejsce - Bartosz Urbanowicz kl. 2 A 
 
Wyróżnienie - Klaudia Paulina Waszkiewicz kl. 2 C 
 
Klasa III 
 
       1. miejsce - Stefan Balcer kl. 3 A 
 
       2. miejsce - Patryk Kuligowski kl. 3 A 
 
Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

 

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z konkursu literackiego „Pomaganie jest fajne!”
 
 
 
       30 listopada 2018 roku został rozstrzygnięty konkurs literacki „Pomaganie jest fajne!”, który był siódmym zadaniem w Ogólnopolskim Konkursie „Szkolny Klub Wolontariatu”. 
 
       Jego głównym celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na drugiego człowieka, na potrzeby osób chorych, starszych, samotnych, niepełnosprawnych, bezdomnych, znajdujących się w trudnej sytuacji oraz promowanie życzliwości, przyjaźni, koleżeństwa. 
 
       Komisja konkursowa w składzie: pani Anna Chmielecka, pani Anna Lewoc i pani Mirosława Skorupska, oceniając prace, wzięła pod uwagę przede wszystkim zgodność utworu z tematyką konkursu, wykazanie w nim, że „pomaganie jest fajne”. 
 
       Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 
 
Kategoria wiersz 
 
klasy II –III 
 
       I miejsce – Ewa Kaliszuk klasa III a i Szymon Urbaniak klasa III a 
 
       II miejsce – Adam Cimochowski klasa III a 
 
       III miejsce – Cezary Orłowski klasa II a 
 
klasy VII – VIII i gimnazjum 
 
       I miejsce – Magdalena Szyszkowska klasa VII b 
                        Natalia Brodowska klasa III a gimnazjum 
        
       II miejsce – Adrianna Ramotowska klasa VII b 
 
       III miejsce – Wiktoria Markowska klasa VII b 
 
 
Kategoria opowiadanie 
 
klasy II –III 
 
       I miejsce – Aleksander Kossakowski klasa II a 
 
       II miejsce – Franciszek Kukliński klasa II a 
 
       III miejsce – Dawid Wierzbicki klasa II a 
 
 
klasy IV – VI 
 
       I miejsce – Zuzanna Kasprzyk klasa V a 
 
       II miejsce –Natasza Głowacka klasa V a 
 
       III miejsce – Giulia Pettinotti klasa IV b 
 
 
klasy VII – VIII i gimnazjum 
 
       I miejsce – Weronika Stupak klasa VII b 
 
       II miejsce – Patrycja Kiełczewska klasa VIII b 
 
       III miejsce – Wiktoria Gajko klasa VIII b 
                          Gabriela Ziarko klasa VIII b 
 
       Nasi uczniowie wykazali się talentem literackim i dużą pomysłowością. Napisali naprawdę ciekawe prace i udowodnili, że pomaganie innym nie jest im obce, podejmują różne działania na rzecz osób potrzebujących i aktywnie uczestniczą w życiu społecznym. Rozumieją, że czasami nawet drobny gest może okazać się niezwykle cenny. 
 
 
                                                                                                                Anna Lewoc

sp9_banerd

 

 

„Pomocna dłoń” 

       24 października 2018 rozstrzygnęliśmy konkurs plastyczny zatytułowany „Pomocna dłoń”. Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej, która zachęcałaby do niesienia pomocy innym osobom. 

       Nasi uczniowie wykazali się dużą kreatywnością i zdolnościami plastycznymi. Prace, wykonane różnorodną techniką, promowały ideę wolontariatu i pomagania. 

       Wyniki konkursu przedstawiają się następująco: 

klasy II –III 

                 I miejsce - Zuzanna Wierzbicka kl II a i Tatiana Sadowska kl. II c 
                II miejsce - Maja Wizgier kl. II a 
               III miejsce - Lena Szałkowska kl. II c i Stefan Balcer kl. III a 

klasy IV – VI 

                 I miejsce – Kinga Markowska kl. V b 
                II miejsce – Nikola Komosa VI a 
               III miejsce – Angelika Górska kl. VI a 

klasy VII – VIII i gimnazjum 

                 I miejsce – Martyna Grzesiuk kl. III gimnazjum 
                II miejsce – Patrycja Kiełczewska VIII b 
               III miejsce – Weronika Stupak kl. VII b 

       Laureaci konkursu zostaną nagrodzeni dyplomami i książkami. Natomiast zwycięskie prace zaprezentowano społeczności szkolnej na gazetce ściennej – jest to doskonała forma propagowania czynnego udziału w wolontariacie. 

 



       Prace oceniały: p. Anna Chmielecka, p. Beata Klauza, pani Anna Lewoc i p. Anna Nartowicz.

 

sp9_banerd

 

 

Zakończyliśmy akcję charytatywną
 
 
 
       Do 15 października kolejny raz zbieraliśmy dary dla dzieci ze świetlicy Fundacji „Otulony w Nadzieję” w Ełku. Jej organizatorkami były opiekunki Samorządu Uczniowskiego szkoły podstawowej – p. Anna Lewoc i p. Joanna Kotarska oraz gimnazjum – p. Katarzyna Sznejder i p. Wiktoria Komar. 
 
 
 
 
 
       Jak co roku, na nasz apel odpowiedziało bardzo dużo osób. Dary przynosili uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły. Pani Agnieszka Gilewska do świetlicy zawiozła cztery pudełka i pięć dużych toreb wypełnionych po brzegi zabawkami, książkami, grami planszowymi i komputerowymi, plecakami, piórnikami, przyborami szkolnymi oraz środkami higienicznymi i zabawkami. 
 
 

 

sp9_banerd

 

 

FESTYN SZKOLNO – RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. JANA PAWŁA II W EŁKU
 
 
       Wspominając tegoroczny festyn jaki odbył się w naszej szkole 26 maja 2018, należy przejrzeć fotografie. Pokazują one rzeczywisty obraz imprezy w piękną, słoneczną sobotę. Zabawę rozpoczął dyrektor szkoły pan Andrzej Zdanowski, który serdecznie przywitał uczniów, rodziców oraz pracowników placówki. 
 
       Obecnością zaszczycił nas prezydent Ełku, pan Tomasz Andrukiewicz, który przedstawił społeczności szkolnej wizualizację projektów architektonicznych na osiedlu Konieczki w Ełku. Szczegółowo omówił strategię powstawania nowych obiektów i odpowiadał na pytania, które nurtowały mieszkańców naszego osiedla w związku z powyższymi pomysłami. 
 
       Organizatorzy festynu zapewnili uczestnikom wiele atrakcji, umożliwiając dobrą zabawę tak w gronie rówieśników jak i w gronie rodziny i przyjaciół. Natomiast rodzice jak co roku spisali się przygotowując ogromną ilość wypieków na poczęstunek. Na stołach stały aż 33 ciasta. Konkurowały między sobą smakiem, kolorem, zapachem, ilością owoców, przybraniem i tym czymś co zdecydowało wyróżnić je spośród innych. 
 
       Dzieci młodsze zostały wciągnięte w wir zabaw: kręcenie hula popem, skoki na skakance, bule, „Czółka”- gdzie odgadywały wyrazy na podstawie zadawanych pytań i krótkich odpowiedzi, rzuty piłką do kosza- „Szkoła rzutów”, tańce integracyjne, rodzinny tor przeszkód, rodzinne malowanie- powstały niesamowite dzieła, na których można było dostrzec miłość, przywiązanie, ciepło domowego ogniska i wiele, wiele innych emocji. Błyszczące, przezroczyste, mniejsze lub większe dmuchane bańki fruwały zabawiając najmłodszych uczestników festynu. Niespodzianki czekały przy chętnie odwiedzanych stoiskach: loterii fantowej Samorządu Uczniowskiego oraz loterii balonowej. Dzieci za udział w grach i zabawach otrzymywały nagrody lub upominki, sponsorowane przez Urząd Miasta Ełk. 
 
       Dla uczniów klas starszych przygotowany został konkurs na „Najlepszą klasę SP 9”. Sześcioosobowe drużyny uczestniczyły w torze przeszkód, zmaganiach z ortografią, ”żywą” krzyżówką , pompowaniu balonów w określonym czasie, musiały zaprezentować piosenkę w asyście chórku. Tutaj maksymalną ilość punktów otrzymały klasy 5b i 6b tuż za nimi była klasa 4b. Następnie uczniowie mieli przygotować strój dla swojego wychowawcy, przedstawiający postać z bajki. Najlepiej bawiły się klasy: 4b – bezkonkurencyjna Cruella de Mon ze „101 dalmatyńczyków” to ona podbiła serca jurorów, 5b - perfekcyjny Czerwony Kapturek z miłym wilkiem i koszyczkiem pełnym zdrowych przekąsek dla babci, 4c – kwiatowa Calineczka i zielona żabka, 4a – Królewna Śnieżka w towarzystwie siedmiu krasnoludków oraz 6b – uczeń Hogwartu posiadający magiczne moce. 
 
       Puchar i tytuł „Najlepszej klasy IV-VII w SP 9” zdobyli uczniowie klasy 4b z wychowawczynią p. Joanną Kotarską na czele. 
 
       Festyn zakończył mecz piłki nożnej rodzice + nauczyciele kontra uczniowie, z ostatecznym wynikiem 4-1. 
 
       Specjalne podziękowania organizatorzy kierują do rodziców, którzy upiekli przepyszne ciasta na festyn oraz do tych członków społeczności szkolnej , którzy zechcieli ten czas spędzić z naszymi uczniami. 
 
 
 
                                                                                                                Iwona Pudlis 
                                                                                                                Dorota Markowska 
                                                                                                                Przemysław Kołłątaj

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z apelu
 
 
       Dnia 17 maja 2018 roku (czwartek) uczniowie klasy 3c zaprezentowali apel dotyczący kreatywnego spędzania wolnego czasu. W dobie telefonów komórkowych, komputerów itp. urządzeń, po które dzieci coraz chętniej sięgają, warto zwrócić uwagę na to, ile czasu spędzają one ze swoimi skomputeryzowanymi towarzyszami, tracąc przy tym okazję do przebywania na świeżym powietrzu w towarzystwie rówieśników. O tym, jak łatwo można stracić poczucie czasu korzystając z telefonów czy komputerów, pokazali nasi młodzi aktorzy – Mikołaj Bożek oraz Nikola Popławska. Aby podpowiedzieć, w jaki sposób można bawić się na całego bez udziału telefonów, Maja Działo-Miller oraz Aleksander Sokołowski, zaprosili swoich przyjaciół do wspólnej zabawy – w której kluczową rolę odegrała wyobraźnia – wybierając się w podróż pełną przygód. Apel miał również na celu podkreślenie tego, jak ważne jest poświęcanie czasu na rozwijanie talentów – w przypadku uczniów klasy 3c – talentu tanecznego – Maja Działo-Miller (która ułożyła choreografię), Kinga Bernchard (która wykonała układ taneczny wspólnie z Mają); talentu muzycznego – Łucja Czapczyk (wykonała ulubiony utwór na skrzypcach). Kacper Zubrzycki, jego brat – Dominik oraz Aleks Sokołowski zaprezentowali również pokaz chwytów judo i karate. Bardzo duży wkład w przygotowanie apelu miała Pani Urszula Głowacka, która pomogła w przeprowadzaniu prób, wykonaniu dekoracji oraz przygotowaniu kostiumów. Mamy nadzieję, że zachęciliśmy uczniów pozostałych klas do kreatywnego spędzania wolnego czasu w towarzystwie przyjaciół oraz do rozwijania zainteresowań i talentów. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                                Agnieszka Sawicka

sp9_banerd

 

sp9_banerd

 

 

sp9_banerd

 

 

Chrońmy nasze środowisko naturalne – konkurs 
na najciekawszy plakat w języku angielskim
 
 
       W 18 maja 2018r. został rozstrzygnięty szkolny konkurs na najciekawszy plakat o tematyce dotyczącej ochrony środowiska z opisem w języku angielskim. W konkursie wzięli udział chętni uczniowie z klas: IV – VI. 
 
       Komisja w składzie: p. Dorota Ołdak, p. Joanna Kotarska oraz p. Agnieszka Gilewska, oceniając poprawność językową oraz oryginalność wykonania pracy, wyróżniła następujące plakaty: 
 
              I miejsce przyznano za plakat wykonany przez dziewczynki z klasy IV a : Julkę Zduńczyk oraz Nataszę Głowacką 
 
              II miejsce zajęła Kinga Kasprzak z klasy VI a 
 
              III miejsce przyznano za pracę Ady Ramotowskiej oraz Weroniki Stupak z klasy VI b 
 
       Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z przeprowadzonej akcji w Szkole Podstawowej nr 9 
im. Jana Pawła II w Ełku: 
Dni Przeciwdziałania Przemocy pod hasłem 
,, Stop przemocy, niech życzliwość nas zjednoczy”





       W dniach 19 marca do 23 marca 2018 r. w naszej szkole odbyły się Dni Przeciwdziałania Przemocy. W tym roku odbywały się one pod hasłem,, Stop przemocy, niech życzliwość nas zjednoczy.” Na drzwiach klas zawisły reklamy przypominające tę akcję, a na tablicy holu I piętra pojawiła się okolicznościowa gazetka. Wszyscy wychowawcy, zostali wcześniej poinformowani o przeprowadzanych działaniach w poszczególnych dniach tego tygodnia. Akcja ta została wpleciona i skoordynowana również z rekolekcjami wielkopostnymi w naszej parafii, a czuwała nad tym pani Urszula Godlewska. 

       Pierwszy dzień naszego przedsięwzięcia - 19 marca, odbywał się pod hasłem,, Jesteśmy równi, ale różni” W tym dniu uczyliśmy się tolerancji, uczniowie naszej szkoły ubrani śmiesznie, dziwnie, prezentowali swoje przebrania na apelu, podczas którego komisja wyłoniła zwycięzców. Dzień bezguścia przypomniał nam, że nie patrzymy na wygląd osoby, lecz na jego wnętrze. Wielu uczniów naszej szkoły uczyło się akceptacji innych poprzez pryzmat obejrzanego filmu pt. ,, Cudowny chłopak”. Podczas apelu, który prowadziła pani Wiesława Witkowska uczniowie obejrzeli wymowne przedstawienie dotyczące problemu tolerancji pt. ,,Przyjaciele Czerwonego Kapturka” w wykonaniu uczniów kl. 3 d pod kierunkiem pani Agnieszki Sitko. Obejrzeliśmy również prezentację multimedialną i wspólnie się bawiliśmy przy piosence o przyjaźni. W salach nauczyciele przeprowadzili zajęcia wychowawcze z uczniami na temat tolerancji, układaliśmy krzyżówki z hasłem TOLERANCJA, a maluchy układały wyrazy z liter - słowa TOLERANCJA. 

       Drugi dzień – 20 marca, przebiegał z myślą przewodnią ,,Jesteśmy przyjacielscy. Ten dzień akcentowaliśmy przyniesieniem do szkoły ulubionej maskotki lub ciekawym strojem przyjaciół. Odbyła się sesja zdjęciowa przyjaciół ubranych jednakowo, z ciekawymi rekwizytami itp. Wyróżnione stroje zostały nagrodzone dyplomem, a zdjęcia pokazały się na Facebooku. Uczniowie klas I-II uczestniczyli w konkursie plastycznym: ,,Mój szkolny przyjaciel”, uczniowie klas III w konkursie na plakat: ,,Cechy dobrego przyjaciela”. Natomiast dla uczniów klas IV- V zorganizowano konkurs literacko- kulinarny ,,Przepis na super przyjaciela” 

       Trzeci dzień akcji- 21 marca, pod hasłem: ,, Życzliwe działania” był dla uczniów naszej szkoły bardzo aktywny, bowiem agresywne zachowanie zamieniliśmy na życzliwe działania. Uczniowie klas I- III agresywne zachowanie zamienili na życzliwe granie. Pod czujnym okiem pana Stanisława Malinowskiego maluchy zmagały się w turnieju tenisa stołowego, natomiast uczniowie klas starszych życzliwym okiem patrzyli na talenty swoich koleżanek , kolegów i im dopingowali. Ponadto każda klasa pracowała na zdobycie tytułu super życzliwej klasy, zapełniając arkusz z postacią ludzką , życzliwymi działaniami podczas obchodów całego tygodnia. Uczniowie klas VI uczestniczyli w konkursie plastycznym na ,,Projekt koszulki promującej życzliwość.” 

       Czwarty dzień – 22 marca, przypominaliśmy sobie o naszym bezpieczeństwie. Uczniowie klas młodszych uczestniczyli w zajęciach na temat pierwszej pomocy. Zajęcia te koordynował pan Tomasz Koc, rodzic jednej z uczennic. Natomiast w klasach starszych pan Stanisław Masłowski przeprowadził zajęcia na temat bezpieczeństwa w Internecie. Ponadto układaliśmy rymowanki, wierszyki na temat bezpieczeństwa i wieszaliśmy je na przygotowanej tablicy. Najciekawsze prace oczywiście zostały nagrodzone. 

       Piaty dzień – 23 marca, był dniem podsumowującym naszą akcję. Odbyły się apele w dwóch grupach wiekowych. Organizatorki ogłosiły laureatów konkursów i rozdały nagrody w postaci dyplomów i lizaków. Sprawdziliśmy również naszą wiedzę i umiejętności zachowania w różnych sytuacjach, odpowiadając na pytania prowadzącej. Wynik był bardzo zadowalający. 
Na koniec pragniemy podziękować nauczycielom, wychowankom, którzy aktywnie włączyli się w nasze działania. Wierzymy w naszych uczniów i jesteśmy przekonani, iż działania i zmiany nie będą krótkotrwałe, a życzliwość, tolerancja, przyjaźń, bezpieczeństwo na stałe zagoszczą w naszej szkole. Zjęcia 


                                                                                                                Organizatorki: 

                                                                                                                Wiesława Witkowska 
                                                                                                                Agnieszka Sitko 
                                                                                                                Agnieszka Sierzputowska

 

sp9_banerd

 

 

IV WIOSENNY DZIEŃ TALENTÓW
 
 
       W 2014 roku otrzymaliśmy zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”, który oznacza, że szkoła przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży. Od tej pory co roku 21 marca społeczność naszej szkoły obchodzi Wiosenny Dzień Talentów. Może właśnie dlatego pierwszego dnia wiosny nikt z uczniów „Dziewiątki” nie myśli o wagarowaniu. 
 
       21 marca 2018 r. cała brać uczniowska, wzorem lat ubiegłych, zgromadziła się w sali gimnastycznej, aby świętować IV Wiosenny Dzień Talentów. Na początku prowadzące całą imprezę, uczennice z klasy V a: Wiktoria Siwek i Oliwia Krysińska przywitały zebranych. 
 
       Później przyszedł czas na prezentację szkolnych talentów. Był śpiew, taniec, muzyka poważna i sport. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali szeroką gamę swoich talentów. Opowiadali, w jaki sposób odkryli swoje zdolności, i jak je rozwijają. Doradzali, na które zajęcia warto się zapisać, a także pochwalili się swoimi dotychczasowymi sukcesami. Najwięcej emocji wzbudziły chyba jednak pokazy tańca oraz śpiew. 
 
       Za organizację Wiosennego Dnia Talentów odpowiadały panie: Agnieszka Karanowska, Dorota Markowska i Elżbieta Rafałowska. 
 
       Wierzymy, że w kolejnych latach do grona obecnych utalentowanych uczniów dołączą następni. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Wiosenny Dzień Talentów. Jakie zdolności i umiejętności zaprezentują nam za rok. 
 
 

 

sp9_banerd

 

  W dniach 23,24 listopada 2017r., panie Urszula Maksimowicz i Beata Pudlis zorganizowały konkurs tańca pt. ,,Jesienne pląsy na zły humor i dąsy” dla klas I-III, połączony z warsztatami tanecznymi dla najmłodszych. 
 
I miejsce w konkursie zajęła Maja Działo-Miller z kl. 3c, 
 
II miejsce– grupa „Smerfy” z kl. 1b pod opieką pani Wiesławy Witkowskiej (Kornelia Prymaka, Blanka Podbielska, Oliwia Tarasiewicz, Agata Gwara, Lena Koc, Lena Skarżyńska, Olivier Kowalik, Zuzia Palczewska i Pola Wysocka), 
 
III miejsce – Kornelia Czyżewska wraz z Gabrysią Chojnowską. 
 
Na wyróżnienie zasługuje zespół: Benchard Kinga, Wojciukiewicz Dominika i Maja Działo-Miller. 
 
       Podczas warsztatów, na których panowała bardzo miła, wesoła, pełna odprężenia atmosfera, dzieci zapoznały się z prostymi ruchami tanecznymi, uczyły się i doskonaliły kroki taneczne, rozładowały dużą potrzebę ruchu, przesłuchały wiele utworów próbując dobrać muzykę odpowiednią do ich temperamentu i zainteresowań. Podczas tańca integrowały się, co powodowało dobrą, wspólną zabawę. Nauczycielki chciały zachęcić uczniów do spontanicznego podejmowania wysiłku fizycznego przy energetycznej muzyce. 
 
       Utalentowani uczniowie, z pewnością, w przyszłości zaprezentują efekty swojej pracy na innych imprezach szkolnych, np. na Festynie Szkolno-rodzinnym. (Zdjęcia) 
 
                                                                                            Urszula Maksimowicz, Beata Pudlis

sp9_banerd

 

 

Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
 
 
       21 listopada przypada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Z tej okazji Samorząd Uczniowski ogłosił międzyklasowy konkurs na wykonanie plakatu promującego życzliwość. 
       Komisja w składzie: pani Anna Chmielecka, pani Barbara Dardzińska i pani Iwona Pudlis pierwsze miejsce przyznała klasie VII b (14,5 p.), za plakat wykonany przez Tobiasza Ryka. II miejsce zajęła praca Filipa Szymaszko i Krzysztofa Zakrzewskiego z klasy IV c (13 p.). Natomiast na III miejscu znalazła się klasa VI a (12,5 p.), dzięki plakatowi przygotowanemu przez Kingę Kasprzyk. 
 
 
 

 

sp9_banerd

 

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z uroczystości Dnia Mamy i Taty zorganizowanej 
przez uczniów klasy 3b
 
 
       nia 14 czerwca 2017 roku uczniowie klasy 3b dla Mam i Tatusiów z okazji ich święta zorganizowali przedstawienie pt.,, Calineczka”. Do spektaklu przygotowywali się na zajęciach koła teatralnego i tanecznego prowadzonego przez wychowawczynię – Wiesławę Witkowską. 
 
       Jest to już szóste z kolei przedstawienie, które zaprezentowały dzieci z tej klasy, nie tylko dla Rodziców, ale również dla przedszkolaków i społeczności szkolnej. Występ przed kolegami i koleżankami ze szkoły jest zawsze swego rodzaju próbą generalną. Więc i tym razem występ przed swoją publicznością przełamał pierwszą tremę, a koledzy nagrodzili ich gromkimi brawami. 
 
       Mali aktorzy długo ćwiczyli swoje kwestie, dykcję, opanowywały ruch sceniczny oraz przygotowywali dekorację. W spektakl teatralny dzieci włożyły dużo pracy. Uczyły się piosenek, układów tanecznych, między innymi. ,,Taniec kwiatów,” a wszystko po to, by podziękować kochanym rodzicom za ich miłość i opiekę. Hol I piętra przybrał niecodzienny wystrój- las oraz ogród pełen kwiatów, gdzie wzrastała główna bohaterka – Calineczka, wcieliła się uczennica – Iga Piwowarczyk. Dzieci przygotowały dla rodziców upominki: serca dla mam, a dla tatusiów złote rybki, by spełniały ich wszystkie marzenia. 
 
       Na twarzach naszych gości zagościł uśmiech, a ze wzruszenia pokazała się łezka w oku. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                                Wiesława Witkowska

 

sp9_banerd

 

 

Z misją ratunkową „Skradzionym wakacjom”
 
 
       Dnia 19 czerwca 2017 r. (poniedziałek) na auli Gimnazjum nr 3 uczniowie klasy 3c zaprezentowali przygotowywane na zajęciach koła teatralnego przedstawienie pt. „Skradzione wakacje”. Scenariusz przedstawienia powstał w ciągu roku szkolnego. Uczniowie wnosili własne pomysły, które zostały uwzględnione przy jego pisaniu. Wcielili się w role pozytywne, nie zabrakło również czarnych charakterów. 
 
       Wszystko zaczęło się od nieoczekiwanego przybycia złej wróżki (w jej rolę wcieliła się Alicja Cimochowska), która chcąc zemścić się na radosnych mieszkańcach zamku, zamieniła ukochane córki królowej (władczynią na zamku była Maja Czyżewska) w plastikowe lalki; porwała też wakacyjne miesiące (Oliwię Chojnowską i Aleksandrę Gajewską). Jednak dzielne królewny (Daria Stupak i Lena Odolecka), z pomocą odważnego i zabawnego rycerza (Krzysia Zakrzewskiego), dobrej wróżki (Sylwii Garlickiej), kotki Psotki (Magdy Skulimowskiej) oraz przyjaciół (Amelii Opońskiej i Łucji Dąbrowskiej) zrzuciły zły urok z królestwa, przywracając mu dawną harmonię i szczęście. Nasi bohaterowie odmienili również los wysłannika złej wróżki (Zuzi Karczmarczyk), mrocznego rycerza (Wojtka Zawadzkiego) oraz drzew zombie (Michała Kuczyńskiego, Patryka Tyszkiewicza, Wojtka Doliwy, Filipa Szymaszko), zdejmując z nich mroczne zaklęcia. 
 
       Publiczność żywo reagowała na to, co działo się na scenie. Występ został ubogacony o dwie choreografie taneczne, a piękne dekoracje użyczone przez kochane panie nauczycielki oraz wykonane przez rodziców cieszyły oczy nas wszystkich. Swoją obecnością zaszczycili nas również rodzice i dziadkowie młodych aktorów. Ten występ stanowił ukoronowanie naszych wspólnych wysiłków. Był również niesamowitym przeżyciem dla dzieci. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                                       Agnieszka Sawicka

 

sp9_banerd

 

 

    25 kwietnia 2017 r. klasa II B pod kierunkiem nauczycielek : Małgorzaty Przybył i Agaty Rzeniewicz oraz klasa II D pod kierunkiem nauczycielek : Agnieszki Sitko i Anny Jarosz zaprezentowały program słowno – muzyczny poświęcony obchodom Dni Ziemi. Uczniowie z klas drugich słowem, piosenką i tańcem ukazali piękno otaczającej nas przyrody i uwrażliwili na szanowanie i chronienie jej dóbr. Podkreśleniem charakteru i scenerii apelu były piękne stroje uczniów klas II B i II D oraz ciekawa i pouczająca prezentacja multimedialna. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

  Klasa II B pod kierunkiem wychowawczyni - Małgorzaty Przybył w kwietniu 2017 r. wzięła udział w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym pt. „Dbam o swoje bezpieczeństwo”. Uczniowie wspomagani przez wychowawczynię bardzo zaangażowali się w wykonanie pięknych i pomysłowych prac. Efektem tego było zdobycie przez Klaudię Filutowską wyróżnienia, które odebrała na uroczystości w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Ełku w dniu 27 kwietnia 2017 r. 
       Za trud i zaangażowanie w konkursie pani nadkom. Agata Jonik 9 maja 2017 r. zaprosiła całą klasę II B z SP nr 9 w Ełku wraz z opiekunami – Małgorzatą Przybył i Agatą Rzeniewicz na wycieczkę do siedziby Komendy Powiatowej Policji w Ełku. Uczniowie mieli okazję bliżej przyjrzeć się obowiązkom pracowników policji, obejrzeć sprzęt, z którego korzystają oraz zwiedzić ważne pomieszczenia w budynku Komendy. Dzieci były bardzo zadowolone z wycieczki, a na koniec cała klasa otrzymała drobne upominki. (Zdjęcia)

sp9_banerd

 

 

,,Mali mistrzowie” ze Szkoły Podstawowej nr 9


 


       Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły, realizujący projekt sportowy,, Mały mistrz” mogli sprawdzić tężyznę fizyczną i to, czego się nauczyły podczas zdobywania poszczególnych sprawności na zawodach sportowych w Zespole Szkół Sportowych nr 6.Rozgrywki odbywały się na poziomie klas pierwszych, drugich oraz trzecich. Uczniowie pod czujnym okiem nauczycieli- wychowawców pani Jolanty Gromady, pani Renaty Basiewicz, pani Wiesławy Witkowskiej oraz pani Doroty Markowskiej trenowały zawzięcie przez cały rok. Możemy więc z całą pewnością stwierdzić, że konkurencje na zawodach to dla nas pestka. Przygotowaliśmy kilka okrzyków, które dopingowały naszych zawodników do sportowej walki. - ,, My z dziewiątki się nie damy, wszystkich mistrzów pokonamy!” Musimy potwierdzić, iż rywalizacja była iście sportowa, na zasadzie fair- play. Nie było przegranych, wszyscy zasłużyli na miano prawdziwego mistrza sportu. 
Pan prezydent naszego miasta – Tomasz Andrukiewicz wręczył nam medale, a puchar, który zdobyliśmy uwieńczył naszą trzyletnią pracę. Z dumą przynieśliśmy go do szkoły. My uczniowie klasy 3b, z nutką nostalgii będziemy wspominać lekcje wf, zajęcia na basenie, zdobywanie sprawności, emocjonujące rozgrywki w siatkówkę, czy badmintona, gdyż kończymy naszą przygodę z projektem ,, Mały mistrz”. Trzymamy natomiast kciuki za naszych młodszych kolegów z klasy pierwszej oraz drugiej. Zyczymy wam wielu sukcesów i radości, by sport dawał wam tyle przyjemności co nam. 
(Zdjęcia) 




                                                               Uczniowie klasy 3 b z wychowawczynią - Wiesławą Witkowską

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego „Cztery Pory Roku” 
Etap III – Wiosna/Lato
 
 
       Konkurs przeznaczony był dla wszystkich chętnych uczniów klas 0 - VI naszej szkoły. W ostatnim etapie wzięło udział 12 osób, w tym uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 
 
       W bieżącym roku szkolnym konkurs odbywał się pod hasłem „Spędzamy czas z rodziną o każdej porze roku” i objął 3 etapy: Jesień, Zima, Wiosna/Lato. 
Ostatni etap miał pokazać nie tylko piękno wiosennej i letniej aury, ale również sposoby spędzania czasu wolnego z rodziną. Jak widać dzieci z pełnym zrozumieniem podeszły do tematyki tegorocznej edycji konkursu. 
 
       Organizatorkami konkursu są Agnieszka Karanowska, Agnieszka Sawicka i Ewa Gronek. 
 
       Wyniki III etapu konkursu „Wiosna/Lato”: 
 
Klasy 0 
 
I miejsce: Dominika Kuzawińska kl. 0b 
 
II miejsce: Nikola Kubicka kl. 0b 
 
III miejsce: Lena Piktel kl. 0b 
                 Nikola Czpukajtys kl. 0b 
 
Klasy III 
 
I miejsce: Julia Sołtys kl. 3a 
 
II miejsce: Alicja Cimochowska kl. 3c 
                Maciej Bożek kl. 3a 
 
III miejsce: Michalina Potoczna kl. 3a 
 
Klasy IV – VI 
 
I miejsce: Andżelika Górska kl. 4a 
 
II miejsce: Kinga Kasprzak kl. 5a 
 
III miejsce: Maja Jakubowska kl. 4a 
                 Klaudia Markowska kl. 4a 
 

Gratulujemy!

 

sp9_banerd

 

 

  25.05.2017r. w grupie 0B odbyło się szkolenie z udzielania pierwszej pomocy zorganizowane przez Tomasza Koc – nauczyciela Gimnazjum nr 3 w Ełku wraz z uczennicami Julią Staszek i Olą Wiszniewską z kl. III B – ratowniczkami WOPR. 
Dzieci nauczyły się, jak należy prowadzić rozmowę z dyspozytorami numerów ratunkowych, jak sprawdzać funkcje życiowe poszkodowanego oraz jak ułożyć osobę w pozycji bezpiecznej. 
Maluchy ćwiczyły masaż serca połączony ze sztucznym oddychaniem przy użyciu fantoma. 

 
 
 
 

 

sp9_banerd

 

 

 Grupa 0B dnia 18.05.2017r brała udział w III Ogólnopolskim Maratonie Przedszkolaków „Sprintem Do Maratonu”. Impreza biegowa została zorganizowana wraz z Przedszkolem „Słoneczna Ósemka” na boisku szkolnym. W sumie 109 dzieci pokonało dystans 52000 metrów. Na mecie dzieci otrzymały zdrową przekąskę oraz wodę. Na koniec wszystkie dzieci zostały nagrodzone medalami i dyplomami. 

                                                                                                                B. Rzeniewicz 
                                                                                                                A. Rzeniewicz-Siedlecka 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

sp9_banerd

 

 

       21 kwietnia odbył się konkurs plastyczno-ekologiczny pt. „Cudaki zwierzaki” dla klas 0-III. 
Uczestniczyło w nim 20 dzieci. 18 prac zakwalifikowano do konkursu, 2 nie były związane z tematem. 
Wyłoniono 4 I miejsca, 4 II miejsca, 4 III miejsca, reszta prac otrzymała wyróżnienia za zaangażowanie i kreatywność. Najwięcej prac wykonali uczniowie klas III, a najmniej klasy zerowe. 

WYNIKI KONKURSU PLASTYCZNO-EKOLOGICZNEGO 
„CUDAKI ZWIERZAKI” 

KL.0 
I miejsce Lena Koc 0B 
II miejsce Tobiasz Danowski 0B 

KL. II 
I miejsce Karolina Truszkowska kl. II D 
II miejsce Paula Kalinowska kl. II A 
III miejsce Grzegorz Zakrzewski kl. II D 

KL. III 
I miejsce Michalina Potoczna kl. III A 
I miejsce Michał Budziński kl. III A 
II miejsce Maciej Bożek kl. III A 
II miejsce Krzyś Zakrzewski kl. III C 
III miejsce Filip Szymaszko kl. III C 
III miejsce Milena Rymkiewicz kl. III A 
III miejsce Magdalena Skulimowska kl. III C 

Wyróżnienia: 
Amelia Opońska kl. III C 
Zuzanna Kumkowska kl. III A 
Michał Kuczyński kl. III C 
Julian Grzęda kl. III A 
Anna Chilicka kl. III A 
Lena Odolecka III C 

 


A.Sitko 
B.Rzeniewicz

 

sp9_banerd

 

 

FESTYN SZKOLNO – RODZINNY W SZKOLE PODSTAWOWEJ NR 9 IM. JANA PAWŁA II W EŁKU


       27 maja 2017 roku o godzinie 9.00 żwawym krokiem społeczność szkolna wkroczyła na boisko, by wesoło rozpocząć Festyn Szkolno- Rodzinny. Muzyka głośno grała, zapraszała do tańca, a dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Ełku pan Andrzej Zdanowski, otworzył festyn, przecinając wstęgę już po raz 25. Uczniowie wraz z rodzicami i gośćmi coraz tłumniej zbierali się na miejscu. Klasa IIIC, na czele której stała wychowawczyni pani Agnieszka Sawicka, powitała wszystkich wesołą choreografią taneczną. Zaraz potem, pani Beata Pudlis, poinformowała o następujących po sobie konkursach sportowych dla rodzin i klas oraz o atrakcjach mających trwać przez cały festyn. Kramiki SU oferowały ciekawe drobiazgi, loteria balonowa obiecywała małe upominki, kącik fryzjerski i kosmetyczny przygotowywał do wesołej zabawy. Stół konkursowy na najlepsze ciasto pomieścił aż 16 przepysznych wypieków. Niektórzy nie wytrzymywali i, nie czekając na ogłoszenie wyników zajadali smaczne i pięknie udekorowane ciasta! Pyszności kusiły, a członkowie jury nie mogli się długo zdecydować, komu przyznać I nagrodę! W rezultacie wszyscy zostali docenieni, nie mogło być inaczej! 

       W trakcie festynu uwagę przyciągnęła „zabawa w modę”, kiedy to klasy piąte na sygnał pani Doroty Markowskiej, miały pokonać tor przeszkód i ubrać w poszczególne części ubrań swoje wychowawczynie - panią Ewę i panią Grażynkę. Uczniowie klas czwartych równie chętnie wzięli udział w zawodach „kto więcej wody wleje do wiaderka w ciągu dwóch minut”, a szóstoklasiści prócz toru przeszkód zmagali się z dyktandem. Rodzinne wyścigi rzędów, pod czujnym okiem pani Joli Gromady, pokonywano w kosmicznym tempie, w jeszcze szybszym rozeszły się nagrody za poszczególne konkurencje. 

       Z ogromnym zainteresowaniem społeczność szkolna obserwowała działania Szkolnego Klubu Ratownika COR przy II LO w Ełku. Młodzi ratownicy krok po kroku pokazywali i uczyli kolejnych czynności podczas udzielania pierwszej pomocy. Szczególnie ciekawe dla każdej mamy były ćwiczenia „usta- usta” wykonywane na fantomie roczniaka. Szkolenie takie zostanie na pewno w pamięci na długo. 

       Z uśmiechem i pełnym zaangażowaniem dzieci podeszły do zadań, jakie czekały na nich przy kole fortuny. Przy pomocy rodziców i, w rzadkich przypadkach nauczycieli, rozwiązywały krzyżówki, wykreślały hasła z diagramów, tłumaczyły łacińskie aforyzmy, wypisywały imiona nauczycieli uczących w szkole, zagrały w państwa –miasta, a jak już wykonały zadanie otrzymywały słodycze dla całej klasy. 

       Energetycznie, bardzo pięknie zaśpiewały nam laureatki Szkolnego Konkursu Piosenki . Dziewczynki: Emilka Piórkowska, Angelika Borkowska, Łucja Czapczyk, Zuzia Siwek, Ola Zielińska wesołymi utworami wprawiły uczestników festynu w łobuzerski nastrój. 

       Każdy, zainteresowany indywidualnymi dyscyplinami sportowymi „z podwórka”, mógł powalczyć o intrygujące nagrody. W „golfie jajecznym” – kto bliżej – najlepszymi zawodnikami okazali się być: Wiktoria Skorupska, Artur Wojsław, Martynka Bagińska, Judyta Popowska, Hubert Wybranowski oraz Maciej Markowski. W zabawie w kręgle - kto więcej, bezkonkurencyjni byli: Lena Sowul, Kinga Bernchard i Olek Bogdziewicz. W konkursie kręcenia hula-hopem – kto dłużej, nie do pokonania była: Karolina Mickiewicz, Eliza Borkowska, Gabrysia Borkowska, Zuzia Szor, Tatiana Karpienko i Paula Nalewajko. Uczniowie i dorośli bawili się przy konkursie rzutu jak najdalej, rzutkami z piórkami. Wzięli udział w Rodzinnym Konkursie Plastycznym, w tym roku pod hasłem „Z rodziną najlepiej!”. Ania i Wiktoria Chilickie, Ewa Kaliszuk, Wiktoria Siwek i Kuba Karwowski, jak się okazało, zostali specjalistami od robienia kolorowych, zwiewnych zabawek dla domowych zwierzaków. Najmłodsi z opiekunami tłumnie podchodzili do kącika balonowych zwierzątek, gdzie z uporem według instrukcji i pomocy Szymona z III klasy wykręcali sobie kolorową kaczuszkę, pieska, słonika bądź łabędzia. Obok można było pięknie pokolorować rysunek. 

       Po wysiłku, zmęczeni zawodnicy i kibice odpoczywali przy ognisku, delektując się upieczoną kiełbaską lub pałaszując rodzicielskie wypieki. 

       Na zakończenie wspólnie spędzonego czasu, upojone radosnym nastrojem małe tancerki z klasy III c: Daria Stupak, Oliwia Chojnowska, Sylwia Garlicka i Łucja Dąbrowska ponownie porwały wszystkich zgromadzonych do tańca. 

       Zabawie sprzyjała fantastyczna, słoneczna pogoda, dobry humor i pełni energii uczestnicy. Już teraz można czuć się zaproszonym na festyn w przyszłym roku! (Zdjęcia) 



                                                                                                                Beata Pudlis

sp9_banerd

 

 

Konkurs na najciekawszy plakat o ochronie środowiska
 
 
       W maju 2017r. nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszy plakat wykonany dowolną techniką na temat ochrony środowiska z opisem w języku angielskim. 
 
       W konkursie wzięli udział uczniowie klas: IV - VI. Uczestnicy mieli możliwość nie tylko poszerzyć zakres posiadanego słownictwa czy konstrukcji gramatycznych, ale również wykazać się kreatywnością przy wykonaniu zadania. 
 
       Najładniejsze plakaty wraz z opisem wykonali: 
 
              I miejsce: Wiktoria Milanowska kl. V a 
 
              II miejsce: Patrycja Kiełczewska kl. VI b 
 
              III miejsce: Amelia Złotocha – kl. V a 
 
       Na wyróżnienie zasługują prace wykonane przez: 
 
              Kingę Kasprzak kl. V a oraz Julię Bogdziewicz z kl. IV b 
 
Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie: Agnieszka Gilewska oraz Elżbieta Rafałowska.

 

sp9_banerd

 

 

Niecodzienne drugie śniadanie kl. 3 b
 
 
 
 
 
 
 
       Dnia 28 marca 2017 r. uczniowie klasy 3 b udali się do Zespołu Szkół nr 6 im. M. Rataja w Ełku na zajęcia edukacyjne po hasłem ,, II śniadanie” .Całe działanie było wsparte i promowane przez Agencję Rynku Rolnego, dlatego też byliśmy jednocześnie uczestnikami wielkiego projektu. 
 
       Byliśmy szczęściarzami, na których czekało wiele niespodzianek. Jedną z nich była fantastyczna lekcja zdowego odżywiania. Prowadzilły ją panie nauczycielki wspomnianej szkoły, przy wspóludziale uczniów tej szkoły. Ciekawa prezentacja multimedialna oraz atrakcyjne karty pracy pomogły nam zrozumieć i przypomnieć istotę zdrowego odżywiania. Nikt z nas nie miał kłopotów, kiedy w jednym z naszych działań mieliśmy odtworzyć piramidę pokarmową. 
 
       Druga część zajęć była niecodzienna, otóż otrzymaliśmy fartuszki i czepki i udaliśmy się na zajęcia kulinarne do prawdziwej kuchni. Zostaliśmy podzieleni na grupy, którym przewodniczył lider zespołu, a czuwali nad naszymi przedsięwzieciami uczniowie klasy gastronomicznej. Naszym zadaniem do wykonania w kuchni było zdrowe, smaczne drugie śniadanie. Każda grupa małych kucharzy wykonywała co innego. Wśród otrzymanych przepisów – zadań, pojawiły się ciasteczka zbożowe, koktaile owocowe, kanapki z chleba pumpernikiel z pastami twarogowo – warzywnymi oraz pyszne tortille. Wszyscy mieliśmy pełne ręce roboty, ale jakże przyjemnej i kreatywnej. Na koniec odbyła się prawdziwa uczta śniadaniowa z różnorodnością wyśmienitych i dietetycznych potraw, które królowały na szwedzkim stole. 
 
       Na koniez każdy z nas otrzymał zdrowy soczek, książeczkę – kolorowankę o zdrowym odżywianiu oraz plan lekcji. Tej wspaniałej lekcji zapewne nikt z nas nie zapomni. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                          Wiesława Witkowska 

sp9_banerd

 

 
 
 
 

Zakończyliśmy akcję „Grosz do Grosza”
 
 
       Samorząd Uczniowski w dniach 1 – 24 marca 2017 roku przeprowadził akcję „Grosz do Grosza”. Jej głównym celem jest pozyskanie funduszy na sfinansowanie obiadów dla dzieci pochodzących z ubogich rodzin w ramach programu „Dzwonek na obiad”. 
 
       Zbiórka pieniędzy zaangażowała naszych wychowanków do działalności na rzecz innych ludzi. Pozwoliła też uświadomić uczniom, że oddając choćby jeden grosz można przyczynić się do zrealizowania wielkich czynów na rzecz dzieci w trudnej sytuacji rodzinnej. 
 
       Po podliczeniu wszystkich pieniędzy okazało się, że w sumie uczniowie do puszek wrzucili 406,29 zł (240 zł więcej niż podczas zbiórki jesiennej). Było to ponad 28 kilogramów monet, samych jednogroszówek 10,3 kg, dwugroszówek 7,6 kg, a pięciogroszówek 8,7 kg. 
 
 
 
 
 
       Zebrane przez nas pieniądze zostały przekazane organizatorowi akcji – Fundacji „Być Bardziej”. 
 
       Gorąco dziękujemy wszystkim ofiarodawcom. 
 
                                                                                                         Samorząd Uczniowski

 

sp9_banerd

 

 

Potyczki naszych uczniów z turnieju wiedzy pożarniczej.
 
 
       29 marca 2017 r. w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ełku odbył się powiatowy etap XL Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Brało w nim udział dwunastu uczniów z czterech szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali następujący uczniowie: Samuel Chodorowski z kl. 6 b, Krzysztof Kondracki i Jakub Bugała z kl. 6 a. 
       Samuel Chodorowski zajął drugie miejsce, a Krzysztof Kondracki uplasował się na trzecim. W/w uczniów do tego turnieju przygotował Stanisław Masłowski. Wszystkim reprezentantom naszej szkoły dziękujemy za udział w zawodach i gratulujemy sukcesów. 
 
 

 

sp9_banerd

 

http://www.sp9.elk.edu.pl/strony/promujemy_zdrowie/projekty10.pdf

sp9_banerd

 

http://www.sp9.elk.edu.pl/strony/promujemy_zdrowie/projekty9.pdf

sp9_banerd

 

 

III WIOSENNY DZIEŃ TALENTÓW



       Nie od dziś wiadomo, że Szkoła Podstawowa nr 9 to kopalnia uczniowskich talentów. W 2014 roku otrzymaliśmy zaszczytny tytuł „Szkoły Odkrywców Talentów”, który oznacza, że szkoła przyczynia się do odkrywania, promocji i wspierania uzdolnień dzieci i młodzieży. Może właśnie dlatego pierwszego dnia wiosny nikt z uczniów „Dziewiątki” nie myśli o wagarowaniu. 

       21 marca 2017 r. cała brać uczniowska zgromadziła się w auli Gimnazjum nr 3, aby świętować III Wiosenny Dzień Talentów. Na początku prowadzące całą imprezę, uczennice z klasy IV a: Wiktoria Siwek i Patrycja Modzelewska wraz z wychowawczynią p. Elżbietą Rafałowską, przywitały zebranych. Następnie wystąpił Mazurski Zespół Pieśni i Tańca, który zaprezentował pieśni i tańce z rejonu Podlasia, Kurpiów oraz zabawy i tańce mazurskie. Kierownik – pan Piotr Witaszczyk opowiedział o działalności i trasach koncertowych prowadzonego przez siebie zespołu. 

       Później przyszedł czas na prezentację szkolnych talentów. Był śpiew, taniec, recytacja, muzyka poważna, sport i sztuka. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali szeroką gamę swoich talentów. Opowiadali, w jaki sposób odkryli swoje zdolności, i jak je rozwijają. Doradzali, na które zajęcia warto się zapisać, a także pochwalili się swoimi dotychczasowymi sukcesami. Najwięcej emocji wzbudziły chyba jednak pokazy karate i dżudo oraz tańce. Na zakończenie zebrani mogli obejrzeć też wystawę prac uzdolnionych plastycznie uczniów. 

       Za organizację Wiosennego Dnia Talentów odpowiadały panie: Grażyna Barcińska, Agnieszka Karanowska, Anna Lewoc i Elżbieta Rafałowska. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

sp9_banerd

 

 

Szanowni Rodzice!
 
 
 
       Chcielibyśmy Państwa zaprosić na Wiosenny Dzień Talentów, podczas którego zaprezentują się uczniowie naszej szkoły. 
 
       Spotkanie odbędzie się 21 marca 2017 roku na auli Gimnazjum nr 3. 
 
       Program: 
 
9.00 – występ Mazurskiego Zespołu Pieśni i Tańca Lekcja folkloru mazurskiego. 
 
9.50 – 12.00 – Wiosenny Dzień Talentów (pokazy uczniów klas I – VI) 
 
Serdecznie zapraszamy!
 
 
                                                                                           Uczniowie i nauczyciele SP nr 9 

 

sp9_banerd

 

 

Apel promujący zasady dobrego wychowania i bezpiecznej zabawy


       Dnia 28 lutego 2017 r. dzieci z klasy 3c zaprezentowały swoim starszym i młodszym kolegom krótkie scenki z życia każdego ucznia, w których ważne jest odpowiednie zachowanie oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. 

       Pokazali – wcielając się w różne role – jak należy postępować na korytarzach, w sali lekcyjnej, w czasie obiadu na stołówce oraz w czasie wolnym, czyli po opuszczeniu świątyni nauki – na podwórku i na wycieczkach. Przypomnieli, jak ważne jest okazywanie szacunku drugiemu człowiekowi oraz ustalanie i przestrzeganie zasad podczas zabawy. Wspólne spędzanie wolnego czasu daje dzieciom wiele radości, pozwala rozwijać zainteresowania i pasje w gronie kolegów i koleżanek. 

       Apel został uatrakcyjniony występami klasowego zespołu tanecznego ‘Black and White’ oraz piosenkami. Występy uczniów spotkały się z dużym zainteresowaniem oraz żywą reakcją publiczności, która została aktywnie włączana w przebieg apelu (pytania do publiczności, głosowanie na najlepiej zachowującą się grupę uczniów). (Zdjęcia) 

                                                                                                         Agnieszka Sawicka

 

sp9_banerd

 

 

Grupa 0B przystąpiła do programu edukacyjnego promującego zdrowy styl życia. Jest to program ,,ZDROWIE-NIETRUDNE" przygotowany przez Firmę KUPIEC wraz z wydawnictwem MAC Edukacja. Celem programu jest kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród dzieci i uczniów. 

 
 

       21.02.2017r. grupa 0B w ramach zajęć utrwaliła zasady zdrowego żywienia, poznała Piramidę Zdrowego Żywienia oraz Aktywności Fizycznej z Witaminką Celinką i Wafelkiem Stefciem. Pani Barbara Rzeniewicz przeprowadziła z dziećmi pogadankę na temat wartości odżywczych poszczególnych produktów. Nie zabrakło również ćwiczeń ruchowych oraz zabaw "Kanapka" i "Sałatka Owocowa". Następnie dzieci przygotowały pyszne sałatki na bazie owoców i jogurtu naturalnego z dodatkiem otrębów, płatków owsianych, rodzynek, siemienia lnianego oraz syropu z agawy. 

 


 

       Na koniec każde dziecko otrzymało wafle kukurydziane w prezencie przesłanym od Firmy KUPIEC. 

 


                     Wych. Barbara Rzeniewicz 
                                 Agata Rzeniewicz

 

sp9_banerd

 

 
 
 
 

Ogłoszenie dla rodziców!!!
 
 
 
       Zapraszamy do udziału w Turnieju Badmintona, który odbędzie się 07 marca 2017 r. w godz. 16.00 – 18.00 na sali gimnastycznej 
w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku. Będą w nim uczestniczyć również nauczyciele. 
 
       Rodziców zainteresowanych udziałem w turnieju w grze indywidualnej, prosimy o zapisywanie się u wychowawców do dnia 06 marca 2017 r.. Mamy nadzieję, że wszyscy uczestnicy będą zadowoleni z tego spotkania i ze wspólnej gry w badmintona. 
Informujemy, że obowiązuje strój sportowy , a wejście na salę gimnastyczną znajduje się od szczytu tego budynku. 
 
       Zachęcamy do wspólnej zabawy. 
 
 
 
                                                                                                            Organizatorzy: 
 
                                                               Stanisław Malinowski – nauczyciel SP nr 9 w Ełku

sp9_banerd

 

 

„Dziewiątka na antenie”
 
 
 
 
 
       Uczniowie naszej szkoły, pod opieką nauczycielek – pani Grażyny Barcińskiej i pani Anny Lewoc, wzięli udział w audycji radiowej „ Szkoła na antenie” w Radio 5. Wiktoria Archacka, Magdalena Szyszkowska, Jakub Danowski i Hubert Wybranowski pochwalili się na antenie, że otrzymaliśmy Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie. Opowiedzieli, jak zasłużyliśmy sobie na to wyróżnienie. 
W zabawny sposób zachęcali słuchaczy do zdrowego trybu życia. Piątoklasiści świetnie się sprawdzili w roli dziennikarzy. 
 
       Następne „wejście” Dziewiątki na antenie będzie w połowie marca. Już dziś zapraszamy do wysłuchania „Co w szkole”, o czym opowiedzą sprawdzeni już w tej roli Wiktoria, Magda, Hubert i Kuba. 
 
 

 

sp9_banerd

 

„Christmas jumper and Christmas swimming suit”
 
 
       16 grudnia 2016 r. klasa 4 a wraz z paniami Agnieszką Karanowską i Elżbietą Rafałowską udała się do CEE w Ełku. Wzięła tam udział w lekcji „Christmas jumper and Christmas swimming suit”. Podczas zajęć uczniowie poznali cechy klimatyczne, położenie geograficzne oraz roślinność i zwięrzęta Finlandii. Lekcja łączyła szerokorozumianą tematykę ekologiczną z nauką języką angielskiego. Dzieci poznały również zwyczaje świąteczne panujące w tym kraju. 
 
       Na koniec uczniowie wykonali ozdoby choinkowe nawiązujące wyglądem do zwierząt zamieszkujących Finlandię. Zajęcia bardzo podobały się dzieciom. (Zdjęcia)

sp9_banerd

 

 

Wspólne wykonywanie ozdób świątecznych
 
 
       Przed latami okres poprzedzający Boże Narodzenie wiązał się z wykonywaniem ozdób choinkowych w domach, czym niejednokrotnie zajmowały się całe rodziny. Dziś, niestety, ten piękny zwyczaj łączący całe rodziny, zanika. 
 
       Aby przywrócić tradycję wspólnego robienia stroików świątecznych, nauczycielki naszej szkoły, panie Agnieszka Karanowska, Beata Pudlis, Anna Lewoc i Agnieszka Sawicka, zaprosiły rodziców i uczniów na bezpłatne warsztaty bożonarodzeniowe. 
 
       7 grudnia po południu do naszej szkoły przybyło około pięćdziesiąt osób, by wspólnie się bawić i twórczo działać. Wszystkim już od początku dopisywał dobry humor oraz zapał do pracy. 
 
       Uczestnicy, z pomocą nauczycielek, robili bombki metodą decoupage, choinki z zielonego sizalu oraz białej włókniny, aniołki z szyszek i kartki świąteczne. Prace wykonywano rodzinnie – mama z dzieckiem, a także mama, babcia, tata i dziecko. 
 
       Dwie godziny upłynęły w miłej, rodzinnej atmosferze. Tak, jak za czasów naszych prababek, były ploteczki i poważne rozmowy, śmiech i dowcipy, a w tle piękne polskie kolędy. 
 
       Wszyscy uczestnicy warsztatów wykazali się dużym talentem plastycznym, cierpliwością oraz precyzją, a radość z efektów swojej pracy była ogromna. 
 
       Mamy nadzieję, że te własnoręcznie wykonane przepiękne ozdoby (bo każdy swoją pracę zabierał ze sobą) znajdą poczesne miejsce w domach naszych uczniów i będą im przypominały, że szkoła to nie tylko nauka, ale też miejsce na wspólną, rodzinną zabawę. Liczne grono uczestników i ich pozytywne nastawienie udowodniło nam, że warto podejmować się wspólnych działań, zwłaszcza w tak pięknym, rodzinnym okresie, jakim jest Boże Narodzenie. Sadzimy też, że warto kontynuować piękną tradycję, pielęgnując dzieło naszych przodków i, zamiast kupować sztuczne bombki, razem z dziećmi wykonywać ozdoby. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                                Anna Lewoc

 

sp9_banerd

 

 

Rodzice stanęli na boisku!
 
 
       6.12.2016 r. o godz. 16:15 w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku odbył się Mikołajkowy Turniej Badmintona Rodziców pt. „Rodzice Dzieciom”
 
       Celem imprezy sportowo-rekreacyjnej była integracja środowiska rodzinnego i szkolnego, pogłębienie współpracy z rodzicami, popularyzacja sportów rekreacyjnych oraz aktywne spędzanie czasu wolnego. 
 
       Turniej spotkał się z żywym zainteresowaniem miłośników sportu i rekreacji. Do rozgrywek zgłosiło się 12 zespołów. Każda klasa wytypowała dwuosobową drużynę rodziców. Zespoły rozegrały mecze w trzech grupach, na trzech boiskach, systemem „każdy z każdym”. Rywalizacja była bardzo zacięta, jednak przebiegała w duchu fair-play. Było mnóstwo zabawy i radości. Drużyny, które pokonały swoich rywali, zajmując pierwsze lokaty, awansowały do finału. Pozostałe ekipy walczyły o miejsca IV-VI oraz VII-IX i X-XII. 
 
       Zawodnicy walczyli o nagrody ufundowane przez Urząd Miasta oraz Ełckie Centrum Kultury w Ełku. Nagrodą główną był bilet wstępu na wybrany film w kinie ECK. Nagrodę tę oraz I miejsce w turnieju wywalczyła klasa 3c, w składzie: p.Opoński Artur-p.Kuczyński Krzysztof. II miejsce zajęła klasa 3a, którą reprezentowali p.Karpuk Maciej-p.Głowacki Dariusz. III miejsce zajęła ekipa klasy 3b, w imieniu której grali p.Wittlieb Robert-p.Niedźwiedzki Marcin. 
Kolejne miejsca przypadły następującym klasom i ich przedstawicielom: 
IV miejsce – kl.2c: p.Godlewska Urszula-p.Godlewski Piotr 
V miejsce – kl.5b: p.Markowska Renata-p.Wasilewski Dariusz 
VI miejsce – kl.6b: p.Borowik Agnieszka-p.Malinowska Urszula-p.Ziarko Arkadiusz-p. Malinowski Stanisław 
VII miejsce – kl.4a: p.Jakubowska Agnieszka-p.Sulewski Bogdan 
VIII miejsce – kl.1a: p.Urbaniak Grzegorz-p.Kaliszuk Jarosław 
IX miejsce – kl.5a: p.Herbszt Monika-p.Herbszt Marcin 
X-XII miejsca – kl.2a: p.Borowik Agnieszka-p.Zadrożny Piotr; kl.4b: p.Grądzka Anna-p.Grądzka Antonina; kl.2b: p.Matysiuk Joanna-p.Skawiński Mieczysław. 
Klasy te otrzymały słodkie upominki ufundowane przez SP 9. 
 
       Mikołajkowy Turniej Badmintona przyciągnął nie tylko zawodników-rodziców, ale także sporą grupę kobiców-dzieci. Wśród nich nie zabrakło wychowawców klas. Podziękowania należą się również sędziom-uczennicom z kl.5b i 6a. Nad całością czuwały organizatorki turnieju p. B.I.Pudlis i D. Markowska. 
 
       Sportowcy zadowoleni byli z udziału w rozgrywkach badmintona, licząc na jego kontynuację. Kibice również pozytywnie wypowidali się o tym sportowym wydarzeniu i wysoko ocenili jego organizację. Z całą pewnością była to dodatkowa dawka ruchu, w atmoswerze dobrej zabawy. Dzięki sportowej rywalizacji mogliśmy się bliżej poznać. Rodzice poprzez udział w Turnieju pokazali swoim dzieciom, że sport to nie tylko wynik, ale przede wszystkim droga do zdrowia, dobrego samopoczucia, rozwijania własnych zainteresowań. Jednym słowem – inwestycja, która procentuje do końca życia. 
 
       Mikołajkowy Turniej Badmintona „Rodzice Dzieciom” jest niewątpliwie wspaniałym wkładem we współpracę szkoły z rodzicami. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                         Dorota Markowska 
                                                                                                         Beata Iwona Pudlis

 

sp9_banerd

 

 

Szanowni Rodzice!
 
 
       Zbliża się najpiękniejszy, najbardziej rodzinny okres w roku – Święta Bożego Narodzenia. Proponujemy, by ten wyjątkowy czas był także okazją do wspólnej zabawy i twórczego działania. 
 
       Chcemy Państwa zaprosić na bezpłatne, rodzinne warsztaty bożonarodzeniowe (dla rodziców i dzieci), na których razem z dziećmi będziemy przygotowywać ozdoby świąteczne np. bombki, aniołki .... 
 
       Warsztaty odbędą się w Szkole Podstawowej nr 9 - 7 grudnia 2016 roku, o godz. 17.00 w sali 109. Wystarczy tylko zabrać ze sobą zapał do pracy, gdyż potrzebne materiały i narzędzia zapewniają organizatorzy. Wykonane własnoręczne prace będzie można zabrać do domu. 
 
       Wszystkich chętnych prosimy o zgłaszanie się do wychowawców, którzy przekażą informacje organizatorom. 
 
                                                                                                   Serdecznie zapraszamy!

 

sp9_banerd

 

 

Jak sobie wróżyli dawni Mazurzy i Warmiacy?
 
 
 
       Co to są katarzynki? Dlaczego dawni Mazurzy i Warmiacy zamiast wosku lali olej? W jakim celu panny kładły pod poduszkę kalesony ojca lub obejmowały sztachety? Czemu na dwa tygodnie przed andrzejkami mająca się ku sobie para ścinała dwie gałązki i wstawiała je do wody? 
 
       Odpowiedzi na te i inne pytania poznali uczniowie klasy VI b, którzy 23 listopada pod opieką wychowawczyni, pani Anny Lewoc, udali się do Muzeum Historycznego w Ełku. Uczestniczyli tam w zajęciach edukacyjnych zatytułowanych „Jak sobie wróżyli dawni Mazurzy i Warmiacy”. 
 
 
 
       Dla szóstoklasiści była to niezwykła podróż w przeszłość. Dowiedzieli się, że wróżby andrzejkowe mają korzenie w prastarej, jeszcze pogańskiej tradycji, związanej z końcem starego i początkiem nowego roku. Wraz z rozpowszechnianiem się chrześcijaństwa na naszych ziemiach, świętowanie to zostało przesunięte na koniec listopada, wtedy bowiem rozpoczyna się rok liturgiczny. Mazurzy i Warmiacy od wieków kultywowali tradycje i, często mimo zakazów, obchodzili andrzejki i katarzynki. A zabaw i sposobów wróżenia znali naprawdę dużo. Wiele z tych zwyczajów odeszło w przeszłość. Dlatego też zajęcia w ełckim muzeum były dla uczniów świetną lekcją, w czasie której mogli poznać przeszłość swojego regionu, jego tradycje, folklor i zapomniane zwyczaje. 
 
 
 
       W czasie spotkania był też czas na zabawę. Szóstoklasiści z zainteresowaniem oglądali stare książki z modlitwami i próbowali odczytać teksty zapisane po niemiecku. Na koniec zrobili duże serca. Później dziewczęta wróżyły sobie, jak będzie miał na imię ich mąż, a chłopcy poznali imię przyszłej żony. 
 
 
 
       Wycieczka do Muzeum Historycznego okazała się bardzo trafnym pomysłem, na to, by rozbudzić zainteresowania uczniów dziedzictwem kulturowym regionu i poznać inne oblicze małej ojczyzny. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                         Anna Lewoc

sp9_banerd

 

 

Lekcja przyrody w CEE w Ełku
 
 
       4 listopada 2016 r. klasa 3 b wybrała się do Centrum Edukacji Ekologicznej na zajęcia przyrodnicze pod hasłem ,,Las.” Była to lekcja powtórzeniowa i utrwalająca wiadomości i umiejętności dotyczące zagadnień programowych związanych z lasem, jego fauną i florą, budową warstwową lasu, a także znaczeniem kompleksów leśnych dla człowieka. Bardzo ciekawe i atrakcyjne zajęcia przeprowadziła pani Regina Merchelska. Uczniowie w skupieniu obejrzeli film pt.,, Las w czterech odsłonach.” Lekcja podobała się trzecioklasistom, uczniowie aktywnie brali udział w różnorodnych ćwiczeniach i zabawach dydaktycznych. 
 
       Najbardziej zainteresowała dzieci gra edukacyjna o lesie i choć jak w każdej grze były elementy rywalizacji, wszyscy bawili się świetnie. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                  Wiesława Witkowska

 

sp9_banerd

 

Wycieczka do piekarni
 
 
 
       Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę do pobliskiej piekarni - Karmelek. Pracują w niej niektórzy rodzice naszych rówieśników, więc towarzyszyli nam oni podczas tej wycieczki. Na zajęciach w szkole uczyliśmy się o roślinach uprawianych na naszych polach, między innymi o zbożach. Poznaliśmy również ich znaczenie w naszym życiu codziennym. Chcąc poznać bliżej proces pieczenia chleba i ciężką pracę piekarzy udaliśmy się na lekcję w terenie. 
 
       W piekarni poznaliśmy cały cykl powstawania pieczywa. Mogliśmy zobaczyć maszyny, które wyrabiają ciasto. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza. Pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogali, służyli informacjami na temat wypieku chleba. Mieliśmy również okazję sami uformować z ciasta rogale i chałki W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica, wielkie łopaty do wysadzania pieczywa a także ogromne piece. Trzecioklasiści na własnej skórze doświadczyli, jak trudna jest praca piekarzy, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę w pomieszczeniach. Na koniec każdy z nas otrzymał świeżutką bułeczkę. 
 
       Jesteśmy wdzięczni pracownikom piekarni za tę kształcącą lekcję i dziękujemy za ich codzienny trud. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                  Wiesława Witkowska

sp9_banerd

 

 

       Uczniowie klasy 3b rozpoczęli na sportowo rok szkolny 2016/2017. Zabawy i gry sportowe odbyły się w Centrum Edukacji Ekologicznej. Do aktywnego wypoczynku na świeżym powietrzu zaprosiliśmy również naszych rodziców. Były podchody, zabawy integracyjne z chustą animacyjną, przeskoki przez linę, piłka nożna, rzuty ringo oraz badminton. Świetny wypoczynek to jest to, co lubimy najbardziej. Kolejny rok zdobywamy przecież sprawności sportowe. Nasz aktywny pobyt uatrakcyjniło ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz ziemniaków. 
 
       Z uśmiechem na twarzy, wypoczęci i zadowoleni wracaliśmy do domu. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

sp9_banerd

 

 

,, Mali mistrzowie z klasy II b zakończyli kolejny rok zdobywania sprawności.”
 
 
       Uczniowie z klasy II b w roku szkolnym 2015/2016 kontynuowali zdobywanie sprawności, które rozpoczęli w klasie pierwszej np. ringowca, piłkarza, lekkoatlety, badmnitonisty, gimnastyka. Nową sprawność, jaką opanowały maluchy w tym roku szkolnym to sprawność pływaka. Cieszyła się ona niezwykłą popularnością wśród dzieci. Uczniowie pod czujnym okiem instruktorki - pani Iwony Pudlis uczyły się trudnej sztuki pływania. Nad ich bezpieczeństwem czuwały również pani Wiesława Witkowska, pani Dorota Markowska - nauczyciel w-f oraz pani Aneta Kuligowska. Były to zajęcia bardzo ciekawe, wymagające również dyscypliny od dzieci. Wszystkie dzieci zdobyły sprawność pływaka i osiągnęły ogromny sukces. Nad cykliczną organizacją wyjazdów na basen czuwała wychowawczyni. Na koniec zajęć sportowych została przeprowadzona diagnoza rozwoju fizycznego i sprawności fizycznej: zwis na drążku, bieg 10x5 m, marszobieg 600 m. Analiza porównawcza testu wskazuje na coraz lepsze wyniki dzieci. Podsumowaniem naszej pracy był udział w turnieju sportowym; ,,Mały Mistrz” o puchar Prezydenta Miasta Ełku, zorganizowanym przez Szkołę Podstawową Sportową nr 6. Była to okazja do spotkania się z innymi klasami uczestniczącymi w projekcie, a także wspólna zabawa i zdrowa rywalizacja. W wielu konkurencjach byliśmy najlepsi. Zdobyliśmy puchar, a każdy z dzieci otrzymał medal Małego Mistrza. 
 
       Przed nami jeszcze jeden rok zdobywania sprawności i rozwijania tężyzny fizycznej w klasie III. Może kiedyś staniemy się prawdziwymi mistrzami sportu. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego „Cztery pory roku” – etap IV – Lato
 
 
Czwarty, ostatni etap całorocznego konkursu plastycznego odbywającego się pod hasłem „Jestem aktywna/y cały rok” odbył się dnia 9 czerwca 2016 roku. Wzięło w nim udział dziewięcioro uczniów z klas IV. Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VI, a uczniowie mieli możliwość doniesienia prac, jeśli nie mogli uczestniczyć w konkursie np. z powodu wycieczki. Jednak nikt z tej możliwości nie skorzystał. Ocenione zostały więc prace wykonane na miejscu w dniu konkursu. 
 
Wyniki: 
 
I miejsce – Julia Szostak kl.IVa 
 
II miejsce – Weronika Józefowicz kl. IVa 
                 Kinga Kasprzak kl. IVa 
 
III miejsce – Wiktoria Milanowska kl. IVa 
                  Patrycja Stielow kl. IVa 
                  Bartłomiej Anddrukanis kl. IVb 
 
 
Po czterech etapach wyłoniłyśmy zwycięzcę Grand Prix. Jest nim Kinga Kasprzak z klasy IVa – 44 p
II miejsce zajęły: Amelia Złotocha i Weronika Józefowicz z kl. IVa – po 30 p., 
III miejsce zajęła Julia Szostak z kl. IVa – 28p. (Zdjęcia) 
 
 
 
                                                                             Konkurs zorganizowały i przeprowadziły: 
                                                                              Agnieszka Karanowska i Joanna Zgódka

sp9_banerd

 

 

 

FESTYN SZKOLNO-RODZINNY „BAW SIĘ Z NAMI”


       Dnia 31 maja 2016 na boisku sportowym przy Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku, odbył się Festyn Szkolno – Rodzinny. Uczniowie, rodzice, nauczyciele i goście uczestniczyli w grach i zabawach indywidualnych, drużynowych i grupowych przy głośnej muzyce. 

       Tematem przewodnim tegorocznej imprezy była aktywność ruchowa, zachęta do czynnego wypoczynku z całą rodziną. Dzieci młodsze i starsze z werwą skakały przez długą skakankę, grały w badmintona, maluszki celowały kółkiem w paliki, grupy ustawiały się do przeciągania liny, siłowali się uczniowie, rodzice a także nauczyciele. Wielkie emocje przeżywały dzieci konkurujące w zabawie z hula hop. Klasy pierwsze, drugie i trzecie miały okazję wykazać się umiejętnością kręcenia hula hopem na czas. Klasy starsze pokonały tor przeszkód w sześcioosobowych drużynach, doskonale radząc sobie z trudnościami, mobilizując się nawzajem i pomagając. Dwuosobowe drużyny zbijały balony zawieszone na ściance piłką koszykową. Wbrew pozorom nie miały łatwego zadania, potrzebna była celność i siła. Dziewczęta klas czwartych jeździły na rolkach udawadniając , że jest to wspaniały sposób na utrzymanie kondycji w każdym wieku. Gra w siatkówkę kocykową wzbudziła wiele wzruszeń, para trzymająca za rogi kocyk musiała być bardzo zgrana, wspólnie działać i szybko podejmować decyzję. Imprezę uświetniały występy laureatek konkursu piosenki, pokazy taneczne przy żwawej muzyce. Uczennice klas 4a, 5a, 6b i 6c w oddzielnych układach tanecznych z entuzjazmem porywały do wspólnej tanecznej przygody . Obejrzeliśmy bardzo żywiołowo przedstawiony pokaz aikodo - japońskiej sztuki walki wręcz. Jak co roku odbył się rodzinny konkurs plastyczny, tym razem pod hasłem „Ruch to zdrowie” . W hali sportowej rozegrano otwarty turniej w tenisa stołowego. Wszystkim uczestnikom towarzyszyła pozytywna energia , przez cały czas panowała wesoła atmosfera tym bardziej, że dzieci za poszczególne konkurencje, grę oraz za uczestnictwo w zabawach otrzymywały nagrody, upominki lub słodycze. Po godzinie zmagań sportowych, w trakcie festynu, rozpalone zostało ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski. Pani Urszula Stajniak poczęstowała uczestników festynu przepysznymi babeczkami z m.in. kremem mascorpone z czarną porzeczką, cytrynowym z kiwi, czy musli z mleczną kanapką. Dziewczęta starszych klas też miały wypieki własnej produkcji . Degustacja była dodatkową atrakcją kulinarną. Rodzice dookoła boiska, przy swoich klasach rozstawili grille, rozłożyli kocyki, miło spędzając czas ze swoimi pociechami. Zabawę z torem przeszkód dla rodzica i dziecka przerwał niestety ulewny deszcz, trzeba było uciekać do hali sportowej. Tam klasa 2 c przeniosła uczestników festynu w zaczarowany świat zumby. W rytmie dynamicznej muzyki tańczyli i konczyc nie chcieli…. (Zdjęcia) 

                                                                                                         Beata Pudlis

 

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego „Cztery Pory Roku” 
Etap III – Jestem aktywny wiosną
 
 
       W bieżącym roku szkolnym konkurs odbywa się pod hasłem „Jestem aktywny o każdej porze roku”, dlatego uczniowie przedstawiali w swoich pracach aktywny sposób spędzania czasu wolnego w każdej porze roku. 
       Konkurs przeznaczony jest dla uczniów klas IV-VI naszej szkoły. Trzeci etap odbył się dnia 5 maja 2016 roku. Wzięło w nim udział 11 osób. 
       Etap trzeci „Jestem aktywny wiosną” miał pokazać nie tylko piękno wiosennej aury, ale również sposoby aktywnego spędzania czasu wolnego wiosną. Na uczniowskich pracach widać zatem dzieci i dorosłych uprawiających różne rodzaje sportów, spacerujących, jeżdżących na rowerach, grających w piłkę. 
       Jak widać dzieci z pełnym zrozumieniem podeszły do tematyki tegorocznej edycji konkursu. 
 
Organizatorkami konkursu są Agnieszka Karanowska i Joanna Zgódka. 
 
Oto wyniki konkursu: 
 
I miejsce – Wiktoria Milanowska kl. 4a 
 
II miejsce – Barbara Wrona kl. 4a 
                 Amelia Złotocha kl. 4a 
 
III miejsce – Natalia Kania kl. 6c 
                  Małgorzata Jaroma kl. 6b 
                  Weronika Józefowicz kl. 4a 
 
Wyróżnienie – Julia Szostak kl. 4a 
                    Dawid Popowski kl. 4b 
 
Ogólna punktacja po II etapie: 
 
       1. Kinga Kasprzak kl. 4a – 32 pkt 
       2. Martyna Zadrożna kl. 6b – 27 pkt 
       3. Weronika Klepacka kl. 6a – 22 pkt 
       4. Amelia Złotocha kl. 4a – 22 pkt 
       5. Julia Bednarska kl. 6a – 18 pkt 
       6. Weronika Józefowicz kl. 4a – 18 pkt 
       7. Wiktoria Milanowska kl. 4a – 15 pkt 
       8. Nikola Skrzypczak kl. 5a – 16 pkt 
       9. Julia Szostak kl. 4a – 13 pkt 
       10. Wiktoria Sokołowska kl. 6a – 12 pkt 
       11. Barbara Wrona kl. 4a – 12 pkt 
       12. Magdalena Szyszkowska kl. 4b – 10 pkt 
       13. Klaudia Marcińczyk kl. 6a – 10 pkt 
       14. Natalia Kania kl. 6c – 10 pkt 
       15. Małgorzata Jaroma kl. 6b – 10 pkt 
       16. Patrycja Grajko kl. 6b – 8 pkt 
       17. Ola Olechna kl. 6b – 8 pkt 
       18. Michał Czyż kl. 6a – 8 pkt 
       19. Dawid Popowski kl. 4b – 8 pkt 
       20. Zuzanna Porucznik kl. 5a – 5 pkt 
       21. Maja Żołno kl. 5a – 5 pkt 
       22. Gabriela Rzepczyk kl. 4a – 5 pkt 
       23. Julia Czepukajtys kl. 4a – 5 pkt 
       24. Magdalena Ramotowska kl. 6a – 5 pkt. 
       25. Bartłomiej Andrukanis kl. 4b – 5 pkt 
       26. Jakub Kubicki kl. 4b – 5 pkt 
 
 
       Zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy wszystkich do następnego etapu naszego konkursu – „Jestem aktywna/y latem. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

„Talent jest to kawałek szlachetnego, lecz surowego metalu. Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje.” 
Stanisław Staszic


       Wielu uczniom 21 marca kojarzy się z wagarami, czyli ucieczką ze szkoły. Nie jest to jednak najlepszy sposób na spędzenie I dnia wiosny. 

       U nas ten dzień wygląda zupełnie inaczej. Żaden z uczniów nie myśli o „zerwaniu się” z lekcji i nie narzeka na nudę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta! Pierwszego wiosennego dnia nie ma standardowych lekcji. Uczniowie klas 4-6 gromadzą się na łączniku korytarza na I piętrze i uczestniczą w pokazie talentów swoich kolegów. 

       W tym roku już po raz drugi obchodziliśmy Wiosenny Dzień Talentów. Był śpiew, taniec, recytacja, literatura, muzyka poważna, sport, sztuka i kostka Rubika. Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali szeroką gamę swoich talentów. Opowiadali, w jaki sposób odkryli swoje zdolności, i jak je rozwijają. Doradzali, na które zajęcia warto się zapisać, a także pochwalili się swoimi dotychczasowymi sukcesami. 

       Za organizację Wiosennego Dnia Talentów odpowiadały panie: Agnieszka Karanowska, Anna Lewoc i Elżbieta Rafałowska. 

       Mamy nadzieję, że w następnym roku do grona obecnych utalentowanych uczniów dołączą następni. Z niecierpliwością czekamy na kolejny Wiosenny Dzień Talentów. 

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z turnieju czytelniczo – sportowego „Każdy trening mistrza czyni…”
 
 
       Dnia 14 marca 2106 roku na sali gimnastycznej odbył się turniej klas IV-VI „Każdy trening mistrza czyni – umysłowy czy sportowy - daje efekt wyborowy”. Celem imprezy było przede wszystkim zwrócenie uwagi na ścisły związek pomiędzy treningiem umysłowym i fizycznym, systematyczność i potrzebę ciągłego ćwiczenia dla osiągania zamierzonych sukcesów . 
 
       Podczas turnieju uczniowie wzięli udział w 5 zadaniach czytelniczych oraz 4 konkurencjach sportowych, które w większości połączone były z zadaniem umysłowym. Konkurencje odbywały się na zmianę. 
 
Zadania czytelnicze to : „Wyścig słów” czyli poprawne i płynne czytanie,„W labiryncie myśli” czyli skojarzenia ( do wybranych wyrazów ) , „W świecie książek” czyli układanie hasła promującego, zachęcającego do czytania , „Tańczące literki” czyli układanie wyrazów z innych słów oraz „Gimnastyka dla języka” czyli łamańce językowe. 
 
Konkurencje sportowe : „Poczta” – ustawianie wieży z pudeł, „Baśniowy bieg” – skoki przez skakankę połączone z odnajdywaniem tytułów baśni , „Ortograficzny wyścig” – kozłowanie slalomem z jednoczesnym uzupełnianiem wyrazów z trudnością ortograficzną oraz „Weź gazetę” – sztafeta. 
 
Klasy rywalizowały ze sobą na poszczególnych poziomach. Uczniowie biorący udział w zadaniach indywidualnych pracowali na rzecz całej grupy. Po zakończeniu turnieju komisja podsumowała efekt pracy i wyłoniła zwycięzców. 
 
WYNIKI : 
 
W kategorii klasy IV – I miejsce z sumą 103 punktów zdobyła klasa 4 a 
 
W kategorii klasy V - I miejsce z wynikiem 105 punktów zdobyła klasa 5 b 
 
W kategorii klas VI – I miejsce z sumą 111 punktów – klasa 6 c
 
Pozostała punktacja : 
 
Klasa 4b – 93 punkty 
 
Klasa 5a – 95 punktów 
 
Klasa 6b- 109 punktów 
 
Klasa 6a – 92 punkty 
 
Oto niektóre hasła na temat czytania ułożone przez dzieci : 

„Czytaj tyle ile chcesz, bo czytanie zdrowe jest” – kl. 5a 

„Książki są jak klucze do bram innych światów’ – kl. 4a 

„Książka wzrusza i zachwyca. Książka to wiedzy skarbnica. – kl. 6a 

„Często bracie książki czytaj i przygody w locie chwytaj” – kl. 6b
 
 
Turniej był nie tylko okazją do zaprezentowania swoich umiejętności, kondycji fizycznej i umysłowej , ale stał się też doskonałą zabawą. (Zdjęcia) 
 
                                                                                        Opracowała : Mirosława Skorupska

 

sp9_banerd

 

http://www.sp9.elk.edu.pl/strony/promujemy_zdrowie/projekty9.pdf

 

sp9_banerd

 

„Więcej ruchu, mniej przemocy, zawsze chętni do pomocy” 

PROGRAM 
SZKOLNYCH DNI PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY I AGRESJI 
W KLASACH IV – VI
 
(14 – 21 marca 2016)
 
 
I dzień – 14 marca: 
              > godz. 8:55 – 10:35 – turniej czytelniczo-sportowy „Każdy trening mistrza czyni,                                                  czytelniczy czy sportowy daje efekt wyborowy” 
              > godz. 11:00 – rekolekcje – spotkanie w kościele 
 
II dzień 15 marca: 
              > godz. 8:55 – 10:35 – zajęcia wychowawcze; przygotowanie plakatów; 
              > godz. 9:00 – „Mistrz sportowej ortografii” – dyktando konkursowe 
              > godz. 11:00 – rekolekcje – spotkanie w kościele 
 
III dzień 16 marca 
              > godz. 8:55 – 10:35 – spotkanie na auli klas IV – VI 
                     ♦ „Wyginaj śmiało ciało” prezentacja układów ruchowych do muzyki 
                     ♦ przedstawienie „Więcej ruchu, mniej przemocy, zawsze chętni do pomocy” 
              > godz. 11:00 – rekolekcje – spotkanie w kościele 
 
IV dzień 17 marca – Dzień Sportowy – w tym dniu wszyscy przychodzą do szkoły                                ubrani na sportowo 
                               godz. 1235 - roztańczona długa przerwa 
 
V dzień 18 marca – Dzień Kultury i Grzeczności – w tym dniu wszyscy przychodzą do szkoły                               ubrani elegancko 
                              godz. 1235 - roztańczona długa przerwa 
 
VI dzień 21 marca – Wiosenny Dzień Talentów 
              > godz. 9:50 – 11:30 – prezentacja talentów uczniów klas IV – VI 
              > ogłoszenie wyników konkursów i rozdanie nagród 
 
W trakcie SZKOLNYCH DNI PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY I AGRESJI odbędą się konkursy: 
klasowy na plakat o wylosowanej dyscyplinie sportowej, 
indywidualne: 
              • „Mistrz sportowej ortografii” dla uczniów klas III – VI 
              • „Mój ulubiony sport” – plastyczny dla uczniów klas I –III 
              • „Przepis na zdrowie” – literacki dla uczniów klas IV – VI 
              • „Jak spędzam wolny czas?” – wykonanie prezentacji PPT uczniowie klas IV – VI 
 
Prowadzone też będą dwie akcje charytatywne: „Grosz do Grosza” i - „Wielkopostny Dar Serca”. 
 
 
                                                                                                                Organizatorki: 
                                                                                                                Grażyna Barcińska 
                                                                                                                Anna Chmielecka 
                                                                                                                Anna Lewoc

 

sp9_banerd

 

„Książka jak cudowny dywan w nowe światy nas porywa” 
DRODZY RODZICE !
 
 
       Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które zdobywa uczeń już w klasie pierwszej, a następnie doskonali w kolejnych latach edukacji. Jest czynnością bardzo złożoną. Wymaga współdziałania funkcji słuchowych i wzrokowych oraz uwagi, pamięci i myślenia. Aby opanować umiejętność czytania, dziecko musi osiągnąć odpowiednią dojrzałość. Powinno również wytrwale i systematycznie ćwiczyć. Wraz z kolejnymi ćwiczeniami stopniowo opanowuje techniczny aspekt czytania. To osiągnięcie jest niezwykle ważne, ale niewystarczające do tego, aby mogło ono być wykorzystywane przez ucznia do samodzielnego zdobywania wiedzy, a także do rozwiązywania rozmaitych zadań, które niesie ze sobą codzienne życie. Aby czytanie było w pełni użyteczne – a także przyjemne – dziecko musi nauczyć się spostrzegania logicznych powiązań między odczytywanymi przez siebie wyrazami. Krok po kroku musi także opanować umiejętność znajdowania w tekście ważnych dla siebie informacji. 
 
Rodzina odgrywa zasadniczą rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek. 
 
Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie rozwija sferę poznawczo – intelektualną, wzbogaca wartości moralno – społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów. Dzieci patrzą na nas i uczą się biorąc z nas przykład. Ostatnie badania dowodzą, że aż 75% dzieci w wieku przedszkolnym woli oglądać telewizję niż słuchać książki. Tylko 25% sięga z własnej woli po książkę. Na oglądanie telewizji współczesny Polak poświęca blisko 200 minut dziennie, a na rozmowę z dziećmi jedynie 6 minut! 
 
Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze waszych pociech poprzez codzienne głośne czytanie dzieciom - wystarczy 20 minut dziennie 
 
Gdy dziecko idzie do szkoły, powinniśmy mu nadal głośno czytać. Zanim dzieci opanują trudną technikę czytania, muszą włożyć w to wiele wysiłku i pracować przez dłuższy czas na prostych tekstach. Prawdopodobnie jest niewiele sześcio-, siedmio-, czy ośmiolatków, którzy samodzielnie są w stanie przeczytać np. „Opowieści z Narnii”, ale prawie wszyscy mogą bez trudu ich wysłuchać i zrozumieć całe bogactwo treści. Dlatego też nie powinniśmy przestawać dziecku czytać na początku nauki szkolnej, a przełoży się to na rozwój języka i umiejętność rozumienia świata. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki, wiersze, opowiadania. Postarajmy się, aby tak było nadal. Pamiętajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci. 
 
Starajmy się także zachęcać i motywować starsze dzieci, bądźmy dla nich pozytywnym przykładem , niech nasze pociechy widzą, że my także czytamy. W miarę możliwości finansowych zamiast np. gier komputerowych , kupujmy książki, korzystajmy z zasobów biblioteki, zachęcajmy do udziału w imprezach czytelniczych zarówno w szkole jak i poza nią. 
 
Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi. 
 
 Nauczyciele bibliotekarze SP9 Ełk 
 
Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w realizowanym w naszej szkole projekcie czytelniczym „Każdy trening mistrza czyni…”. W ramach imprezy odbywają się w bibliotece „rozczytane przerwy”, w każdy wtorek i środę na obu długich przerwach. Można zostać lektorem lub posłuchać jak nowe, ciekawe książki, czytają koleżanki i koledzy. W programie także słuchowiska. Zapraszamy również dzieci do zabawy i rywalizacji w turnieju czytelniczo – sportowym, konkursach : literackim na list zachęcający do przeczytania książki ; plastycznym na plakat reklamujący książkę. Całe przedsięwzięcie dotyczy nowego księgozbioru zakupionego z programu „Książki naszych marzeń”.

 

sp9_banerd

 

Tydzień aktywności fizycznej w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku
 
 
       11 grudnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku odbył się apel podsumowujący tydzień aktywności fizycznej, który przebiegał pod hasłem „Aktywność fizyczna to dla nas podstawa, sprawny umysł i świetna zabawa”. Zostały na nim wręczone nagrody i dyplomy dla uczestników licznych konkursów, które miały miejsce w ciągu minionego tygodnia. Uczniowie biorący w nich udział mogli wykazać się wiedzą dotyczącą wagi sportu w naszym życiu, zdolnościami plastycznymi oraz znajomością języka angielskiego, ponieważ jedną z prac pt. „My sports week”należało wykonać właśnie w tym języku. 
 
       Ponadto w ciągu ostatnich dni korytarz na I piętrze „zamienił się” w salę gimnastyczną, a dzieci świetnie bawiły się przy muzyce podczas długiej przerwy. „Roztańczone przerwy” i „przerwy ze skakanką”poprowadziła pani Dorota Markowska. Nie zabrakło chętnych, którzy mogli wykazać się sprawnością fizyczną i umiejętnością tańca. Taki rodzaj zabawy podczas przerw śródlekcyjnych jest prawdziwą zachętą do aktywnego spędzania czasu wolnego. 
 
       Tydzień aktywności fizycznej jest projektem edukacyjnym realizowanym w Szkole Podstawowej nr 9 w ramach prac nad uzyskaniem certyfikatu Szkoły Promującej Zdrowie. Za jego przygotowanie i przeprowadzenie odpowiadały panie: Agnieszka Karanowska, Dorota Markowska oraz Elżbieta Rafałowska. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 


„Anioły istnieją, ale często nie mają skrzydeł, 
nazywamy je więc przyjaciółmi.”
 

       9 grudnia 2015 roku w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku odbył się koncert charytatywny zatytułowany „Anioły istnieją”. Przygotowaliśmy go z myślą o Krystianie, uczniu III klasy naszej szkoły, który jest ciężko chory i potrzebuje pomocy i wsparcia. 

       Zaproszeni goście zaczęli pojawiać się na sali już około godziny 1630. Podczas oczekiwania na program artystyczny chętni na kiermaszu, którym opiekowali się uczniowie z klasy V b i pani Urszula Maksimowicz, mogli zakupić ozdoby świąteczne i pierniczki własnoręcznie wykonane przez nauczycieli i uczniów Dziewiątki oraz ich rodziców. 

       Koncert rozpoczął się o godzinie 1700, wtedy na scenie zabrzmiały dźwięki piosenki zespołu Hej „Moja i twoja nadzieja”. Następnie zgromadzeni obejrzeli film, przygotowany przez Olę Basiewicz, przybliżający wszystkim Krystiana. W trakcie koncertu wysłuchaliśmy wielu wspaniałych utworów w wykonaniu gości, absolwentów i uczniów naszej szkoły. Na początku gościnnie wystąpiły: Kinga Malinowska i trio w składzie: Agata Papież (wiolonczela), Aleksandra Tyl (pianino) i Nathalie Tyl (gitara). Następnie przepięknie zaśpiewała Paulina Tyszka, której rewelacyjnie akompaniował Kacper Kasprzak. Podziwialiśmy również niezwykłe umiejętności wokalne naszych absolwentek – Estery Ławrukajtis i Oli Basiewicz. Niezapomnianych emocji dostarczył też wszystkim chwytający za serce występ członków chóru „Kontrapunkt”. Na scenie zobaczyliśmy także utalentowanych tancerzy i muzyków – uczniów naszej szkoły. Wysłuchaliśmy wspaniałego występu chóru szkolnego, którym opiekuje się pani Anna Nartowicz oraz Magdy Kruszewskiej z kl. VI c. Natomiast Piotrek Karpuk z kl. VI a swoją rewelacyjną grą na cymbałach przeniósł nas w inne czasy. Entuzjastycznie zostały też przyjęte pokazy taneczne uczniów klasy II b, których przygotowała wychowawczyni – pani Wiesława Witkowska i klasy III b – wychowawczyni pani Renata Basiewicz. Występy muzyczne przeplatane były „perełkami nadziei” – aforyzmami i myślami czytanymi przez uczniów klasy V a. 

       Naprawdę było na co popatrzeć i czego posłuchać… Wszyscy artyści, którzy wystąpili w czasie koncertu, zdecydowali się ofiarować Krystianowi cząstkę samego siebie i jak najlepiej zaprezentować to, co kochają najbardziej: śpiew, taniec, grę na różnych instrumentach. 

       Na nasze zaproszenie odpowiedziało prawie 150 osób. Bardzo ucieszyła nas tak duża frekwencja, okazało się, że w chwilach ważnych i wyjątkowych można liczyć na ludzi wielkiego serca. 

       Dzięki ofiarności ludzi zebraliśmy 3044 złotych. Przekazaliśmy je rodzicom Krystiana. Pewnie jest to kropla w morzu potrzeb, ale jakże potrzebna „kropla”. 

       Za organizację imprezy odpowiedzialne były panie Grażyna Barcińska, Anna Chmielecka, Anna Lewoc i Anna Nartowicz. 

       Dziękujemy wszystkim darczyńcom, osobom przygotowującym pierniczki i ozdoby na kiermasz oraz artystom, którzy swoim występem uświetnili koncert i pomogli Krystianowi!!! (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 


Diagnoza sprawności fizycznej Małego Mistrza
 


 
       Z początkiem roku szkolnego rozpoczęliśmy diagnozę sprawności fizycznej w klasie 1a i 2b. Testowanie daje odpowiedź na pytanie „jaki jestem?”, „na co mnie stać?”. Mali Mistrzowie sprawdzali się w trzech próbach: zwisie na drążku, biegu wahadłowym 10x5 m oraz biegu przedłużonym na dystansie 600 m. Wszystkie zadania wykonywali z wielkim zaangażowaniem, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Kolejna próba w maju. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z akcji „Grosz do Grosza”
 
 
       W dniach 5 – 23 października 2015 r. w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Grosz do Grosza”, organizowanej przez Fundację „Być Bardziej” zbieraliśmy monety groszowe. Po podliczeniu wszystkich pieniędzy okazało się, że w sumie uczniowie i nauczyciele do puszek wrzucili 210,35 zł. (o ponad 52 zł więcej niż w zeszłym roku). 

   

 

sp9_banerd

 

Sprawność pływaka w zasięgu ręki.
 
 
       Uczniowie klasy 2 b ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku pragną zdobyć sprawność pływaka. Podjęli oni już wiele działań, by osiągnąć swój cel. Najpierw wybrali się do Międzyszkolnego Ośrodka Sportu w Ełku na zajęcia z żeglarstwa. Tam poznali tajniki żeglugi na łódkach optymistkach, zwiedzili halę sportową, gdzie trenują już wprawieni sportowcy. Największą atrakcją okazał się rejs po jeziorze Ełk z instruktorem żeglugi. Takie oswojenie z dużą wodą to dla niektórych dzieci był nie lada wyczyn. Kolejne ważne zadanie jakie podjęli mali mistrzowie to lekcje pływania pod czujnym okiem pani instruktor pływania. Dzieci bardzo polubiły zajęcia na basenie. Potrafią już wiele trudnych ćwiczeń i czują się jak małe rybki w wodzie. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

Sprzątania Świata - sprawozdanie 



       Chcąc uwrażliwiać naszych podopiecznych na potrzebę dbania o przyrodę oraz ukazać, że to, jak wygląda otoczenie w którym żyjemy, zależy od nas samych, skorzystaliśmy z zaproszenia Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckiego Stowarzyszenia Ekologicznego oraz Nadleśnictwa Ełk do udziału w dorocznej akcji Sprzątania Świata i 17 września 2015 roku nasi uczniowie wraz ze swoimi opiekunami wzięli udział w sprzątaniu bliższej i dalszej okolicy naszej szkoły. W porządkowaniu „świata” wzięły udział trzy klasy – IV a, IV b i V b pod opieką p. Ewy Grabowskiej, Grażyny Barcińskiej, Anny Lewoc i p. Stanisława Masłowskiego. Uczniowie dobrze przygotowani tzn. zaopatrzeni w kolorowe worki, rękawice, odpowiedni strój i pozytywnie zmotywowani szczytnym celem akcji ruszyli spod szkoły o godzinie 9:00. Każdy uczestnik miał za zadanie zbierać różne rodzaje odpadów: szkło, plastik, papier, folię, puszki aluminiowe itp. 

       Rezultatem przedsięwzięcia było uzbieranie kilku worków śmieci. 
Dzieci uczestniczyły w sprzątaniu bardzo chętnie i z wielkim przejęciem. 
Po ciężkiej i wyczerpującej pracy, która była też świetną lekcją poszanowania środowiska, na dzieci czekało ognisko z pysznymi kiełbaskami. 

       Akcja „Sprzątanie Świata” uczy odpowiedzialności za otaczający nas Świat, pobudza do działania w ramach ekologii i jest pożytecznym narzędziem w procesie edukacji młodego pokolenia. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

 

Sprawozdanie z apelu „Bezpieczne wakacje”
 
 
       Przed nami wakacje – dni wypoczynku i beztroskiej zabawy. Nie wolno nam jednak zapominać o bezpieczeństwie, które w dużej mierze zależy od nas samych. 
 
       Dnia 19.06.2015r na 3 godzinie lekcyjnej miał miejsce apel poświęcony tematyce bezpieczeństwa podczas wakacji. Uczniowie klas: V a, V b oraz V c, pod kierunkiem p. A. Karanowskiej, D. Markowskiej i E. Rafałowskiej, przypomnieli o konieczności zachowania podstawowych zasad ostrożności i rozwagi. Zasady bezpiecznego wypoczynku zgromadzone zostały podczas prezentacji multimedialnej. W szczególny sposób podkreślono wagę zachowania się nad wodą, podczas pieszych wędrówek w góry oraz wyprawy do lasu, jak również wakacyjnych zabaw w mieście. Chór szkolny, pod batutą p. A. Nartowicz, zaprezentował wakacyjne, wesołe piosenki. 
 
       Na zakończenie przedstawiciele klas V życzyli wszystkim uczniom beztroskich, ale bezpiecznych wakacji oraz szczęśliwego powrotu do szkoły we wrześniu.

sp9_banerd


 
 Dnia 21.05.2015r. odbył się konkurs plastyczny 
pod hasłem: „W zdrowym ciele zdrowy duch”. 
 
W konkursie wzięło udział 11 uczniów z klasy „0”A-„0”B. 
 
Wyniki konkursu: 
 
       KL. „0” 
 
                     I miejsce Kinga Miedzianowska 0A 
 
                     II miejsce Amelia Chilińska 0B 
 
                     III miejsce Grzegorz Zakrzewski 0A 
                                      Łucja Rzepczyk 0B

sp9_banerd


 
   Dnia 17.04.2015r. odbył się XI Międzyszkolny Konkurs Ekologiczny 
„Dobre rady na odpady” pod hasłem: „W świecie dużych i małych zwierząt”. 
 
W konkursie wzięło udział 27 uczniów z klas 0-III. 
 
Wyniki konkursu: 
 
       KL. „0” 
 
                     I miejsce Julia Laskowska 0A 
                                     Weronika Laskowska 0A 
 
                     II miejsce Damian Wojsław 0B 
                                     Dawid Sadowski 0B 
                                     Grzegorz Zakrzewski 0A 
 
                     III miejsce Magdalena Zawadzka 0B 
                                      Patryk Sokołowski 0B 
                                      Kinga Miedzianowska 0A 
 
       KL. I 
 
                     I miejsce Natasza Głowacka IA 
                                    Michał Kuczyński IC 
                                    Piotr Wittlieb IB 
 
                     II miejsce Milena Rymkiewicz IA 
                                    Klaudia Święcicka IC 
 
                     III miejsce Lena Odolecka I C 
                                     Alicja Cimochowska IC 
 
       KL. II 
 
                     I miejsce Elżbieta Prostko IIB 
 
                     II miejsce Oliwia Kamińska IIA 
 
                     III miejsce Bartosz Kruczyński IIA 
 

sp9_banerd



 1 czerwca 2015 roku społeczność Szkoły Podstawowej nr 9 w Ełku uczestniczyła w Festynie Szkolno-Rodzinnym. Pierwszy od wielu miesięcy, bardzo ciepły i słoneczny dzień sprzyjał wesołym zabawom na boiskach szkolnych. Wokół amfiteatru rodzice z klas 1-3 porozstawiali grille, uczniowie z klas starszych przygotowali kramiki 
z upieczonymi przez siebie ciastami, koktajlami ze świeżych owoców i warzyw, szaszłykami i innymi smacznymi potrawami. Dzieci nawzajem siebie i gości częstowały smakołykami, do woli można było delektować się pysznymi daniami. 
 
       Tradycyjnie zaproponowano uczniom i ich rodzicom szereg konkursów i atrakcji. W czasie trwania pikniku odbył się pokaz mody ekologicznej z surowców wtórnych. Na wybiegu publiczność podziwiała strój Leny Odoleckiej, Mai Czyżewskiej, Anielki Opońskiej, Magdy Skulimowskiej (1c), Oliwki Chilickiej, Krzysia Chomiczewskiego (2 a), Anny Zawadzkiej, Bartłomieja Budzińskiego (2b), Natalki Gajdy, Julki Szostak, Basi Wrony oraz Amelki Złotochy (3a). Można było ujrzeć między innymi zbroję rycerską, panią Wiosnę, bajkowego Dzwoneczka czy Pokahontas. 
 
       Następnie zaprezentowano przeróżne talenty uczniów „Dziewiątki”. Piotr Karpuk (5a) zagrał na cymbałach, Magda Kruszewska (5c), Asia Kulesza (6a)- na flecie, na wiolonczeli zagrała Aleksandra Zielińska (1c), wiersz wyrecytowały Gabrysia Ziarko (4b) oraz Joasia Kurzątkowska (1c). Natomiast Magda Ramotowska (5a) przeczytała swoje opowiadanie, własną twórczością podzieliła się też Angelika Zapilaj (6a). Zuzia Kaczmarczyk (1c) pochwaliła się sprawnością podczas kręcenia hula hopem, zaśpiewali: Faustyna Lulewicz, Emilka Sakowska i Patryk Jastrzębski (6b), Ola Dźwilewska (4a), Ola Miszler (3b), Natalia Gajda (3a), Antonina Grądzka (2b) a także Amelia Opońska (1c) 
z mamą, zatańczyły Ola Miszler i Wiktoria Archacka (3b), Jarosław Bakłażec (5c) zatańczył jumpstyle. 
 
       Całe rodziny przedstawiły swoje pomysły na zdrowy styl życia, biorąc udział w konkursie plastycznym. Jak co roku po niebie szybowały latawce wykonane przez naszych uczniów. Konkurs ten wygrała Lena Borowik i Malwina Petruszenko, obie z 4b. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zabawa z kołem fortuny. Pytania z zakresu bezpieczeństwa nad wodą, w górach, w szkole i na ulicy, w domu uczniom wydawały się bardzo proste. Gratulujemy wiedzy! Odbył się również festiwal piosenki. 
 
       Samorząd Uczniowski przygotował loterię fantową, z której dochód zostanie przeznaczony na nagrody dla prymusów klas 1-6. Młodszym dzieciom szczególnie podobała się loteria balonowa. Podobnie jak inicjatywa SU na stałe wpisze się w program festynu. Wszyscy uczniowie chętnie kupowali losy, spodziewając się wylosować pluszaka, zabawkę, grę lub inne atrakcyjne gadżety. 
 
       Podczas festynu można było wziąć udział w rozgrywkach sportowych. Około 30 osób startowało w konkursie rzutów do kosza „Dziesięć na Dziesięć”. Mistrzem okazał się Bartosz Kalicki (5c), tuż za nim uplasował się Jacek Oszmian (6a), trzecie miejsce przypadły Oli Jakubowskiej (6a) i Patrycji Jakuć (SP3-4d). 
 
       Coroczny turniej tenisa stołowego wyłonił jak zwykle najlepszych zawodników i entuzjastów tego sportu. Na podium znaleźli się Ola Jakubowska (6a), Gabriela Ziarko (4b), Ela Prostko (2b), Mikołaj Malinowski (4b), Jan Prostko (6b) i Wojciech Gajewski (3b). 
 
       Uczniowie klas młodszych entuzjastycznie podchodzili do konkurencji rzutów do celu czy przeciągania liny, najpierw indywidualnie potem całymi drużynami. Dopingowały ich klasy, rodzice a najmłodszych już wszyscy. 
Pomimo upału wiele osób udawało się w kierunku ogniska, gdzie można było upiec kiełbaski. Do samego końca dzieci bawiły się w rytm zumby, tańczyły całymi grupami prowadzone przez zdolne trzecioklasistki Olę i Wiktorię. Połączenie tańca z aerobikiem bardzo spodobało się uczestnikom pikniku. Dziewczęta zostały nagrodzone wielkimi brawami i z pewnością w przyszłym roku poprowadzą zabawy taneczne. 
 
       Pobyt na świeżym powietrzu, degustacja przepysznych potraw, wesołe zabawy i konkursy umilała głośna muzyka, która zachęcała wszystkich mieszkańców osiedla do udziału w naszym festynie. W przyszłym roku będzie równie gwarnie, wesoło, sportowo i smacznie! Już dziś zapraszamy! (Zdjęcia) 
 
 
                                                                                                                Beata Pudlis

sp9_banerd

 

 

SPRAWOZDANIE
 
 
       Do końca maja został przedłużony termin składania prac konkursowych dla uczniów klas IV – VI na temat ochrony środowiska wraz z opisem w języku angielskim. 
 
       Komisja, w skład której weszły nauczycielki języka angielskiego, oceniała zarówno estetykę i pomysłowość wykonania projektów oraz poprawność językową i gramatyczną dołączonego do projektu opisu. 
 
       Przyznano następujące miejsca: 
 
                     I miejsce zajęła Klaudia Frąckiewicz z kl. VI a 
 
                     II miejsce – Wiktoria Sokołowska z kl. V a 
 
       Trzeciego miejsca komisja nie przyznała. 
 
       Zwycięzcom gratulujemy ! 
 
       Organizatorki: p. Agnieszka Gilewska oraz p. Elżbieta Rafałowska.

 

sp9_banerd

 

 
       W minionym tygodniu uczennice z SU i jednocześnie pełne zapału i chęci wolontariuszki biorące udział w kampanii „Kilometry Dobra”, Ola Malinowska z kl. VI a i Eliza Malinowska z VI b, podjęły kolejne działania zmierzające do uzbierania jak największej kwoty pieniędzy, które zasilą program stypendialny „Przekaż dalej”. 
 
       We wtorek, 19 maja, dziewczyny sprzedawały własnoręcznie upieczone ciasteczka. W kolejce po zakup przepysznych słodkości ustawili się nie tylko uczniowie ale także nauczyciele i pracownicy szkoły. 
 
       Natomiast w piątek, 22 maja, na korytarzu szkolnym rozstawiły kramik z kartkami i ozdobami na Dzień Matki. Rzeczy te z inicjatywy naszych wolontariuszek wykonywane były w środę po lekcjach przez chętnych uczniów z różnych klas. 
 
       Obie akcje upłynęły w wesołej atmosferze i cieszyły się dużym zainteresowaniem szkolnej społeczności. Cały dochód ze sprzedaży (168,88 zł) zasili konto akcji charytatywnej „Kilometry Dobra”. Będzie też naszym wkładem w bicie rekordu Guinnessa w układaniu drogi z monet o nominale 1 zł. 
 
       Dziękujemy wszystkim, którzy wsparli zainicjowane przez wolontariuszki działania. 
 
       Ola i Eliza, które wykazały się umiejętnością planowania i przedsiębiorczości, bardzo zaangażowały się w kampanię i wzorowo wypełniły swoje zadanie. W sumie od kwietnia uzbierały 351,23 zł. Gratulujemy dziewczynom dobrze przeprowadzonej akcji. (Zdjęcia) 
 
                                                                                                            Opiekunki SU 
                                                                                                         Anna Lewoc 
                                                                                                         Grażyna Barcińska

sp9_banerd

 

Ełckie Obchody Dni Rodziny

(format.pdf)

 

sp9_banerd

 

"Jestem bezpieczny" 

 

Dnia 30.04.2015r w naszej szkole odbył się turniej sportowo – wiedzowy pod nazwą „Jestem bezpieczny”. Uczestnikami byli uczniowie klas 4-6. Była to druga część turnieju – pierwsza bowiem skierowana była do klas 1-3. Przedstawiciele klas popisywali się wiedzą na temat bezpieczeństwa, odpowiadając na wylosowane pytanie przy kole fortuny. Trzyosobowe zespoły z poszczególnych klas układały zasady jakimi powinni kierować się podczas pobytu w szkole, w domu i na podwórku. Natomiast sześcioosobowe drużyny rywalizowały w konkurencjach sportowych. Ostateczne wyniki turnieju: 

       • w kategorii klas czwartych – I miejsce kl. 4a, II kl. 4b 
       • w kategorii klas piątych – I miejsce kl. 5c, II kl. 5a, III kl. 5b 
       • w kategorii klas szóstych – I miejsce ex aequo klasa 6a i 6b 

Nad przebiegiem i bezpieczeństwem turnieju czuwały p. Dorota Markowska i p. Beata Iwona Pudlis. Uczennice klasy 6a pomagały w organizacji turnieju. Serdecznie dziękujemy. 
(Relacja uczennicy z klasy 6a o turnieju .format.pdf)  (Zdjęcia)

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z akcji charytatywnej 

       Nasza szkoła również dołączyła do akcji Kilometry Dobra 2015! We wtorek (28 kwietnia), tuż po wywiadówce, zorganizowaliśmy dyskotekę. Dziewczyny upiekły ciasteczka, przygotowały napoje. To wszystko można było kupić podczas dyskoteki, a pieniądze uzyskane za bilety wstępu oraz sprzedane pyszności w kwocie182,35 zł, przekażemy organizatorom akcji Kilometry Dobra. Będzie to nasz wkład w biciu rekordu Guinnessa w układaniu monet o nominale 1 zł w ciągu o długości minimum 77 km. (Zdjęcia) 

                                                                                                                Opiekunki SU

sp9_banerd

 

SZKOLNE  DNI PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY I AGRESJI

pod hasłem

„Jestem grzeczny i bezpieczny”

- sprawozdanie 

 

 

 

Jednym z priorytetów naszej szkoły jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków wychowania i nauki oraz uczenie młodych ludzi właściwych postaw społecznych 
i moralnych, rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy. Postawione sobie cele osiągamy dzięki różnorodnym działaniom. Jednym z nich są, organizowane od wielu lat, dni przeciwdziałaniaprzemocy i agresji.

Hasło tegorocznej akcji, która trwała w dniach 20 - 25 marca, brzmiało „Jestem grzeczny i bezpieczny”, a jej najważniejsze cele to:

·      wzrost poczucia bezpieczeństwa uczniów w szkole; 

·      wzrost wiedzy na temat bezpieczeństwa w domu i na podwórku;

·      zachęcanie do pokojowego rozwiązywania konfliktów; 

·      promowanie życzliwości, przyjaźni, koleżeństwa; 

·      kształcenie umiejętności rozpoznawania niewłaściwych zachowań zagrażających bezpieczeństwu;  

·      wzmocnienie więzi między uczniami w klasie i w szkole. 

 

  

Gazetka na korytarzu szkolnym promowała grzeczność i bezpieczeństwo.

 

Szkolne Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji rozpoczęliśmy 20 marca I Wiosen-nym Dniem Talentów, w czasie którego wszyscy chętni uczniowie „Dziewiątki” mogli zapre-zentować swoje talenty: muzyczne, taneczne, recytatorskie, aktorskie, plastyczne, sportowe i sprawnościowe. Za organizację tego dnia odpowiedzialne były panie: Agnieszka Karanowska, Elżbieta Rafałowska, JoannaZgódka, Agnieszka Gilewska oraz dwie klasy: VI a i VI b.

Od poniedziałku do środy wszyscy uczniowie i nauczyciele nosili „uśmiechnięte buźki”, które zostały symbolem naszej akcji. Każdy też miał strój albo element ubrania, dodatek do niego (apaszka, chusteczka, czapeczka itp.) w żółtym kolorze.

 

  

Uczniowie z klasy IV b tuż przed przedstawieniem w środę.

W poniedziałek klasy pod czujnym okiem swoich wychowawców wykonywały klasowy plakat zatytułowany „Jestem grzeczny i bezpieczny”. Po zakończonej pracy ozdobiły one korytarze szkolne.

Plakat klasy 

 

    

                     I B                                                                               i V A

 Tego samego dnia odbył się również szkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie 
w szkole i poza nią. Cieszył się on dużym zainteresowaniem uczniów klas II - VI. 
Po sprawdzeniu testów przez panie Annę Lewoc i Grażynę Barcińską okazało się, że nasi wychowankowie mają naprawdę sporą wiedzę na temat bezpieczeństwa - o zwycięstwie 
w konkursie decydowały połówki punktów. 

 

 

  

Uczniowie klas drugich i trzecich w czasie rozwiązywania testu o bezpieczeństwie.

We wtorek utalentowani uczniowie (a tych w naszej szkole nie brakuje) mogli wziąć udział w konkursie recytatorskim „Bezpieczny wiersz”. Tu również rywalizacja była bardzo zacięta i komisja w składzie pani Anna Chmielecka i pani Mirosława Skorupska miały problem - kto najbardziej zasługuje na I miejsce.

 

  

Julka Karwacka - zdobywczyni drugiego miejsca w konkursie recytatorskim. 

Tego samego dnia na dłuższym niż zwykle zebraniu spotkali się członkowie samorządu uczniowskiego. Pod czujnym okiem swoich opiekunek - pani Anny Lewoc i pani Grażyny Barcińskiej tworzyli Szkolny Kodeks Zachowania.

 

  

Samorząd Uczniowski w trakcie tworzenia Szkolnego Kodeksu Zachowania.

 

 

          

Z rezultatami pracy członków SU może zapoznać się każdy

- kodeks został umieszczony na korytarzu szkolnym.

 Ostatniego dnia akcji odbył się apel, na którym podsumowano Szkolne Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji. Spotkanie rozpoczęliśmy od wręczenia nagród 
i dyplomów uczniom, którzy zajęli pierwsze miejsca w konkursach zaproponowanych                przez autorki programu.

Wyniki konkursu plastycznego dla klas I - III zatytułowany „Odznaka grzecznego
i bezpiecznego ucznia”
 przedstawiają się następująco:

 

I miejsce - Adrian Gajdek z klasy III b - 14,5 p.

 II miejsce - Piotr Wenda z klasy I b - 14 p.

  III miejsce - Elżbieta Prostko z klasy II b - 13 p.

 

  

Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością projektując odznaki.

Jury konkursu recytatorskiego dla klas IV - VI „Bezpieczny wiersz” wyłoniło nastę-pujących laureatów.

I miejsce - Patrycja Kiełczewska z klasy IV b - 9,75 p.

 II miejsce - Julia Karwacka z klasy IV a - 9,5 p.

  III miejsce - Wiktoria Serwatka z klasy V c - 9,5 p. 

 

Młodzi recytatorzy w oczekiwaniu na swoją kolej.

Konkurs klasowy plakat na temat „Jestem grzeczny  i bezpieczny” rozstrzygnięto w dwóch kategoriach:  

Klasy I - III

I miejsce - KLASA III B,sala 104- 15 p.

 II miejsce - KLASA I B,sala 103- 13 p.

  III miejsce - KLASA III A,sala 104- 12,5 p.

 

 

Klasy IV - VI

I miejsce - KLASA VI B,sala 204- 14,5 p.

 II miejsce - KLASA IV B,sala 109- 13,5 p.

  III miejsce - KLASA V C,sala 105- 13 p.

 

Zwycięskie plakaty

       

klasy III B                                                          i klasy VI b

Nagrody i dyplomy za zwycięstwo w konkursie wiedzy o bezpieczeństwie w szkole i poza nią - otrzymali:

 

 

Klasy II - III

I miejsce - Jakub Chodorowski z klasy II b - 46 p.

 II miejsce - Anna Zawadzka z klasy II b - 45 p.

  III miejsce - Julia Szostak z klasy III a - 44,5 p.

 

Klasy IV

I miejsce - Krzysztof Kondracki z klasy IV a - 46 p.

 II miejsce - Dawid Wiszniewski z klasy IV b - 40 p.

  III miejsce - Malwina Petruczenkoz klasy IV b - 39 p.

 

Klasy V - VI

I miejsce - Zofia Czalej z klasy VI b - 57 p.

 II miejsce - Magdalena Ramotowskaz klasy V a - 56,5 p.

  III miejsce - Patrycja Gajkoz klasy V b - 52 p.

 

Laureaci konkursów dostali nagrody zakupione z funduszy SU. 

Kolejnym punktem apelu był występ uczniów klasy IV a i IV b, którzy zachęcali swoich rówieśników do postępowania zgodnego z zasadami dobrego wychowania i bez-pieczeństwa. Następnie wszyscy obejrzeli przygotowaną przez panią Annę Chmielecką prezentację multimedialną dotyczącą grzeczności, kultury osobistej i bezpieczeństwa.

Występ uczniów

 

 

      

                       klasy IV b                                              i klasy IV a

Po zakończeniu prezentacji odbył się krótki quiz, w czasie którego prowadzące apel sprawdziły, co zgromadzeni uczniowie wiedzą na temat uprzejmości i bezpieczeństwa 
w szkole i poza nią. W nagrodę za dobrą odpowiedź uczniowie dostawali baloniki.

 

         

Uczniowie obu grup wiekowych chętnie zgłaszali się do odpowiedzi.

Wiele pozytywnych emocji wzbudził też pokaz mody uczniowskiej. Każda klasa przedstawiła swoje propozycje strojów dla grzecznych, wzorowych, odpowiednio zachowujących się w szkole i poza nią uczniów. Niepozbawione humorystycznych akcentów prezentacje zostały opatrzone krótkim komentarzem.

 

  

Modelki i modele z klas I - III pozują do wspólnego zdjęcia.

 

W czasie trzech dni na spotkaniach z wychowawcą prowadzone były pogadanki 
i zajęcia dotyczące zapobiegania agresji i przemocy wśród uczniów, radzenia sobie 
z negatywnymi uczuciami, bezpieczeństwa w różnych sytuacjach, kultury osobistej. Scenariusze do tych zajęć w oparciu o różne źródła przygotowała pani Anna Lewoc.

Planując naszą akcję nie zapomnieliśmy również o rodzicach naszych wychowanków. Pani Grażyna Barcińska przygotowała ulotki o agresji i przemocy, które w trakcie dyżuru pedagogicznego były wręczane rodzicom.

 

Zaproponowana przez nas akcja spotkała się z życzliwością całej społeczności szkolnej. Potwierdzają to wyniki ankiety przeprowadzonej po zakończeniu projektu wśród losowo wybranych uczniów klas III - VI. Wszyscy, i uczniowie, i nauczyciele, bardzo się zaangażowali i chętnie uczestniczyli w różnych działaniach podczas przygotowań do Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji, jak również trakcie jego trwania.

 

 

Koordynatorki projektu:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

Anna Lewo

 

sp9_banerd

 

Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku

 

 

Szkolne Dni

Przeciwdziałania Przemocy i Agresji

w klasach I – VI

pod hasłem

 

„Jestem grzeczny i bezpieczny”

projekt edukacyjny realizowany w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie

 

  

 

 

Ełk, 20 – 25 marca 2015 roku




 

  

Autorki:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

 Anna Lewoc

WSTĘP

W każdej grupie społecznej pojawiają się konflikty, dlatego też nieporozumienia wśród dzieci są rzeczą naturalną. Nie da się ich uniknąć również w szkole. Uczniowie mają różne pomysły, nie zawsze godne pochwały. Niestety, często niewłaściwych zachowań - przepychanek, wulgaryzmów, plotek, wyśmiewania się z innych - młodzi ludzie nie definiują jako agresji. Uważają, że takie sytuacje są „normalne”, bo zdarzają się codziennie, 
a „prawdziwa” przemoc to bójka. Nierzadko nie zdają sobie sprawy, że agresja to nie tylko bicie, ale wszystkie sytuacje, kiedy silniejszy, bardziej pewny siebie lub starszy krzywdzi słabszego od siebie. Często też dzieci nie wyobrażają sobie możliwych skutków podejmowanych działań, są silnie skoncentrowane na zachowaniu „tu i teraz”, słabo kontrolują  własne emocje i czują duże uzależnienie od presji grup rówieśniczych. 
W trudnych sytuacjach młodzi ludzie nie zawsze potrafią sobie poradzić. Są zestresowani, zamykają się w sobie, uciekają od rówieśników w świat brutalnych gier komputerowych 
albo znajdują nowych znajomych, „przyjaciół”, którzy nie zawsze mają uczciwe zamiary. 
To powoduje, że tracą poczucie bezpieczeństwa, należące przecież do podstawowych potrzeb każdego człowieka.  

Jednym z naszych priorytetów jest zapewnienie dzieciom bezpiecznych warunków wychowania i nauki. Chcemy uczyć naszych wychowanków właściwych postaw społecznych i moralnych. Możemy to osiągnąć poprzez wspieranie, kształcenie poprawnych relacji interpersonalnych w grupie, rozwijanie umiejętności porozumiewania się, uczenie rozwiązywania konfliktów bez użycia przemocy, budowanie dobrej atmosfery klasowej, wskazywanie pozytywnych wzorców. Musimy też wyposażyć uczniów w umiejętność przewidywania zagrożeń, unikania ich, a jeśli zaistnieją – w zdolność do radzenia sobie 
z trudną sytuacją i ciągle przypominać o zasadach bezpieczeństwa.

Mając na względzie dobro uczniów, ze szczególnym zwróceniem uwagi na aspekty zdrowia i bezpieczeństwa, stworzyłyśmy niniejszy projekt, którego celem jest przeciwdziałanie przemocy i agresji oraz przypomnienie zasad bezpiecznego zachowania się w różnych miejscach i sytuacjach.  

     

ZAŁOŻENIA  PROGRAMU 

Szkolny projekt Jestem grzeczny i bezpieczny dostosowany został do możliwości psychofizycznych uczniów szkoły podstawowej. Jest adresowany do całej społeczności szkolnej, nie  tylko do dzieci, ale również do ich rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Realizowany będzie w dniach  20 - 25 marca 2015 roku.

KOORDYNATORZY  PROJEKTU 

Grażyna Barcińska, Anna Chmielecka, Anna Lewoc

 

 

 

 

CELE OGÓLNE

·         zminimalizowanie agresji i przeciwdziałanie przemocy;

·         wzrost poczucia bezpieczeństwa ucznia w szkole; 

·         wzrost wiedzy na temat bezpieczeństwa w domu i na podwórku;

 

CELE  SZCZEGÓŁOWE

·         kształcenie właściwych postaw społecznych;

·         przeciwdziałanie przemocy i agresji;

·         zachęcanie do pokojowego rozwiązywania konfliktów;

·         uwrażliwianie na kulturę osobistą;

·         budzenie szacunku do drugiego człowieka;

·         promowanie życzliwości, przyjaźni, koleżeństwa;

·         rozwijanie umiejętności wyrażania własnych uczuć i przekonań;

· kształcenie umiejętności współpracy, poprawnego komunikowania się, rozwiązywania konfliktów oraz radzenia sobie z przemocą;  

·     wskazanie osób i instytucji, do których uczeń może zwrócić się, jeśli ktoś zastosuje wobec niego przemoc;

·         utrwalenie zasad postępowania w sytuacjach zagrożenia; 

·  kształcenie umiejętności rozpoznawania niewłaściwych zachowań zagrażających bezpieczeństwu;

·  kształcenie umiejętności podejmowania odpowiedzialnych działań za zdrowie i życie, unikania zagrożeń.  

·         wzmocnienie więzi między uczniami w klasie i w szkole; 

·         skupienie aktywności uczniów całej szkoły wokół zadań promujących pozytywne wartości; 

·         wskazanie instytucji, do których należy się zwrócić w razie zagrożenia życia lub zdrowia; 

·         realizacja zadań projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

 

METODY  PRACY  

aktywizujące, ćwiczenia przedmiotowe, pogadanki, działania praktyczne, inscenizacja, konkursy

 

FORMY  PRACY 

zespołowa, grupowa, indywidualna

 

PRZEWIDYWANE  REZULTATY 

 Uczniowie:

-       są kulturalni, życzliwi, przyjaźni, koleżeńscy;

-       szanują dorosłych i siebie nawzajem;

-       umieją wyrażać własne myśli i uczucia;

-       znają konsekwencje agresji i przemocy;

-       nie zachowują się agresywnie, nie biją się, nie przezywają;

-       potrafią pokojowo rozwiązywać konflikty;

-       potrafią naprawić wyrządzone komuś krzywdy;

-       znają zasady zachowania się w szkole, w domu pod nieobecność rodziców, na podwórku;

-       bawią się bezpiecznie;

-       znają osoby i instytucje pomagające ofiarom przemocy;

-       znają numery alarmowe; 

-       chętnie dzielą się w domu wrażeniami z uczestnictwa w szkolnej akcji promującej zdrowie.

 

PRZEWIDYWANE  KORZYŚCI DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ:  

1)      Społeczność  szkolna reprezentuje postawy sprzyjające bezpieczeństwu i zdrowiu.

2)      Uczniowie,  nauczyciele i pracownicy szkoły znają zasady rozwiązywania konfliktów.        

3)      Społeczność  szkolna świadomie dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

4)      Wszyscy  mają poczucie przynależności do społeczności szkolnej.

5)      Szkoła  promuje się w środowisku lokalnym.

6)      Szkoła  otrzyma Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

EWALUACJA: 

-       sprawozdanie  z przedsięwzięcia;

-       ankiety;

-       obserwacje  uczniów;

-       prace  uczniów;

-       wyniki  konkursów

-       scenariusze  lekcji;

-       zdjęcia.

HARMONOGRAM ZADAŃ 

 

LP 

ZADANIA 

TERMIN 

OSOBY 

ODPOWIEDZIALNE 

1.

Opracowanie planu Szkolnych Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji.

styczeń 2015

koordynatorki projektu

2.

Przedstawienie projektu na zebraniu Rady Pedagogicznej.

16 lutego 2015

koordynatorki projektu

3.

Opracowanie scenariusza przedstawienia 
o tematyce przeciwdziałania przemocy 
i agresji. 

10-14 lutego 2015

koordynatorki projektu

4.

Przygotowanie przedstawienia (próby, scenografia).

luty/ marzec 2015

koordynatorki projektu

5.

Przygotowanie prezentacji multimedialnej o zapobieganiu przemocy i agresji.

marzec 2015

p. A. Chmielecka

 

6.

Gazetka informacyjna. 

marzec 2015

p. A. Chmielecka

7.

Przygotowanie  scenariuszy lekcji wychowawczych na temat przeciwdziałania przemocy i agresji. 

17 – 27 lutego 2015

p. A. Lewoc

8.

Przygotowanie regulaminów konkursów            na temat przeciwdziałania przemocy                   i agresji. 

17 – 21 lutego 2015

koordynatorki projektu

9.

Ogłoszenie międzyklasowego konkursu na plakat pt. „Jestem grzeczny i bezpieczny”. 

do 6 marca 2015

opiekunki SU (p. A. Lewoc  i p. G. Barcińska) 

10.

Przygotowanie materiałów i ozdobienie szkoły rysunkami tematycznymi.  

 marzec 2015

członkowie koła artystycznego pod opieką p. A. Chmieleckiej 

11.

Przygotowanie ulotek dla rodziców o agresji i przemocy.

luty/marzec 2015

p. G. Barcińska

 

12.

Szkolne Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji

20 – 25 marca 2015

szkolny koordynator zespołu ds. SzPZ

koordynatorki projektu

a) Dni Przeciwdziałania Przemocy                   i Agresji.

I dzień – Dzień Odkrywania Talentów 

II, III i IV dzień – Dni Bezpieczeństwa i Grzeczności – obowiązuje żółty kolor – strój albo przynajmniej element ubrania, dodatek (apaszka, chusteczka, czapeczka, itp.), wszyscy też nosimy znaczki z uśmiechniętą buzią.

 

 

20 marca 2015

23 – 25 marca 2015

 

 

 

 

nauczyciele

pracownicy szkoły

 

b)   Prowadzenie zajęć wychowawczych na temat przeciwdziałania przemocy i agresji  (w oparciu o przygotowane scenariusze).

23 – 25 marca 2015 

wychowawcy klas I – VI

c) Przedstawienie Jestem grzeczny i bezpieczny. 

 25 marca 2015 

koordynatorki projektu 

d) Przeprowadzenie konkursów w poszczególnych klasach:

- konkurs plastyczny „Odznaka grzecznego i bezpiecznego ucznia” dla klas I – III.

 

 

- konkurs na plakat pt. „ Jestem grzeczny i bezpieczny” dla klas I – VI.

 

 

- konkurs recytatorski „Bezpieczny” wiersz dla klas IV – VI.

 

- Szkolny konkurs wiedzy o bezpieczeństwie dla klas II – VI. 

 

 

do 24 marca 2015

(rozstrzygnięcie

25 marca 2015)

 

do 24 marca 2015

(rozstrzygnięcie

25 marca 2015)

 

24 marca 2015

 

 

23 marca 2015

 

  

 

koordynatorki projektu

 

 

 

koordynatorki projektu

p. M. Skorupska

 

 

koordynatorki projektu

p. M. Skorupska

 

p. G. Barcińska

p. A. Lewoc

e) prezentacja przez klasy propozycji „Grzecznej mody”

25 marca 2015

uczniowie i wychowawcy klas I - VI

 

f)  Ogłoszenie wyników konkursów, rozdanie nagród.

25 marca 2015

dyrektor szkoły

koordynator zespołu ds. SzPZ

12.

Analiza i ewaluacja projektu Szkolny Tydzień Przeciwdziałania Przemocy                i Agresji pod hasłem Jestem grzeczny i bezpieczny-przeprowadzenie ankiet ewaluacyjnych, wnioski.

do 11 kwietnia 2015

 

zespół ds. SzPZ

 

13. 

Zamieszczenie informacji na stronie www szkoły. 

na bieżąco

koordynatorki projektu

14.

Dokumentacja zdjęciowa.

 

na bieżąco

koordynatorki projektu

NARZĘDZIA EWALUACJI 

Po  zakończeniu Szkolnego Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy i Agresji.

 

 

Wstaw  X  we  właściwy kwadrat.

 

Nauczyciel     Pracownik niepedagogiczny    Uczeń       Klasa …………….. (bez symbolu A, B lub C)

 

    Chłopiec       Dziewczynka  

 

Zaznacz X wybraną przez siebie odpowiedź.

 

TAK

RACZEJ TAK

NIE MAM ZDANIA

RACZEJ NIE

NIE

Czy podobał Ci się program Szkolnego Tygodnia Przeciw-działania Przemocy   i Agresji?

 

 

 

 

 

Czy te dni czegoś Cię nauczyły?

 

 

 

 

 

Czy uważasz, że taka akcja powinna być powtórzona?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jakie działania zaproponowane przez autorów projektu Szkolny Tydzień Promocji Zdrowia podobały Ci się najbardziej?(Możesz wymienić kilka.)

Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi.                     Koordynatorki projektu

Regulaminy konkursów

 

 

I.                  Odznaka grzecznego i bezpiecznego ucznia

– konkurs plastyczny dla klas I-III

 

 

CELE:

®       ukazywanie różnych sposobów wyrażania swoich emocji,

®       kształcenie umiejętności przekazywania własnych myśli i uczuć,

®       rozwijanie ekspresji twórczej, wyobraźni,

®       uwrażliwianie na estetykę,

®       motywowanie do tworzenia.

 

 

 

REGULAMIN:

         1.         Konkurs skierowany jest do wszystkich chętnych uczniów klas I-III.

         2.         Klasy I-II mogą wykonać pracę z pomocą rodziców, zaś klasy 3 muszą pracę wykonać same.

         3.         Konkurs ma charakter indywidualny (prace zespołowe nie będą przyjmowane).

         4.         Zadaniem uczniów biorących udział w konkursie jest zaprojektowanie i wykonanie odznaki, która mogłaby  stać się symbolem grzecznego ucznia.

         5.         Odznakę można wykonać dowolną techniką i z różnych materiałów, w kole o średnicy 
do 20 cm.

         6.         Jury oceniać będzie wartości artystyczne, estetykę wykonania i oryginalność pracy.

         7.         Podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą prace do 23 marca 2015 roku należy złożyć 
u pani A. Chmieleckiej w bibliotece.

         8.         Najciekawsze prace zostaną nagrodzone.

         9.         Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi na apelu 25 marca 2015 r.

 

 

Opracowały:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

Anna Lewoc

 

 

II.              Plakat klasowy na temat „Jestem grzeczny  i bezpieczny”

– konkurs dla klas I - VI.

CELE:

®  ukazywanie różnych sposobów wyrażania swoich emocji,

®  promowanie życzliwości, przyjaźni, koleżeństwa, 

®  przeciwdziałanie agresji rówieśniczej; 

®  kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo swoje i innych; 

®  mobilizowanie uczniów do pracy na rzecz klasy i szkoły,

®  kształtowanie  postawy zaangażowania, odpowiedzialności za klasę i szkołę,

®  rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych uczniów,

®  uwrażliwianie na estetykę,

®  integracja poszczególnych społeczności szkolnych przystępujących do konkursu.

 

 

 

REGULAMIN:

  1. W konkursie biorą udział wszystkie klasy I – VI.
  2. Plakat musi być związany z hasłem przewodnim Szkolnych Dni Przeciwdziałania Przemocy
    i Agresji, czyli „Jestem grzeczny i bezpieczny”.
  3. Plakat należy wykonać na brystolu (wielkość dowolna, ale nie mniejsza niż A-3).
  4. Dobór i jakość materiałów zależą od pomysłowości uczniów. Można wykorzystywać ilustracje gotowe, drukowane z różnych dostępnych źródeł lub wykonane własno-ręcznie przez uczniów.
  5. Plakat klasa wykonuje 23 marca podczas zajęć wychowawczych. Po lekcji pracę należy wywiesić na drzwiach  sali lub gazetce obok.
  6. Wychowawcy mają prawo koordynować pracę zespołu klasowego, pomóc w doborze materiałów. Nie mogą jednak wykonać gazetki za uczniów.
  7. Przy ocenie gazetek brana będzie pod uwagę:

o   zgodność z tematem,

o   pomysłowość, oryginalność,

o   estetyka wykonania gazetki,

o   widoczny wkład pracy,

o   stopień samodzielności pracy uczniów.

 

  1. Plakaty oceniane będą w dwóch kategoriach:

o   I - klasy I – III,

o   II - klasy IV – VI.

 

  1. Komisja konkursowa dokona oceny plakatów do 24 marca 2015r.
  2. Ogłoszenie wyników odbędzie się na apelu podsumowującym Szkolne  Dni  Przeciwdziałania przemocy i Agresji 25 marca 2015.

 

 

Opracowały:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

Anna Lewoc

 

 

III.           „Bezpieczny wiersz” – konkurs recytatorski.

 

 

CELE:

®       ukazywanie różnych sposobów wyrażania swoich emocji,

®       eksponowanie wartości dobrego zachowania i kultury języka,

®       przybliżanie twórczości poetyckiej o tematyce kultury zachowania,

®       uwrażliwianie na estetykę wypowiedzi i piękno poezji,

 

 

 

REGULAMIN:

1.      Konkurs skierowany jest do wszystkich chętnych uczniów klas IV – VI.

2.      Konkurs ma charakter indywidualny.

3.      Zadaniem uczniów jest przygotowanie recytacji wybranego wiersza mającego charakter dydaktyczny, który porusza tematykę grzeczności, poprawnego zachowania i bezpieczeństwa w szkole i poza nią.

4.      Komisja oceniać będzie odpowiedni dobór utworu (związek z tematem konkursu) oraz sposób recytacji (dykcję, intonację, ekspresję, grę aktorską, itp.).

5.      Przesłuchania konkursowe odbędą się 24 marca 2015 r. w czytelni szkolnej.

6.      Najlepsi uczniowie zostaną nagrodzeni.

7.      Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi na apelu 25 marca 2015 r.

 

 

Opracowały:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

Anna Lewoc

 

IV.          Regulamin szkolnego konkursu wiedzy o bezpieczeństwie

w szkole i poza nią – dla uczniów klas II - VI

CELE:

®    promocja zdrowia psychicznego i fizycznego ;

®    przeciwdziałanie agresji rówieśniczej;

®    kształtowanie umiejętności dbania o bezpieczeństwo swoje i innych;

®    kształcenie umiejętności reagowania na negatywne zachowania innych osób,

®    uwrażliwianie na kulturę osobistą, empatię, życzliwość,

®    rozwijanie zainteresowań prozdrowotnych;

®    kształtowanie nawyku korzystania z różnych źródeł wiedzy;

®    realizacja programu edukacji zdrowotnej;

REGULAMIN:

  1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas II - VI Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku i ma charakter indywidualny.
  2. Zadaniem uczestnika będzie rozwiązanie testu.
  3. Uczestnicy przygotowują się do konkursu samodzielnie.
  4. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w trzech grupach wiekowych:

I grupa - uczniowie klas II -III,

II grupa - uczniowie klas IV,

III grupa - uczniowie klas V-VI.

 

  1. Zwycięzcy otrzymają dyplomy.
  2. Konkurs odbędzie się 23 marca 2015.  

 

 

 

Opracowała:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

Anna Lewoc

  

 

V.              „Grzeczna moda” 

–prezentacja strojów szkolnych dla klas I - VI.

CELE:

®       ukazywanie różnych sposobów wyrażania swoich emocji,

®       rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych uczniów,

®       uwrażliwianie na estetykę,

®       integracja społeczności klasowych .

®       mobilizowanie uczniów do pracy na rzecz klasy i szkoły oraz do pracy w grupie,

®       kształtowanie  postawy zaangażowania, odpowiedzialności za klasę i szkołę.

 

 

 

REGULAMIN:

1.        W pokazie biorą udział wszystkie klasy I – VI.

2.        Klasa wytypuje dwie osoby (płeć dowolna), które zostaną przebrane.

3.        Dobór i jakość materiałów użytych do wykonania przebrania zależą od pomysłowości uczniów.

4.        Prezentowane stroje muszą być „grzeczne”, ale niepozbawione humorystycznych akcentów. Mają być propozycją klasy na ubiór ucznia grzecznego, wzorowego, odpowiednio zachowującego się w szkole i poza nią.

5.        Każde przebranie powinno być opatrzone krótkim komentarzem, który odczyta lub wygłosi wybrana osoba z klasy. 

6.        Wychowawcy mają prawo koordynować pracę zespołu klasowego, pomóc w doborze materiałów.

7.        Prezentacja „grzecznej mody” nie będzie miała charakteru konkursu.

8.        Pokaz odbędzie się 25 marca 2015r. podczas apelu podsumowującego Szkolne Dni Przeciwdziałania Przemocy i Agresji.

 

 

Opracowały:

Grażyna Barcińska

Anna Chmielecka

Anna Lewoc


 

sp9_banerd

 

Sprzątanie Świata
 
 
       16 kwietnia przystąpiliśmy drugi raz w tym roku szkolnym do akcji Sprzątanie Świata, organizowanej przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne oraz Nadleśnictwo Ełk. 
 
       Uczniowie klas IV b, VI a i VI b pod opieką nauczycielek: p. Ewy Grabowskiej, Grażyny Barcińskiej i Joanny Zgódki, wyposażeni w gumowe rękawiczki pełni zapału ruszyli w różne części naszego osiedla. Plastikowe butelki, puszki po napojach, opakowania po łakociach i różne inne papiery oraz torby foliowe - to znajdowali uczniowie i z tych śmieci oczyścili sprzątany teren. 
 
       Trochę zmęczeni i wysmagani wiatrem wrócili do szkoły, by porządnie umyć ręce, bo czekało na nich już rozpalone ognisko i kiełbaski do pieczenia. 
 
       To była żywa lekcja przyrody dla naszych podopiecznych. Zobaczyli i zrozumieli, jak bardzo zależy od nas samych, w jakim otoczeniu żyjemy, i że kosze na śmieci to pożyteczny i potrzebny przedmiot. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

SPRAWOZDANIE Z I WIOSENNEGO DNIA TALENTÓW
 
 
       20 marca 2015 roku miał miejsce w naszej szkole I Wiosenny Dzień Talentów. Na początku prowadzące całą imprezę, uczennice z klasy VI a: Julka Jasińska i Ola Śleszyńska wraz z wychowawczynią p. Joanną Zgódką, przywitały zebranych. Następnie, po przeprowadzeniu krótkiej sondy wśród uczniów, zaprezentowane zostały różnorodne talenty w wykonaniu artystów z naszej szkoły. Zebrani mogli m.in. wysłuchać utworów muzycznych, instrumentalnych czy podziwiać talenty taneczne i sprawnościowe w wykonaniu uzdolnionych uczniów. 
 
       Przez cały czas trwania pokazów Wiktoria Turżonek z klasy V c rysowała portrety, a uczennica klasy VI a Eliza Malinowska wykonywała chętnym osobom wiosenne fryzury. 
 
       Na kończenie I Wiosennego Dnia Talentów można było podziwiać uzdolnionych młodych aktorów z klasy V c, którzy wystąpili w sztuce pt.: A day at the airport. 
 
       Podsumowaniem całości były pytania skierowane do uczniów związane z talentem w odniesieniu do możliwości poniesienia porażki bądź osiągnięcia sukcesu. 
 
       Na zakończenie zebrani mogli obejrzeć uczniowską wystawę pt.: Śmieciosztuka – świat zwierząt”, przygotowaną pod kierunkiem pań: Ewy Przekop oraz Ewy Grabowskiej. 
 
       Organizatorami tego dnia były panie: Agnieszka Karanowska, Elżbieta Rafałowska, Joanna Zgódka z klasą VI a oraz Agnieszka Gilewska i klasa VI b. (Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

Wszystkich Rodziców i innych zainteresowanych 
ZAPRASZAMY NA DNI OTWARTE W SZKOLE


       Oprócz prezentacji osiągnięć Uczniów „Dziewiątki” można będzie porozmawiać z nauczycielami na tematy dotyczące nauki i zajęć pozalekcyjnych organizowanych w naszej szkole. 

       Szczególnie zapraszamy Rodziców, których dzieci rozpoczną naukę w roku szkolnym 2015/16. 

Harmonogram: 

I Wiosenny Dzień Talentów w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku


20 marca 2015 r. (piątek) w godz. 8.55-11.30 w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku odbędzie się I Wiosenny Dzień Talentów


Celem imprezy jest: 

       ? zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby uczniów uzdolnionych, posiadających ponadprzeciętne zainteresowania i pasje, 
       ? możliwość pokazania swoich pozaszkolnych zainteresowań przez dzieci, 
       ? rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów, 
       ? ukazanie ciekawych aspektów w nauczaniu przedmiotów uznawanych powszechnie za trudne, 
       ? rozbudzanie pasji i zainteresowań uczniów w celu podniesienia efektów kształcenia, 
       ? popularyzacja nauki poprzez prezentację wytworów pracy uczniów uzdolnionych, 
       ? propagowanie idei spędzania pierwszego dnia wiosny w szkole poprzez udział w zabawach i konkursach, 
       ? promocja szkoły i uczniów w środowisku lokalnym. 

       Prezentacja osiągnięć dzieci będzie połączona z wystawą uczniowskich prac. Przedsięwzięciu patronuje myśl Stanisława Staszica: „Talent jest to kawałek szlachetnego, lecz surowego metalu. Dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nadaje”. 

Przebieg imprezy: 

8.55-10.35 – klasy 4-6 

10.35-11.30 – klasy 0-3 

W godzinach 11.30 – 12.30 wszyscy nauczyciele będą do dyspozycji zainteresowanych. 

Organizatorzy I Wiosennego Dnia Talentów: 

       Agnieszka Karanowska 

       Elżbieta Rafałowska 

       Joanna Zgódka 

       Agnieszka Gilewska 

       Klasa VI a 

       Klasa VI b 

       Jolanta Gromada (klasy 0-3)

 

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego


       Dnia 22 I 2015r. został rozstrzygnięty konkurs plastyczny pt. „Bezpieczne zabawy i sporty zimowe” dla klas 0-III. Wpłynęło 52 prace. Komisja w składzie: Joanna Kalisz, Ewa Gronek i Urszula Godlewska, oceniła prace biorąc pod uwagę tematykę, estetykę i pomysłowość. Wytypowała laureatów w poszczególnych grupach wiekowych: 

Kl. 0: 

       I msc. Sebastian Bieniek klasa 0a 

       II msc. Zuzia Kurowska klasa 0a 

       III msc. Mikołaj Bożek klasa 0b 

Kl. I: 

       I msc: Natasza Głowacka klasa Ia 

       II msc. Lena Odolecka klasa Ic 

       III msc. Ala Cimochowska klasa Ic 

Kl. II: 

       I msc. Angelika Górska klasa IIa 

       II msc. Maciek Orzechowski klasa IIa 

       III msc. Oliwer Chiliński klasa IIa 
                       Nikola Przybyłek klasa IIa 

Kl. III: 

       I msc. Amelka Złotocha klasa IIIa 
                     Wiktoria Markowska klasa IIIb 

       II msc. Dawid Kwiatkowski klasa IIIb 

       III msc. Wiktoria Malinowska klasa IIIa 

Organizatorzy: 

E. Gronek 
J. Kalisz 
U. Godlewska 
M. Przybył

 

sp9_banerd

 

 

Spotkanie z Powiatowym Rzecznikiem Praw Konsumenta
 
 
       Na początku bieżącego roku szkolnego nasza szkoła przystąpiła do programu „AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ”. Jedno z zadań dotyczyło, między innymi, praw konsumenta. W ramach realizacji tego zadania zaprosiliśmy do naszej szkoły Powiatowego Rzecznika Praw Konsumenta, pana Dariusza Dracewicza. Spotkanie odbyło się 9 grudnia 2014r. Pan rzecznik w bardzo przystępny, ciekawy, a nawet humorystyczny sposób przybliżył uczniom prawa konsumentów. Dowiedzieli się oni z jakimi sprawami można udać się do rzecznika praw konsumenta, co to jest gwarancja i co dzięki niej możemy uzyskać, na co zwracać uwagę przy zakupie różnych produktów oraz jak ważny jest paragon, który poświadcza dokonanie zakupu. 
       Spotkanie było bardzo ciekawe i uświadomiło uczestnikom, że wszyscy jesteśmy konsumentami. 
 
                                                                                                                    A. Chmielecka 
                                                                                                                    W. Witkowska

sp9_banerd

 

Cztery Pory Roku 2015 – etap II – ZIMA


       Dnia 19 stycznia 2015r. odbył się w naszej szkole II etap konkursu plastycznego dla uczniów klas IV-VI „Cztery Pory Roku” pod hasłem: Bezpiecznie spędzamy czas zimą. 
       W konkursie wzięło udział 10 uczestników. Chociaż zima w tym roku nie dopisała, a śnieg szybko topnieje w dodatnich temperaturach, to na uczniowskich pracach jest go dużo, a przedstawione tam dzieci w pełni korzystają z zimowej aury. Widzimy łyżwiarzy na lodowisku, saneczkarzy na górkach, spacerowiczów, narciarzy, którzy poruszają się w bezpiecznym terenie z dala od uczęszczanych dróg i rzek, dzieci lepiące bałwana pod czujnym okiem dorosłych oraz zabawę w śnieżki. Uczestnicy konkursu doskonale wiedzą, jak bezpiecznie bawić się zimą i które miejsca są dobre do uprawiania sportów zimowych. Mamy więc nadzieję, że bezpiecznie i zdrowo spędzą ferie zimowe. 
Dziękujemy za udział w konkursie i życzymy miłego wypoczynku. Zapraszamy do udziału w kolejnym etapie konkursu na wiosnę. 

                                                        Organizatorki: Agnieszka Karanowska i Joanna Zgódka 

Oto wyniki II etapu konkursu: 

I miejsce – Zofia Czalej kl. 6b 

II miejsce – Natalia Kuklo kl. 6a 
                  Martyna Żuk kl. 6b 

III miejsce – Wiktoria Sokołowska kl. 5a 
                  Klaudia Marcińczyk kl. 5a 
                  Weronika Klepacka kl. 5a 
                  Dominika Stachelek kl. 6a 

Wyróżnienie – Julia Bednarska kl. 5a 
                    Joanna Kulesza kl. 6a 

Ogólna punktacja po II etapach: 

1. Natalia Kuklo kl. 6a – 27 pkt 
2. Zofia Czalej kl. 6b – 27 pkt 
3. Wiktoria Sokołowska kl. 5a – 22 pkt 
4. Martyna Żuk kl. 6b – 22 pkt 
5. Weronika Klepacka kl. 5a – 18 pkt 
6. Dominika Stachelek kl. 6a – 15 pkt 
7. Klaudia Marcińczyk kl. 5a – 15 pkt 
8. Joanna Kulesza kl. 6a – 13 pkt 
9. Julia Bednarska kl. 5a – 13 pkt 
10. Ola Malinowska kl. 6b – 10 pkt 
11. Natalia Urban kl. 6b – 10 pkt 
12. Nikola Skrzypczak kl. 5a – 8 pkt 
13. Klaudia Ratyńska kl. 5a – 5 pkt

 

sp9_banerd


  Dnia 21 stycznia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku odbyły się spotkania 
z panią doktor Katarzyną Blusiewicz - przedstawicielką Towarzystwa Opieki 
nad Zwierzętami. W spotkaniach wzięli udział wszyscy uczniowie klas 0-6. Dzieci poznały m.in. zasady opieki nad zwierzętami domowymi, właściwe zachowania wobec nich, prawa zwierząt oraz instytucje, które pomagają bezdomnym czworonogom. Dowiedziały się, 
jak należy postąpić w razie kontaktu z nieznanym zwierzęciem. Uczniowie mieli też możliwość zabawy z psami. Dzieci zachęcone przez wychowawców przyniosły karmę 
dla bezdomnych psów i kotów. Na koniec spotkań otrzymały książeczki wydane 
przez Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami, naklejki i kalendarzyki. 
 
       Pani doktor Blusiewicz ciekawie i z dużym zaangażowaniem przedstawiła rolę czworonogów w życiu człowieka. Uświadomiła dzieciom, że zwierzęta mają swoje potrzeby 
i uczucia. Nie mogą być chwilowym prezentem, zabawką czy zachcianką. Dzieci słuchały pogadanki urozmaiconej prezentacją multimedialną z uwagą i dużym zainteresowaniem. (Zdjęcia) 
 
                                                        Spotkania z panią doktor Blusiewicz zorganizowały panie: 
                                                                                      Ewa Grabowska oraz Ewa Przekop

sp9_banerd

 

Spotkanie z ratownikami WOPR
 
 
       19 stycznia 2015 r. na 3 godzinie lekcyjnej odbyło się spotkanie klas 4-6 z ratownikami ełckiego WOPRu. Opowiedzieli oni o bezpiecznym zachowaniu podczas zabaw na śniegu i lodzie. Zapoznali uczniów z technikami udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód. Odpowiedzieli na licznie zadawane przez dzieci pytania. 
       Spotkanie przygotowane przez panie: Agnieszkę Karanowską, Dorotę Markowską i Elżbietę Rafałowską było częścią projektu: "Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo"

 

sp9_banerd

 

„Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” - Szkolny tydzień zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego w klasach 0 – VI

 

Ostatni tydzień nauki w I semestrze roku szkolnego 2014/2015 wyglądał zupełnie inaczej. W dniach 19-23 stycznia 2015 r. uczniowie klas 0-6 uczyli się, w jaki sposób bezpiecznie spędzić ferie zimowe. Podczas Szkolnego tygodnia zapobiegania zagrożeniom w czasie wypoczynku zimowego, który przebiegał pod hasłem „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” miały miejsce liczne konkursy, lekcje wychowawcze dotyczące zagrożeń w trakcie zabaw na śniegu, spotkanie z ratownikami WOPR, przedstawienie w języku angielskim oraz apel podsumowujący.

 

         Celem tygodnia zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego było:

 

•        kształtowanie umiejętności właściwego postępowania podczas zagrożenia zdrowia i życia;

 

•        eliminowanie zagrożeń związanych z wypoczynkiem zimowym;

 

•        poznanie zasady bezpiecznych zabaw na lodzie i śniegu;

 

•        kształcenie właściwych postaw społecznych;

 

•        kształcenie nawyku wkładania stroju stosownego do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu;

 

•        wskazanie instytucji, do których należy się zwrócić w razie zagrożenia życia lub zdrowia;

 

•        realizacja zadań projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

 

 

 

Symbolem akcji został „Bezpieczny, wesoły bałwan”, z którym można było zrobić klasowe zdjęcia.

 

 

  

Zostały również przygotowane dwie gazetki szkolne, na których znalazły się porady dotyczące bezpieczeństwa w czasie ferii.

 

 

  

 

 

Szkolny tydzień zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego miał m.in. na celu kształcenie nawyku wkładania stroju stosownego do pogody, dlatego każdy kolejny dzień od 19 stycznia był poświęcony promocji noszenia jednego z elementów zimowego odzienia:

 

19 stycznia - Dzień Szalika

 

20 stycznia - Dzień czapki.

 

21 stycznia - Dzień rękawiczek.

 

22 stycznia - Dzień ciepłego swetra.

 

23 stycznia - Dzień ciepłych skarpet.

 

W tych dniach uczniowie posiadający odpowiednie elementy stroju byli zwolnieni z odpowiedzi ustnych.

 

 

 

19 stycznia 2015 r. naszą szkołę odwiedzili ratownicy WOPR, którzy opowiedzieli o zagrożeniach związanych z zabawami na lodzie i o sposobach udzielania pomocy osobom, pod którymi załamał się lód.

 

 

 

 

  

 

22 stycznia 2015 r. nastąpiło podsumowanie akcji. Na apelu ogłoszono wyniki konkursów oraz rozdano nagrody i dyplomy.

 

 

 

 

22 stycznia 2015 r. nastąpiło podsumowanie akcji. Na apelu ogłoszono wyniki konkursów oraz rozdano nagrody i dyplomy.

 

 

 

Konkurs  z języka angielskiego "Winter Holiday Safety Tips" wygrały uczennice klasy 5 c i 6 a: Kornelia Kiełczewska i Magda Domitrz, II miejsce zajęła Aleksandra Mickiewicz (kl. 5 c), a III Urszula Bronakowska z kl. 6 b.

 

 

 

 

 Konkurs na gazetkę klasową dotyczącą bezpieczeństwa podczas ferii dla klas 4-6 wygrały klasy 5a i 5c, drugie miejsce zajęły klasy 4b i 5b, a trzecie klasa 6a. W kategorii klas 0-3 pierwsze miejsce zajęła klasa 2a, drugie - 1c i 2b, zaś trzecie miejsce klasa 1b.

 

 

 

 

 

Najciekawsze plakaty pt. "Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo" w kategorii klas 4-6 przygotowali: Aleksandra Mickiewicz (kl. 5 c), Klaudia Marcińczyk z klasy 5 a  i Jan Prostko z kl. 6 b.

 

 

 Konkurs na pracę plastyczną pod tym samym tytułem dla klas 0-3 wygrała Alicja Cimochowska, Michalina Murzynowska i Kalina Tondera. Drugie miejsce zajął Karol Godlewski, Gabriel Sulewski i Bartek Andrukanis. Trzecie miejsce otrzymali Adam Kolendo i Antonina Grądzka. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymały: Zuzia Kumkowska, Ania Chilicka i Natalka Tekień.

 

 

 

 

Po rozdaniu nagród miało miejsce ciekawe przedstawienie teatralne w języku angielskim pt.: "Cold Feet", które zaprezentowali uczniowie ze szkolnego teatru "Little Mouse" . Następnie  wszyscy obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą bezpieczeństwa w czasie ferii, po której odbył się konkurs dla uważnych. Uczniowie chętnie i poprawnie odpowiadali na pytania zadawane przez uczniów z klasy 5 a. Poprawne odpowiedzi nagradzano słodkim upominkiem. Zanim klasy rozeszły się do sal, dzieci otrzymały ulotki z poradami, jak bezpiecznie bawić się na świeżym powietrzu.

 

 

 

 

Na koniec całego tygodnia została przeprowadzona ankieta podsumowująca wszystkie działania. Odpowiedzi na nie udzielili uczniowie wybranych klas 0-6. Wyniki pokazały, że uczniowie lubią taką formę działań, przyswoili wiedzę z zakresu zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego oraz cało i zdrowo wrócili z ferii zimowych.

 

Organizatorami Szkolnego tygodnia zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego w klasach 0 - VI  były panie:

 

Elżbieta Rafałowska, Agnieszka Karanowska i Dorota Markowska

 

sp9_banerd

 

Szkolny tydzień

zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego

w klasach 0 – VI

pod hasłem

 

„Ferie spędzam na sportowo, bawię się

bezpiecznie i zdrowo”

projekt edukacyjny realizowany w ramach projektu Szkoła Promująca Zdrowie  

 

 

 

 

 

Ełk, 19 - 23 stycznia 2015 roku 

 

 

Autorki:

Agnieszka Karanowska

Dorota Markowska

Elżbieta Rafałowska


WSTĘP

 

Ferie zimowe to dla dzieci i młodzieży wymarzony czas wypoczynku na świeżym powietrzu. Zabawa na śniegu, zjazdy z górki, jazda na nartach czy łyżwach oraz inne szaleństwa na śniegu mogą sprawić wiele radości i wzmocnić naszą kondycję fizyczną, jednocześnie jednak brak zdrowego rozsądku i ostrożności  może stwarzać wiele poważnych zagrożeń. Aby ferie przebiegły szczęśliwie i wszyscy wypoczęci wrócili do szkoły, należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, obowiązujących tak podczas zorganizowanych wyjazdów zimowych, jak i spędzania tego czasu w miejscu zamieszkania.

Nie jesteśmy w stanie otworzyć ochronnego parasola nad naszymi wychowankami, jednak możemy starać się wyposażyć ich w niezbędną wiedzę dotyczącą bezpiecznego korzystania z zimowej aury, możliwych zagrożeń oraz właściwego postępowania  w razie nagłego wypadku.

Środki masowego przekazu corocznie donoszą o niebezpiecznych zabawach dzieci na lodzie, jeździe na nartach i sankach w pobliżu miejsc o natężonym ruchu ulicznym oraz o ofiarach „samochodowych” kuligów.

Z uwagi na wymiar i natężenie tych zjawisk, postanowiliśmy stworzyć projekt, którego celem jest zminimalizowanie zagrożeń podczas zimowego wypoczynku, a także wskazanie sposobów radzenia sobie w razie nagłego wypadku.

            Mając świadomość, że jako  nauczyciele,  wychowawcy odpowiadamy również za zdrowie i bezpieczeństwo uczniów, przystąpiliśmy  do Projektu  Szkoła  Promująca Zdrowie. Podejmując działania na rzecz edukacji  zdrowotnej,  chcemy już  od najmłodszych lat uczyć w szkole naszych wychowanków prawidłowych postaw. Pragniemy uświadomić uczniom, że musimy dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również o bezpieczeństwo własne i bliskich.      

ZAŁOŻENIA  PROGRAMU 

Szkolny projekt Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo dostosowany został do możliwości psychofizycznych  uczniów szkoły podstawowej. Jest adresowany 
do całej społeczności szkolnej, nie  tylko do dzieci, ale również do ich rodziców, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

Realizowany będzie w dniach  19 - 23 stycznia 2015 roku.

KOORDYNATORZY  PROJEKTU 

Agnieszka Karanowska, Dorota Markowska, Elżbieta Rafałowska

CELE OGÓLNE:

·         zminimalizowanie zagrożeń podczas wypoczynku zimowego,

·         kształtowanie umiejętności właściwego postępowania podczas zagrożenia zdrowia i życia.

 

CELE  SZCZEGÓŁOWE:

·         eliminowanie zagrożeń związanych z wypoczynkiem zimowym;

·         poznanie zasady bezpiecznych zabaw na lodzie i śniegu;

·         kształcenie właściwych postaw społecznych;

·         kształcenie nawyku wkładania stroju stosownego do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu;

·         wskazanie instytucji, do których należy się zwrócić w razie zagrożenia życia lub zdrowia;

·         realizacja zadań projektu Szkoła Promująca Zdrowie.

 

METODY  PRACY  

aktywizujące, ćwiczenia przedmiotowe, pogadanki, działania praktyczne, inscenizacja, konkursy

 

FORMY  PRACY 

zespołowa, grupowa, indywidualna

PRZEWIDYWANE  REZULTATY 

 Uczniowie:

-        ubierają się stosownie do pogody, tak, aby nadmiernie nie wychłodzić swojego organizmu;

-        idąc na górkę, czy dłuższy spacer w zimowej aurze zaopatrują się w ciepły napój w termosie;

-        do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierają miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych;

-        zachowują szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;

-        dostosowują się do kierunku ruchu obowiązującego na trasie zjazdu, nie przechodzą w poprzek toru;

-        nie ślizgają się na chodnikach i przejściach dla pieszych, gdyż wyślizgana nawierzchnia stanowi ryzyko złamań kończyn dla innych osób;

-        pamiętają, że zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia, stanowią zwisające z balkonów i dachów masywne sople lodu;

-        powiadamiają o takiej sytuacji osoby dorosłe lub Straż Pożarną, która usunie niebezpieczeństwo;

-        nie rzucają w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;

-        nie rzucają w kolegów śnieżkami z ubitego śniegu lub z twardymi przedmiotami w środku;

-        wiedzą, że może to doprowadzić to do obrażeń ciała;

-        korzystają wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk;

-        organizują kulig wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych;

-        łączą sanki grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;

-        nie dołączają sanek do samochodu;

-        pilnują podczas zabaw na śniegu i lodowisku swoich wartościowych przedmiotów; 

-        znają numery alarmowe; 

-        potrafią dokonać wyboru między tym co popularne a tym, co zdrowe i bezpieczne; 

-        chętnie dzielą się w domu wrażeniami z uczestnictwa w szkolnej akcji promującej zdrowie. 

 

PRZEWIDYWANE  KORZYŚCI DLA SPOŁECZNOŚCI SZKOLNEJ:  

 1)  Społeczność  szkolna reprezentuje postawy sprzyjające bezpieczeństwu i zdrowiu.

 2)  Uczniowie,  nauczyciele i pracownicy szkoły znają zasady bezpiecznego wypoczynku zimowego.

 3)   Społeczność  szkolna świadomie dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

 4)   Wszyscy  mają poczucie przynależności do społeczności szkolnej.

 5)   Szkoła  promuje się w środowisku lokalnym.

 6)   Szkoła  otrzyma Certyfikat Szkoły Promującej Zdrowie.

EWALUACJA: 

-   sprawozdanie  z przedsięwzięcia;

-   ankiety;

-   obserwacje  uczniów;

-   prace  uczniów;

-   wyniki  konkursów;

-   scenariusze  lekcji;

-   zdjęcia.

HARMONOGRAM ZADAŃ 

LP 

ZADANIA 

TERMIN 

OSOBY 

ODPOWIEDZIALNE 

1.

Opracowanie planu Szkolnego tygodnia

przeciwdziałania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego.

listopad 2014

koordynatorzy projektu

2.

Przedstawienie projektu na zebraniu Rady Pedagogicznej.

grudzień 2014

koordynatorzy projektu

3.

Opracowanie scenariusza przedstawienia
o tematyce przeciwdziałania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego.

grudzień 2014

koordynatorzy projektu

4.

Przygotowanie przedstawienia (próby, scenografia).

styczeń 2015

koordynatorzy projektu

5.

Gazetka informacyjna. 

styczeń 2015

koordynatorzy projektu

6.

Przygotowanie  scenariuszy lekcji wychowawczych na temat bezpiecznego zachowania podczas ferii 

styczeń 2015

wychowawcy klas

7.

Przygotowanie regulaminów konkursów            na temat przeciwdziałania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego.

grudzień 2014

koordynatorzy projektu

8.

Ogłoszenie międzyklasowego  konkursu na gazetkę ścienną pt. „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo”

do 9 stycznia 2015

koordynatorzy projektu

9.

Przygotowanie materiałów i ozdobienie drzwi do sal lekcyjnych rysunkami tematycznymi.  

 styczeń 2015

koordynatorzy projektu

10.

Przygotowanie ulotek o bezpieczeństwie podczas ferii.

styczeń 2015

koordynatorzy projektu

11.

Szkolny tydzień

przeciwdziałania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego.

19-23 stycznia 2015

szkolny koordynator zespołu ds. SzPZ

koordynatorzy projektu

a) Dni zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego.

 

I dzień – Dzień Szalika (w tym dniu każdy ma szalik- te osoby, które mają szaliki nie są odpytywane).

II dzień – Dzień czapki.

III dzień - Dzień rękawiczek.  

IV dzień - Dzień ciepłego swetra.

V dzień - Dzień ciepłych skarpet.

 

 

 

19 stycznia 2015

 

 

20 stycznia 2015

21 stycznia 2015

22 stycznia 2015

23 stycznia 2015

nauczyciele

pracownicy szkoły

wychowawcy klas 0-VI

 

b)   Prowadzenie lekcji na temat zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego.

19-23 stycznia 2015

wychowawcy klas 0-VI

c)  Przedstawienie Bezpieczeństwo podczas ferii

23 stycznia 2015 

koordynatorzy projektu 

d) Spotkanie z ratownikiem WOPR.

w bieżącym tygodniu

 

e) Przeprowadzenie konkursów w poszczególnych klasach:

-  konkurs z j. angielskiego „Winter

Holiday Safety Tips”.

 

- konkurs na plakat i pracę plastyczną pt. „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” dla klas 0-6.

 

- rozstrzygniecie konkursu na gazetkę klasową dla klas 0-6.

 

 

 

do 19 stycznia 2015

(rozstrzygnięcie

23 stycznia 2015)

do 21 stycznia 2015

(rozstrzygnięcie

23 stycznia 2015)

 

23 stycznia 2015

 

 

nauczyciele j. angielskiego

 

koordynatorzy projektu

 

 

 

koordynatorzy projektu

f) Jak bezpiecznie spędzić ferie? – rozdanie ulotek.

23 stycznia 2015

p. Agnieszka Karanowska

klasa 5a integracyjna

g) Klasowe zdjęcia z „Bezpiecznym bałwanem”

23 stycznia 2015

koordynatorzy projektu

h)  Ogłoszenie wyników konkursów, rozdanie nagród.

23 stycznia 2015

dyrektor szkoły

koordynator zespołu ds. SzPZ

11.

Analiza i ewaluacja projektu Szkolny tydzień przeciwdziałania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego pod hasłem

„Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” – przeprowadzenie  ankiet ewaluacyjnych, wnioski.

do lutego 2015 r.

 

zespół ds. SzPZ

 

12. 

Zamieszczenie informacji na stronie www szkoły.

 

na bieżąco

koordynatorzy projektu

13.

Dokumentacja zdjęciowa.

 

na bieżąco

koordynatorzy projektu


NARZĘDZIA EWALUACJI 

Po  zakończeniu Szkolny tydzień przeciwdziałania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego pod hasłem „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo”.

 

Wstaw  X  we  właściwy kwadrat.

 

Nauczyciel     Uczeń       Klasa   

 

 Chłopiec       Dziewczynka 

 

Zaznacz X wybraną przez siebie odpowiedź.

 

 

TAK

 

RACZEJ TAK

 

NIE MAM ZDANIA

 

RACZEJ NIE

 

NIE

Czy podobał Ci się program szkolnego tygodnia zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego ?

 

 

 

 

 

Czy dowiedziałeś się czegoś nowego na temat bezpieczeństwa w czasie ferii?

 

 

 

 

 

Czy uważasz, że taka akcja powinna być powtórzona?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Dziękujemy za udzielenie odpowiedzi. 

Koordynatorki projektu 

 

 

 

 

Regulaminy konkursów

 

I.             Plakat pt. „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” dla klas 4-6.

 

CELE:

®     ukazywanie różnych sposobów bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas ferii zimowych,

®     kształcenie umiejętności przekazywania własnych myśli i uczuć,

®     rozwijanie ekspresji twórczej, wyobraźni,

®     uwrażliwianie na estetykę,

®     motywowanie do tworzenia.

REGULAMIN:

1.        Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas IV – VI.

2.        Zadaniem uczniów jest wykonanie plakatu z hasłem „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo”, w którym autor pracy przedstawi sposobów bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas ferii zimowych.

3.        Konkurs ma charakter indywidualny (prace zespołowe nie będą  przyjmowane).

4.        Plakat w formacie A-3 można wykonać dowolną techniką.

5.        Jury, oceniając prace, weźmie pod uwagę związek z tematem, wartości artystyczne, estetykę wykonania i oryginalność pracy.

6.        Podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą prace do 21stycznia 2015 roku należy złożyć u pani A. Karanowskiej, pani E. Rafałowskiej lub D. Markowskiej.

7.        Najciekawsze prace zostaną nagrodzone upominkami i dyplomami.

8.        Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi na apelu 23 stycznia 2015r.

 

 

 

 

 

Opracowała:

Agnieszka Karanowska

Dorota Markowska

Elżbieta Rafałowska 

  

 

II.          Praca plastyczna pt. „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo” dla klas 0-3.

 

 

CELE:

®  ukazywanie różnych sposobów bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas ferii zimowych,

®  kształcenie umiejętności przekazywania własnych myśli i uczuć,

®  rozwijanie ekspresji twórczej, wyobraźni,

®  uwrażliwianie na estetykę,

®  motywowanie do tworzenia.

 

REGULAMIN:

1.           Konkurs skierowany jest do wszystkich uczniów klas 0 – 3.

2.           Zadaniem uczniów jest wykonanie pracy plastycznej pod hasłem „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo”, w którym autor pracy przedstawi sposoby bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas ferii zimowych.

3.           Konkurs ma charakter indywidualny (prace zespołowe nie będą  przyjmowane).

4.           Pracę można wykonać dowolną techniką.

5.           Jury, oceniając prace, weźmie pod uwagę związek z tematem, wartości artystyczne, estetykę wykonania i oryginalność pracy.

6.           Podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą prace do 21stycznia 2015 roku należy złożyć u pani A. Karanowskiej, pani E. Rafałowskiej lub D. Markowskiej.

7.           Najciekawsze prace zostaną nagrodzone upominkami i dyplomami.

8.           Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi na apelu 23 stycznia 2015 r.

 

 

 

Opracowała:

Agnieszka Karanowska

Dorota Markowska

Elżbieta Rafałowska

 


III.      Regulamin konkursu na gazetkę ścienną zatytułowaną „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo”. 

CELE:

®  mobilizowanie uczniów do pracy na rzecz klasy i szkoły,

®  kształtowanie  postawy zaangażowania, odpowiedzialności za klasę i szkołę,

®  rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych uczniów,

®  uwrażliwianie na estetykę,

®  integracja poszczególnych społeczności szkolnych przystępujących do konkursu.

 

REGULAMIN:

1.  W konkursie biorą udział wszystkie klasy 0 – VI.

2.  Gazetka musi być związana z hasłem przewodnim Szkolnego tygodnia zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego, czyli „Ferie spędzam na sportowo, bawię się bezpiecznie i zdrowo”.

3.  Forma, dobór i jakość materiałów zależą od pomysłowości uczniów. Można wykorzystywać ilustracje gotowe, drukowane z różnych dostępnych źródeł 
lub wykonane własnoręcznie przez uczniów.

4.  Gazetka powinna być przygotowana na tablicy mającej przynajmniej metr kwadratowy powierzchni.

5.  Gazetkę wykonują uczniowie.

6.  Wychowawcy mają prawo koordynować pracę zespołu klasowego, pomóc w doborze materiałów. Nie mogą jednak wykonać gazetki za uczniów.

7.  Przy ocenie gazetek brana będzie pod uwagę:

o     zgodność z tematem,

o     pomysłowość, oryginalność,

o     estetyka wykonania gazetki,

o     widoczny wkład pracy,

o     stopień samodzielności pracy uczniów.

8.  Gazetki oceniane będą w dwóch kategoriach:

o     I - klasy 0 – III,

o     II - klasy IV – VI.

9.  Gazetki powinny zostać wykonane najpóźniej do 21 stycznia 2015r.

10.  Komisja konkursowa dokona oceny gazetek do 22 stycznia 2015r.

11.  Ogłoszenie wyników odbędzie się na apelu podsumowującym Szkolny tydzień zapobiegania zagrożeniom podczas wypoczynku zimowego 22 stycznia 2015r.

 

Opracowała:

Agnieszka Karanowska

Dorota Markowska

Elżbieta Rafałowska

IV.      Regulamin konkursu z j. angielskiego „Winter Holiday Safety Tips”.

CELE:

®  promocja zasad bezpieczeństwa podczas ferii ;

®  kształcenie umiejętności poprawnego pisania w języku angielskim;

®  rozwijanie wyobraźni i zdolności plastycznych uczniów;

®  kształtowanie nawyku korzystania z różnych źródeł wiedzy;

®  realizacja programu edukacji zdrowotnej;

REGULAMIN:

 

1.    Konkurs skierowany jest do uczniów klas 4 - 6 Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku i ma charakter indywidualny.

2.    Zadaniem uczestnika jest wykonanie plakatu z hasłem „Winter Holiday Safety Tips”, w którym autor pracy przedstawi zasady bezpiecznego spędzania czasu na świeżym powietrzu podczas ferii zimowych w języku angielskim.

3.    Plakat w formacie A-3 można wykonać dowolną techniką.

4.    Jury, oceniając prace, weźmie pod uwagę związek z tematem, poprawność językową i ortograficzną, wartości artystyczne, estetykę wykonania i oryginalność pracy.

5.    Podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą prace do 19 stycznia 2015 roku należy złożyć u pani A. Gilewskiej, pani E. Rafałowskiej lub I. Rei-Kupiec.

6.    Najciekawsze prace zostaną nagrodzone upominkami i dyplomami.

7.    Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród nastąpi na apelu 23 stycznia 2015 r.

 

Wszystkich uczniów zachęcamy do udziału w konkursie!!!

 

 

Opracowała:

Elżbieta Rafałowska

sp9_banerd

 

 

„Jestem bezpieczny”


       Dnia 14 stycznia 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku odbył się turniej sportowo – wiedzowy pod hasłem: „Jestem bezpieczny”, w ramach projektu „Bezpieczeństwo własne i innych” Szkoły Promującej Zdrowie. Celem tej imprezy było promowanie bezpiecznego stylu życia oraz wdrażanie do działań profilaktycznych na rzecz ochrony zdrowia i życia. Dzieci poprzez rozgrywki sportowe i umysłowe utrwalały wiadomości na temat bezpiecznego zachowania się w różnych sytuacjach. Zawody sportowe, koło fortuny oraz konkurencje intelektualne wywołały u dzieci zdrową rywalizację. 
       Wychowankowie naszej szkoły wykazali się ogromną wiedzą z zakresu bezpieczeństwa. (Zdjęcia) 

Organizatorzy: 
Dorota Markowska, Beata Pudlis, Renata Basiewicz, Wiesława Witkowska, Agnieszka Sierzputowska

sp9_banerd

 

 

„Zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem – jak rozpoznać chorobę i gdzie szukać pomocy?



       W dniach 17-27 listopada 2014 r. w klasach 4-6 zostały przeprowadzone dwugodzinne spotkania z psychologami z Poradni Pedagogiczno-Psychologicznej w Ełku. Panie Marta Czuper i Joanna Kierwiak-Staszek opowiadały uczniom o zaburzeniach stanu zdrowia 
i rozwoju, które mogą wynikać z błędów w odżywianiu. Przedstawiły im takie problemy zdrowotne, jak otyłość, niedobór masy ciała oraz anoreksja i bulimia, z którymi coraz częściej borykają się dzieci i młodzież w wieku szkolnym. Panie psycholog udzieliły rad, w jaki sposób można rozpoznać te choroby, i gdzie należy szukać pomocy. 

       Zajęcia bardzo zainteresowały dzieci. Zadawały one mnóstwo pytań oraz aktywnie uczestniczyły w zaproponowanych ćwiczeniach. W styczniu 2015 podobne spotkania odbędą się w klasach młodszych. (Zdjęcia)

sp9_banerd

 

Mikołajki na sportowo


       5.12.2014r. na lekcjach WF prowadzonych przez panią Dorotę Markowską, odbyły się „Mikołajki na sportowo”.(Zdjęcia) Uczniowie mogli wybrać ulubioną grę lub zabawę i wyśmienicie bawić się pod czujnym okiem opiekuna. Chłopcy z klasy 6b zagrali w piłkę nożną, grupa z 5a wybrała grę w tenisa stołowego, natomiast dla 5b i 5c to gra w badmintona okazała się najbardziej fascynująca. Uczniowie przypomnieli zasady poszczególnych gier oraz określili sposób ich rozegrania. Nie było przegranych, ani wygranych – liczyła się dobra zabawa w gronie rówieśników. Zawodnicy wystąpili w czapkach mikołajkowych, podkreślając strojem ten dzień. Na zakończenie otrzymali słodki upominek. 




                                                                                                         Dorota Markowska

 

sp9_banerd

 

„Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia”
 
 
       Na początku tego roku szkolnego nasza szkoła przystąpiła do programu „Aktywna Szkoła – Aktywny Uczeń”. Jedno z zadań, które realizowaliśmy, dotyczyło zdrowego odżywiania się. W każdej klasie odbyły się debaty uczniowskie na temat: Zdrowie na talerzu w zgodzie z piramidą żywienia. Uczniowie przygotowali się do nich bardzo rzetelnie 
i sumiennie. W czasie zajęć brali czynny udział w dyskusji, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. Pod kierunkiem nauczyciela dzieci uzupełniały piramidę żywienia, wymieniały zasady racjonalnego odżywiania się. Większość dyskutujących zwróciła też uwagę, że wiedza teoretyczna (która u naszych wychowanków jest duża) często mija się 
z praktyką, gdyż większość młodych ludzi zazwyczaj wybiera na przekąskę smaczne, 
ale niekoniecznie zdrowe chrupki, chipsy, słodkie bułeczki i napoje gazowane. 
       Na podstawie debat, które odbyły się we wszystkich klasach 0 – VI, stwierdzamy, 
że uczniowie SP 9 w Ełku wiedzą, co w ich diecie jest wartościowe, a co nie. Potwierdzają 
to również wyniki konkursów, które zostały przeprowadzone na zakończenie realizacji tego zadania. 
       Konkursy te odbyły się 1 grudnia i przystąpili do nich wszyscy uczniowie. Najmłodsi (oddziały przedszkolne oraz pierwszoklasiści) rysowali zdrowe śniadanie, obiad lub kolację (do wyboru jeden posiłek). Drugoklasiści przygotowali pracę plastyczną, w której pokazali zdrowe śniadanie, obiad i kolację (na jednej kartce formatu A3 wszystkie posiłki). Natomiast uczniowie z klas III, IV, V i VI wykazywali się swoją wiedzą, rozwiązując test. 
 
       Wyniki konkursów przedstawiają się następująco: 
 
klasy zerowe: 
I miejsce – Kinga Miedzianowska 0 A 
II miejsce – Weronika Laskowska 0 A 
III miejsce – Zuzia Kurowska 0 A 
 
klasy pierwsze: 
       I miejsce – Martyna Baginska kl. I B 
       II miejsce – Tatiana Karpienko kl. I B 
                     Milena Rynkiewicz kl. I A 
       III miejsce – Alicja Cimochowska kl. I C 
 
klasy drugie: 
       I miejsce – Emilia Piekarska kl. II B 
       II miejsce – Antonina Grądzka kl. II B 
       III miejsce – Aleksandra Borkowska kl. II B 
                     Anna Zawadzka kl. II B 
                     Magdalena Wasilewska kl. II B 
 
 
 
       I miejsce – Wiktoria Archacka kl. III B – 59,5 p. 
       II miejsce – Natalia Gawronik kl. III B – 59 p. 
       III miejsce – Natalia Górska kl. III A – 56,5 p. 
 
klasy czwarte: 
       I miejsce – Jakub Bugała kl. IV A – 24,5 p. 
                     Samuel Chodorowski kl. IV B – 24,5 p. 
       II miejsce – Krzysztof Kondracki kl. IV A – 21,5 p. 
       III miejsce – Julia Zakrzewska kl. IV B – 20 p. 
 
Klasy piąte: 
       I miejsce – Kornelia Kiełczewska kl. V C – 22,5 p. 
       II miejsce – Patrycja Grajko kl. V B – 22 p. 
       III miejsce – Jarosław Bakłażec kl. V C – 21,5 p. 
 
klasy szóste: 
       I miejsce – Angelika Zapilaj kl. VI A – 24,5 p. 
       II miejsce –Aleksandra Śleszyńska kl. VI A – 23,5 p. 
       III miejsce – Klaudia Frąckiewicz kl. VI A – 23 p. 
 
                                                                             Zwycięzcom gratulujemy wiedzy i zdolności. 
 
                                                                                                         Anna Lewoc 
                                                                                                         Grażyna Barcińska

sp9_banerd

 

Aktywna szkoła – aktywny uczeń


       Uczennice z klasy 5c, po opieką Doroty Markowskiej przeprowadziły cykl zajęć dla swoich kolegów i koleżanek, po nazwą „Mój zestaw ćwiczeń poprawiający kondycję oraz nauczenie innych ich właściwego stosowania”. Dziewczęta dzieliły się swoją pasją, wiedzą i doświadczeniem. 

       1)       21.10.2014r – Wiktoria Serwatka z kl 5c uczyła podstawowych kroków Jiva. Na koniec dziewczęta zatańczyły prosty układ tego tańca. Wiktoria przyniosła swój puchar i medale, które zdobyła na pokazach tańca. 

       2)       14.11.2014r – Wiktoria Turżonek z kl 5c przeprowadziła zajęcia z karate. Zachowała bardzo dobre tempo ćwiczeń. Zajęcia bardzo podobały się jej koleżankom. 

       3)       21.11.2014r – Katarzyna Różańska z kl 5c zaproponowała zestaw ćwiczeń poprawiający siłę mięśni wg treningu Ewy Chodakowskiej. Nie było łatwo, ale koleżanki i koledzy dali radę. 
        
       4)       25.11.2014r – Kinga Czyżewska z kl 5c pokazała jak można wesoło spędzić czas na basenie. Pomyślała również o tych którzy niepewnie czują się w wodzie i zastosowała przybory do pływania typu „makaron”. 

       5)       27.11.2014r – Nikoletta Kołakowska z kl 5c taniec integracyjny. Tu ważna była współpraca wszystkich ćwiczących. (Zdjęcia) 


Dorota Markowska

 

sp9_banerd

 

Sprawozadanie – ,,Mały Mistrz”
 
 
       Nasza szkoła od 1 września 2014r. przystąpiła do ogólnopolskiego programu: ,, Mały Mistrz”, którego ideą jest propagowanie aktywnej postawy wśród dzieci. Formuła "Małego Mistrza" opiera się na sześciu zasadniczych blokach sportowych z możliwością poszerzania o pokrewne dziedziny sportowe. W każdym bloku uczeń ma szansę opanowania określonych umiejętności i wiadomości, za które nagradzany jest odpowiednią odznaką. Zdobywca kompletu sprawności otrzyma tytuł Małego Mistrza. 
       W miesiącu wrześniu dokonano badania sprawności fizycznej, polegającej na testach sprawnościowych: zwisu na drążku, biegu wahadłowego 10x5m, marszobiegu na 600 m oraz pomiarach wzrostu i wagi dziecka. 
       Uczniowie klasy I b pod okiem pani Wiesławy Witkowskiej oraz pani Doroty Markowskiej zdobyły już pierwszą odznakę – Ringowca. Musiały na nią zapracować, pokonując wiele różnorodnych ćwiczeń oraz zaliczyć na koniec test zadaniowy. Dzieci potrafią już świetnie przejść po wyznaczonej linii z kołem ringo na głowie, zbudować wieżę z kół ringo oraz rzucać do celu kołem ringo. 
       Każde dziecko otrzymało legitymację, do której sukcesywnie będzie wklejać zdobywane odznaki. 
Maluchy bardzo zaangażowały się w ciekawe lekcje wychowania fizycznego, doskonaląc swoją sprawność fizyczną oraz bawiąc się.(Zdjęcia) 
 
                                                                                                         Wiesława Witkowska 
                                                                                                         Dorota Markowska

sp9_banerd

 

Sprawozdanie z konkursu plastycznego „Cztery Pory Roku” 
Etap I – Jesień
 
 
       Konkurs był przeznaczony dla uczniów klas IV-VI naszej szkoły. Pierwszy etap odbył się dnia 7 listopada 2014 roku. Wzięło w nim udział 13 osób, w tym kilkoro uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. 
 
       W bieżącym roku szkolnym konkurs odbywa się pod hasłem „Bezpiecznie spędzamy czas o każdej porze roku” i obejmie 4 etapy: Jesień, Zima, Wiosna, Lato. 
 
       Etap pierwszy miał pokazać nie tylko piękno jesiennej aury, ale również sposoby bezpiecznego spędzania czasu wolnego jesienią. Na uczniowskich pracach widać zatem dzieci i dorosłych ubranych adekwatnie do jesiennej słoty, spacerujących wśród opadających liści, na wietrze i w deszczu, ale pod barwnymi parasolami, rowerzystów poruszających się po ścieżce rowerowej w kaskach, ochraniaczach na kolana i szalikach. Rowery są zaopatrzone w odblaski, gdyż jesienią wcześnie zapada zmrok. Widzimy też rodzinę przechodzącą przez jezdnię po przejściu dla pieszych, przy zielonym świetle, a wokół zagrabione na kupki liście i drzewa o nagich konarach. Jest też jesienny spacer z pieskiem, który jest na smyczy i w kagańcu, co zapewnia bezpieczeństwo innym osobom przebywającym w parku i podziwiającym barwy jesiennej przyrody. 
 
       Jak widać dzieci z pełnym zrozumieniem podeszły do tematyki tegorocznej edycji konkursu, która jak się na początku wydawało, mogła im sprawić pewne trudności. Uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych skupili się na pokazaniu piękna jesiennej przyrody. Ich prace są kolorowe i przedstawiają złotą polską jesień.(Zdjęcia) 
 
Organizatorkami konkursu są Agnieszka Karanowska i Joanna Zgódka.

sp9_banerd

 

Brzydki Kaczorek uczy tolerancji 

 


       12 listopada 2014 r. czterdzieścioro czworo uczniów z klasy IV a, IV b oraz VI a 
pod opieką pani Anny Nartowicz, pani Anny Lewoc i pani Anny Chmieleckiej pojechało 
na wycieczkę do Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. 

       Tam obejrzeliśmy niezwykle ciekawą i pouczającą bajkę muzyczną „Brzydki Kaczorek”. Jest to uwspółcześniona opowieść o prawach rządzących życiem społecznym. Jej bohaterowie - zwierzęta - przedstawiają różne typy ludzi, z którymi spotykamy się codziennie. Z zapartym tchem śledziliśmy losy Brzydkiego Kaczorka, odtrąconego 
przez rodzinę i sąsiadów. Wyruszył on w podróż w poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi, zrozumienia dla odmienności, szacunku, a przede wszystkim - przyjaciół. Na swojej drodze spotkał wiele postaci, które, podobnie jak on, nie czuły się szczęśliwe. Nasz bohater wyciągnął do nich pomocną dłoń, dzięki czemu zdobył sympatię otoczenia. Na koniec, tak jak to w baśniach bywa, stał się pięknym łabędziem, z dużym gronem wiernych przyjaciół. 

       Znakomite przedstawienie było bardzo wzruszające, chociaż w niektórych momentach mogliśmy się również pośmiać. Cały czas mieliśmy wrażenie, że jesteśmy nie tylko widzami, ale również uczestnikami wydarzeń rozgrywających się na scenie - stawie pełnym wody. Aktorzy zachęcali wszystkich do wspólnego śpiewu i tańca, oblewali wodą. Spektakl zainteresował nas również zaskakującymi efektami świetlnymi i interaktywnymi. 

       Po przedstawieniu udaliśmy się na warsztaty edukacyjne związane z trudną tematyką poruszaną w spektaklu. Na białych kartkach odrysowywaliśmy dłonie swoje i swojego przyjaciela. Na nich umieszczaliśmy symbole naszych mocnych stron, zainteresowań. Uczyliśmy się, że dawanie, obdarowywanie nawet najdrobniejszym uśmiechem czy gestem, często sprawia ludziom dużo więcej radości i zadowolenia niż rzecz materialna otrzymana 
w podziękowaniu. 

       Opowieść o Brzydkim Kaczorku i zajęcia edukacyjne były dla nas wszystkich wspaniałą lekcją tolerancji, altruizmu i przyjaźni. Do Ełku wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń, mądrzejsi, bogatsi w nowe doświadczenia. Teraz już wiemy, że przypadający 
16 listopada Międzynarodowy Dzień Tolerancji, proklamowany przez ONZ w 1995 roku, jest ważnym świętem akceptacji oraz szacunku dla inności, dniem, w którym każdy powinien chociaż przez chwilę zastanowić się nad swoją postawą wobec „innych”. 
(Zdjęcia)

sp9_banerd

 

  18 listopada 2014 roku został rozstrzygnięty konkurs o tematyce zdrowotnej pt."A recipe for a healthy meal". Jego uczestnicy mieli za zadanie napisanie przepisu na zdrową potrawę w języku angielskim oraz zilustrowanie poszczególnych etapów przygotowania posiłku dowolną techniką plastyczną. 
 
       Organizatorkami konkursu były panie : Elżbieta Rafałowska, Agnieszka Gilewska i Izabela Reja-Kupiec. Jego celem było promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród uczniów klas IV-VI oraz wzbudzanie chęci rozwijania swoich umiejętności językowych. Laureatkami konkursu zostały: 
 
                     I miejsce - Kornelia Kiełczewska z kl. 5 c 
 
                     II miejsce – Angelika Zapilaj z kl. 6a 
 
                     III miejsce - Patrycja Kiełczewska z kl. 4 b

sp9_banerd


W związku z przyjęciem do realizacji wniosku Urzędu Miasta Ełku nasza szkoła przystąpiła do projekt „Razem do celu" opracowanego w ramach rządowego programu „Bezpieczna i przyjazna szkoła” 
 
       Jest to kampania przeciw otyłości. Projekt skierowany do całego środowiska szkoły: nauczycieli, uczniów, rodziców. Zasięgiem obejmuje wszystkie miejskie placówki oświatowe: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, liceum ogólnokształcące. Termin realizacji: od końca października do końca grudnia 2014 r. Całkowita wartość projektu – 56 478 zł, w tym 44 276 zł dofinansowania. 
       Z tej okazji zorganizowane zostaną we współpracy z Fundacją Rozwoju Chirurgii Laparoskopowej i Bariatrycznej spotkania ze specjalistami: dietetykiem, lekarzem i psychologiem. 
       Ponadto specjaliści Fundacji Rozwoju Chirurgii Laparoskopowej i Bariatrycznej z siedzibą w Ełku pełnić będą dyżury w poradni rodzinnej przy ul. Małeckich 3/32, gdzie można będzie skonsultować indywidualne przypadki i np. ustalić dietę z dietetykiem. 
Miejski projekt został przygotowany z myślą o kontynuacji w latach 2015 – 2016. 
 
       Terminy spotkań ze specjalistami w naszej szkole: 
1 grudnia 14.00 spotkanie z wybranymi Uczniami - korytarz na II piętrze. 
1 grudnia 14.20 serdecznie zapraszam zainteresowanych Rodziców – sala 108. 
 
                                                        Koordynator – Barbara Maria Dardzińska

sp9_banerd

 

aleMĄDRALE poznają zioła lecznicze i przyprawy



       23 października 2014 r. grupa uczniów z naszej szkoły biorących udział w projekcie „ale MĄDRALE” uczestniczyła w zajęciach pt. „Zioła lecznicze i przyprawy”, które odbyły się w Centrum Edukacji Ekologicznej. 

       Tym razem wszyscy uczestnicy warsztatów , podzieleni na dwie grupy, poznawali tajemnice ziół. Dowiedzieli się, które rośliny wykorzystuje się w lecznictwie, a które służą nam jako przyprawy i dlatego często możemy odnaleźć je w naszych kuchniach. Uczniowie poznali również sposoby zbierania i suszenia ziół, tak aby zachowały one swoje dobroczynne właściwości. 

       Spotkanie w Centrum Edukacji Ekologicznej stworzyło również możliwość wzajemnego poznania się uczestników projektu. Po wytężonej pracy w salach wszyscy udali się na ognisko, przy którym można było porozmawiać, wymienić się numerami telefonów i upiec kiełbaski.
(Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

AKCJA „NAKRĘTKA”
 
- POMÓŻMY MAĆKOWI
 
 
       W tym roku zebrane nakrętki (po sokach, napojach, nabiale, środkach chemicznych itp.). będziemy przekazywać Państwu Maszewskim. Zbierają Oni fundusze na leczenie i rehabilitację swojego synka - Maćka, który cierpi na rzadką i nieuleczalną, jak do tej pory, chorobę - dystrofię mięśniową Duchenne’a. 
 
       Nakrętki można przynosić do szatni, do pana Jacka. 
                                                                      Przyłącz się do naszej akcji! 
                                                                                                                Samorząd Uczniowski

sp9_banerd

 

AKCJA „GROSZ DO GROSZA”


       W tym roku włączamy się do Ogólnopolskiej Akcji „GROSZ DO GROSZA”, realizowanej w ramach programu „Dzwonek na obiad” Fundacji „Być Bardziej”. 
       Celem akcji jest zebranie funduszy, dzięki którym fundacja będzie mogła sfinansować stypendia obiadowe dla dzieci z ubogich, borykających się z problemem niedożywienia rodzin. 
       W dniach 1 - 19 października – 2014 r. zbieramy pieniądze w klasach. Następnie posegregowane monety do 20 października należy przekazać opiekunkom Samorządu Uczniowskiego. 

                                                                                                               Samorząd Uczniowski

sp9_banerd

 

Policjanci czuwają nad bezpieczeństwem uczniów zmierzających do szkoły.

 
 
       Wrzesień jest miesiącem, kiedy w pobliżu szkół i na drogach do nich pojawiają się uczniowie, którzy korzystają z przejść dla pieszych, poboczy jezdni oraz komunikacji. Ze względu na szereg niebezpieczeństw zagrażających najmłodszym dzieciom - w naszej szkole zorganizowano spotkanie z panem dzielnicowym Andrzejem Dymek. 
       W czasie spotkania policjant rozmawiał z dziećmi o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Radził jak unikać niebezpieczeństw, na które narażeni są pokonując codzienną drogę do szkoły i domu. Zwrócił też uwagę na obowiązek używania elementów odblaskowych podczas poruszania się poza terenem zabudowanym, po zmierzchu. W praktycznej części spotkania dzieci uczyły się bezpiecznego przechodzenia przez przejście dla pieszych. Uczniowie wykonali symulację właściwego przejścia po pasach, aktywnie odpowiadali na zadawane pytania, dzielili się swoimi spostrzeżeniami. 
       Takie spotkania odbywają się w naszej szkole od wielu lat i przynoszą dobre efekty. Liczymy, że i tym razem wiedza teoretyczna znajdzie zastosowanie w praktyce. W trakcie spotkania zrobiono pamiątkowe zdjęcia.
(Zdjęcia)

sp9_banerd

Sprzątanie Świata



       18 września w Ełku odbyła się doroczna akcja Sprzątanie Świata, organizowana przez Centrum Edukacji Ekologicznej w Ełku, Ełckie Stowarzyszenie Ekologiczne oraz Nadleśnictwo Ełk. Również nasza szkoła już kolejny raz przyłączyła się do tej inicjatywy. 


       W czwartek uczniowie z klasy IV b, V a i VI a pod opieką nauczycieli: p. Ewy Grabowskiej, Grażyny Barcińskiej, Stanisława Masłowskiego, Agnieszki Karanowskiej i Anny Lewoc wyposażeni w gumowe rękawiczki pełni zapału ruszyli w różne części naszego osiedla. W ciągu niecałych dwóch godzin uzbierali kilka dużych worków śmieci, przede wszystkim puszek, butelek, opakowań po jedzeniu i papierów. Zdarzało się również, że w rowach znajdowali porzucone monitory komputerowe lub części samochodowe.

 
       Po zakończonej pracy uczniowie spotkali się przy ognisku. Tam mogli podzielić się swoimi wrażeniami i refleksjami oraz zjeść smaczne kiełbaski. 


       Miniony dzień był dla uczniów wspaniałą lekcją. Uwrażliwił na potrzebę dbania o przyrodę. Pokazał, że otoczenie w którym żyjemy, zależy także od nas samych.

sp9_banerd

 

 

Nasza szkoła przystąpiła do programu AKTYWNA SZKOŁA – AKTYWNY UCZEŃ
 
 
       Konkurs przeprowadzony zostanie w okresie od 8 września 2014 r. do 31 stycznia 2015 r. 
 
       Celem konkursu jest spopularyzowanie wśród uczniów podstawowych zasad zdrowego trybu życia wśród dzieci i młodzieży. Zachęcamy uczniów do udziału w zadaniach konkursowych. Szczegółowych informacji udzielają wychowawcy klas i nauczyciele przedmiotów

 

sp9_banerd

 

SZKOLNO-RODZINNY "FESTYN ZDROWIA"
zorganizowany w ramach Ogólnopolskiego Konkursu BOŚ "Czas Na Zdrowie"
24 MAJA 2014
- sprawozdanie

 

           Do zabawy na kilka dni przed festynem zapraszała klasa I b 
z wychowawczynią p. Renatą Basiewicz, z pomocą klas VI b i c, wychodząc ze szkoły na happening z piosenką o zdrowiu na ustach, instrumentami  
w dłoniach i transparentem informującym o dobrej zabawie w sobotę. I tak 24 maja 2014 roku w Szkole Podstawowej nr 9 im  Jana Pawła II w Ełku odbyła się szkolno-rodzinna impreza "Festyn Zdrowia" realizowana  w ramach III etapu Ogólnopolskiego Konkursu BOŚ, w którym  bierzemy udział.
           "Festyn Zdrowia" otworzył pan prezydent Ełku Tomasz Andrukiewicz, 
a do wspólnej zabawy zaprosił dyrektor szkoły pan Andrzej Zdanowski. 
           Jednym z pierwszych punktów programu naszego festynu było gotowanie "Zupy z Ratusza" według przepisu pana wiceprezydenta Artura Urbańskiego. To bardzo prosta w przygotowaniu zupa, a jednocześnie mająca wiele wartości odżywczych, oczyszczająca z toksyn organizm, wzmacniająca odporność. Jest lekkostrawna, można ją jeść kilka razy dziennie. Jej składniki to: 4 łodygi selera naciowego, 3 zielone papryki, 4 średnie cebule, główka kapusty. Warzywa gotujemy, dodając wywar z 3 kostek rosołowych, do smaku przyprawiamy solą, pieprzem, kurkumą, przecierem pomidorowym. Na koniec posypujemy ją natką pietruszki. Przygotowana zupa bardzo wszystkim smakowała. Do niej serwowaliśmy upieczony przez panią Ewę Grabowską pyszny chleb "domowej roboty".
            Aby przepis na nią się utrwalił zabawiliśmy, się jej składnikami. Czteroosobowe drużyny: uczniów, rodziców, nauczycieli i prezydentów 
z radnymi wrzucały warzywa do garnca z wodą. Tylko kilku osobom udało się trafić, czyżby gar stał ciut za daleko? Następnie mogliśmy wszyscy przejść do degustacji i obejrzenia przepysznych, zdrowych, przygotowanych przez uczniów i ich rodziców warzywnych i owocowych potraw, soków czy przekąsek. 
Czas wszystkim umilał koncert instrumentalny państwa Karpuków, których zna już niejedna scena w Polsce. 
Prowadzące festyn panie Beata Pudlis i Dorota Markowska zaprosiły panią Marię Kuncewicz, do wspólnego z dziećmi przygotowywania domowych pierogów z mięsnym farszem. Babcia Marysia podzieliła się również przepisem na smaczne racuchy i wraz z pomocnikami m.in. Patrykiem Jastrzębskim usmażyła je tradycyjnie na patelni. Dzieci z wielką ochotą podchodziły do stanowiska pani Marii i częstowały się gorącymi, pachnącymi drożdżami  racuchami.
Festyn to okazja do rodzinnej, wspólnej zabawy. Panie Agnieszka Karanowska i Elżbieta Rafałowska postanowiły zachęcić rodziny do wspólnego malowania na temat: Moja rodzina dba o zdrowie. Udział w konkursie wzięło 
7 rodzin. Dzieci, rodzice i dziadkowie rysowali na arkuszach szarego papieru swoje pomysły na zdrowe spędzanie wolnego czasu. Wyniki okazały się zaskakujące, nie wyłoniono pierwszych miejsc, ponieważ wszystkie prace były piękne i przedstawiały ciekawe pomysły na zdrowy styl życia, dlatego też każdy uczestnik został nagrodzony.
Odbył się również konkurs na przyrządzenie zdrowej sałatki. Jego celem było propagowanie zdrowych nawyków żywieniowych i zachęcanie do częstego włączania owoców i warzyw do codziennej diety rodziny. Dzieci wraz 
z rodzicami przygotowały wspaniałe potrawy, które oceniała komisja 
w składzie: p. wicedyrektor Barbara Dardzińska, p. Joanna Kotarska, radni miejscy: p. Zbigniew Jędrkiewicz - znawca  i miłośnik zdrowego żywienia oraz 
p. Dariusz Wasilewski, który jest też przewodniczącym Szkolnej Rady Rodziców oraz p. Adam Rydzewski. Jury przy ocenie brało pod uwagę walory smakowe, zdrowotne i estetyczne potraw. Oceniającym najbardziej przypadły do gustu sałatki owocowe i te zostały ocenione najwyżej. Podczas wymiany opinii 
o sałatkach p. Zbigniew Jędrkiewicz podzielił się z pozostałymi członkami komisji (i innymi zainteresowanymi osobami) wiedzą na temat zasad racjonalnego dobierania składników, m.in. odradził łączenie pomidorów 
z ogórkami w jednej potrawie, gdyż te  drugie powodują niszczenie witamin 
w pomidorach. 
Na koniec wszyscy otrzymali nagrody rzeczowe. Byli to:
I - Wiktoria i Ania Chilicka (1b, 0a), II - Justyna Wiszniewska (6c),III - Klaudia Komosa (5a), IV - Błażej Kalinowski (0b), V - Faustyna Lulewicz (5b), VI - Elżbieta Prostko (1b), VII - Jan Prostko (5b), VIII - Katarzyna Różańska (4c).

 

W ramach rodzinnego spotkania na szkolnym boisku odbyła się zabawa "Wesoły Ogrodnik". Brały w niej udział zespoły 2 – osobowe: rodzic i dziecko 
z klasy 0-6. Zabawa polegała na zbieraniu do koszyka warzyw i owoców oraz przegonieniu kreta i kruka z warzywniaka rozstawionego na płycie boiska. Zabawne gadżety do "Ogrodnika" wykonały panie Urszula Maksimowicz, Agnieszka Sitko i Agnieszka Zawadzka z pomocą dzieci należących do szkolnej świetlicy. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni certyfikatem "Wesoły Ogrodnik"- a każde dziecko otrzymało nagrodę. 
Do rodzinnego  maratonu "Biegu Skrzatów" przystąpili rodzice 
z najmłodszymi dziećmi. Trzymając się za rękę mieli pokonać w najszybszym czasie dystans 200 m. W maratonie wzięło udział około 20 par. Wszyscy, którzy ukończyli bieg, odeszli z medalem i upominkami. 
Pan Stanisław Masłowski zorganizował konkurs latawców. Oceniana była samodzielność wykonania latawca i jego możliwości techniczne. Laureatami zostali Jakub Karwowski z kl. 0b i Wojciech Mikołajczyk z kl. 5a.
          Konkurs  duetów rodzinnych – Rodzic + Dziecko – w  kręceniu hula - hopem przebiegał w miłej atmosferze. Zabawa była przednia, a nutka rywalizacji nie popsuła wspaniałego nastroju. Najlepszym duetem rodzinnym 
z klas pierwszych okazali się  państwo Skorupscy, z klas drugich – państwo Archaccy, a z klas trzecich - państwo Ignatowicz. Wszystkim uczestnikom wręczono dyplomy i nagrody. Konkurs przeprowadziły panie Wiesława Witkowska i Agnieszka Sierzputowska.
Jedną z wielkich atrakcji festynu było Koło Fortuny. Grę tę wykonał specjalnie na sobotnią imprezę pan Wittlieb, tata Piotrka z klasy 0 a. Każdy uczestnik Festynu mógł zakręcić kołem i wygrać nagrodę. Jednakże wcześniej należało odpowiedzieć na pytanie dotyczące zdrowego stylu życia. Pytania dostosowane do wieku i wiedzy grających zadawały Justyna Wiszniewska 
i Monika Pawłowska. Dzieci popisywały się wiedzą z zakresu zrównoważonego stylu życia, znajomością zasad zdrowego odżywiania i umiejętnością dobierania form rekreacji i sportu dla siebie i swoich rodzin. Nasze "zdrowe" Koło Fortuny cieszyło się dużym zainteresowaniem.
Pani Dorota  Markowska zaprosiła  uczestników festynu na "Roztańczoną Przerwę" – potańcówkę, przy której niejednokrotnie na długiej przerwie bawili się uczniowie. 
            Na scenie amfiteatru, przed publicznością, wystąpiły dziewczęta 
z tanecznym repertuarem. Swoje układy zaprezentowały zespoły z klasy IV c – "Hibi Gibi" w składzie: Wiktoria Serwatka, Katarzyna Różańska, Kornelia Kiełczewska, Nikoletta Kołakowska oraz klasy VI c – "Six Cats" – Justyna Wiszniewska, Wildene Hersous, Agnieszka Różańska, Monika Karpuk. Obie grupy taneczne wykazały się umiejętnościami scenicznymi. Kreatywne układy nagradzane były burzą oklasków. 
Konsekwentnie, nie zabrakło piosenki o tematyce zdrowotnej. Szerszej publiczności mogli zaprezentować się uczniowie klas 0–III, wyłonieni 
w konkursie zorganizowanym przez panie: Joannę Kalisz, Urszulę Godlewską 
i Małgorzatę Przybył. Pięknie śpiewały w duecie Weronika Stupak i Ada Ramotowska z klasy II b, entuzjastycznie zespół:  Zuzia Szorc, Artur Wojsław oraz Piotr Wenda z klasy 0 b, jak zawodowe artystki zaprezentowały się solistki: Tosia Grądzka z klasy I b, Dominika Kowalska z II a, Gabrysia Ziarko z III b oraz Antonina Kaczmarczyk z klasy 0 b. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.

 

Loteria fantowa przygotowana przez Samorząd Uczniowski i jego opiekunki: panią Annę Lewoc i panią Grażynę Barcińską, jak zwykle cieszyła się dużą popularnością. Uczniowie: Weronika Kretowicz (przewodnicząca SU), Marysia Zyskowska i Wojtek Wilczyński z klasy VI b mieli mnóstwo pracy, gdyż chętnych do kupowania losów było sporo. Dochód z loterii (495 zł) Samorząd Uczniowski postanowił przeznaczyć na nagrody dla prymusów na koniec roku szkolnego oraz organizację przyszłorocznego festynu. 
 Stolik z afiszami, plakatami i ulotkami klubów i stowarzyszeń sportowych działających na terenie Ełku, przygotowała uczennica klasy 6c Agnieszka Różańska. Agnieszka  informowała, na bieżąco, gdzie i kiedy można zapisać się do poszczególnych klubów i stowarzyszeń, jakie dyscypliny trenuje się 
w naszym mieście. Zachęcała do uprawiania sportu i rekreacji. 
Najmłodsi uczestnicy festynu zaproszeni zostali do kącika urody. Wildene Hersous, Nikolina Sulewska, Natalia Rumińska z klasy VI c oraz Julia Wysocka 
z Gimnazjum nr 3 charakteryzowały twarzyczki na motyle, kotki i króliczki, spidermanów i piratów.
Duże zainteresowanie wzbudzało przygotowane przez panie Renatę Basiewicz i Grażynę Barcińską stoisko ze skansenu pasieki pana Lucjana Różyckiego. Udostępnił on do obejrzenia stare pszczele ule, podkurzacz, ramki klateczkowe, kołpaczek do izolowania matki pszczelej, mieszek, zmiotkę pasieczną, szczypce pszczelarskie, rojnicę do zdejmowania roi, ale to tylko niektóre z bogatego asortymentu narzędzi wykorzystywanych do prowadzenia pasieki, a zaprezentowane na festynie. Uczennica Monika Karpuk dzieliła się wiedzą na temat techniki wykonania świec z wosku pszczelego, a Monika Pawłowska prezentowała wyrzeźbione z niego figurki. 
Ciekawym punktem naszego festynu były pokazy ratownictwa medycznego w wykonaniu ełckich strażaków. Dwa wozy straży pożarnej pojawiły się nagle na boisku szkolnym, robiąc dużo hałasu – wjechały na sygnale. Wizytę strażaków zainicjowała i przygotowała p. Anna Nartowicz. Dzieci z dużym zainteresowaniem oglądały samochody, ich wyposażenie oraz możliwości techniczne. Strażacy bardzo cierpliwie i dokładnie uczyli  sztucznego oddychania, układania rąk podczas masażu serca, odpowiadali na pytania, żarliwie rozmawiali na temat niecodziennych sytuacji, wyjaśniali jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia oraz jakie są symptomy takich zdarzeń. Na koniec strażacy sprawili wszystkim wielką radość – oblali silnym strumieniem wody, rozgrzanych na słońcu uczestników festynu. 
Ogromnym wyzwaniem dla uczniów poszczególnych klas i ich rodziców było przygotowanie zdrowego poczęstunku na festyn. 
Klasa VI c pod opieką wychowawczyni, pani Ewy Przekop przygotowała ekokramik na którym znalazła się tarta owocowa z bananem i truskawkami oraz lemoniada cytrynowo – imbirowa. Sporządzeniem potrawy i dekoracją stołu zajęły się uczennice Wildene Hersous i Justyna Wiszniewska. Dodatkowo Monika Pawłowska wydrukowała przepisy, które rozdano gościom podczas degustacji w trakcie trwania festynu. O walorach smakowych i zdrowotnych deserów informował kolorowy plakat. Zarówno lekkie ciasto owocowe jak 
i lemoniada bardzo wszystkim smakowały.

 

Uczniowie z klasy IV a integracyjnej postanowili przygotować ekokramik ze zdrową żywnością. Jako myśl przewodnią wybrali owoce. Miały to być owoce nasze, krajowe. Na początku przygotowali coś, co je symbolizuje. Razem z panią wykonali więc "Owocowy pociąg zdrowia", w którym jechały wesołe owoce. Następnie zrobili stację pod nazwą: Owocowy sad – to drzewka, na których umieścili różne owoce. Całość prezentowała się wspaniale.
Mamy uczniów postanowiły wesprzeć działania i przyniosły cudowne i smaczne potrawy – tym razem było u nich na słodko: ciasto dyniowe, babeczki owocowe, rogaliki z marmoladą, chlebek własnej roboty z powidłami śliwkowymi czy kisiel owocowy.
            Oto lista rodzin, które włączyły się do wspólnego biesiadowania:
- Wojtek Marcińczyk z mamą, Zdzisławą, przygotowali kosz pełen różnych owocowych słodkości. Były tam pierogi z wiśniami, chlebek z powidłami, ciasto dyniowe, ciasteczka zbożowe i inne pyszności. Mama też pełniła funkcję kelnera, a Wojtek pięknie prezentował się w czapce kucharza. 
- Klaudia Marcińczyk z mamą, p. Emilią, upiekły rogaliki z marmoladą. Nieoceniona też okazała się pomoc Klaudii, która serwowała nasze pyszności gościom, a mama nad wszystkim czuwała.
- Nikola Skrzypczak, jej babcia i mama, p. Justyna, przyniosły wyśmienicie wyglądające i tak samo smaczne babeczki z owocami i służyły pomocą.
- Bartek Sidorowicz i jego mama, p. Agata, uraczyli nas francuskimi rogalikami 
z owocami i pomagali przy stoisku.
- Bartek Machnik i jego mama, p. Renata, wykonali przepyszny kisiel owocowy, służyli również pomocą w ich serwowaniu.
- Klaudia Ratyńska z mamą, p. Edytą, przygotowały ciasto z owocami.
- Damian Kuszyński z mamą, p. Beatą, wykonali ciasto marchewkowe.
- Paweł Pawlik z mamą, p. Moniką, zaproponowali nam poduszeczki z owocami.
- Wiktoria Sokołowska z mamą, p. Justyną, przygotowały ciasto z owocami.
Kosztującym potrawy klasy IV a rozdawaliśmy ulotki z wartościami odżywczymi owoców i zachęcaliśmy do ich zjadania. Wszystkie potrawy były przepyszne 
i prezentowały się wyśmienicie. Uczniowie klasy IV a bardzo dziękują za pomoc osobom wspierającym i mamom.

 

W ekokramiku klasy IV b w roli głównej występowała marchew. Wychowawczyni klasy, p. Dorota Markowska, wraz z rodzicami uczniów zadbała o estetykę kramiku i gustowną dekorację. Martyna Zadrożna przygotowała afisz z informacją o wartościach odżywczych marchwi. Warzywo to królowało 
w różnorodnych potrawach, przygotowanych przez rodziców. Można było degustować koreczki, roladki, babeczki, sałatkę, ciasto marchwiowe, placki 
z  marchwią. Umiejętnościami kulinarnymi popisały się: pani Zadrożna, pani Grajko, pani Uścio, pani Jaroma, pani Olechna. Wychowawczyni bardzo dziękuje również pozostałym mamom, które zadbały o naczynia do degustacji tych potraw.

 

 

 

Klasa VI a wraz z wychowawczynią, p. Joanną Kalisz, zaprezentowała na ekokramiku wszystko, co dotyczyło jabłka: plakat z walorami i korzyściami, jakie płyną z jedzenia jabłek, szarlotkę przyniesioną przez Aleksandrę Rydzewską, 
a upieczona przez jej mamę p. Katarzynę, różne odmiany jabłek i sok jabłkowy 
z miętą. Każdy mógł skosztować dań i wziąć przepis na  pyszną szarlotkę.

 

Rodzice, uczniowie i wychowawczyni klasy II a - Jolanta Gromada przygotowali piękny ekokramik pod hasłem: Zielona wyspa i tęczowa flota. Centralnym punktem na tiulowym oceanie była szpinakowa tarta-wyspa oraz nadziewane różnymi farszami łódeczki paprykowe, pomidorowe i ogórkowe. Nieopodal, na rajskiej wyspie, serwowano domową lemoniadę, owocowe koktajle, babeczki z truskawkami, owsiane ciasteczka oraz owoce (arbuz, winogrona, truskawki). Całość udekorowana była morskimi muszlami 
i papierowymi rybkami. Wyhodowane wcześniej zioła roztaczały cudowną woń mięty, cytryny i bazylii. Zachęcający plakat z menu przyciągnął wielu smakoszy!!! Dużą inwencję, kreatywność i zaangażowanie wykazały panie: Gajda, Szostak, Milanowska, Złotocha, Józefowicz i Herbszt z córkami, którym wychowawczyni bardzo dziękuje.

 

Ekokramik klasy II b zawierał: ciasto marchewkowe, ciasto truskawkowe, babeczki z jabłkiem, szaszłyki owocowe, koreczki owocowe, sałatkę warzywną 
z porem, sałatkę warzywną z tuńczykiem, sałatkę owocową, grzybki z jajek 
i pomidorów oraz soki owocowe. Przekąski i potrawy na ekokramik przygotowali następujący rodzice: p. Magdalena Andrukanis, p. Irena Archacka, p. Ewa Bokuniewicz, p. Edyta Popowska, p. Izabela Klimowicz, p. Renata Markowska, p. Katarzyna Nowicka, p. Anna Osińska, p. Katarzyna Ramotowska, p. Julita Stupak, p. Renata Sulewska oraz p. Anna Wasilewska. Dekoracją stolika oraz przygotowaniem potraw do degustacji zajęły się panie: Julita Stupak, Edyta Popowska i Katarzyna Ramotowska oraz wychowawczyni klasy Małgorzata Przybył. Uczennice: Weronika Stupak, Ada Ramotowska, Martynka Wasilewska i Wiktoria Markowska ubrane w dekoracyjne fartuszki roznosiły przygotowane na tacach przekąski i częstowały przybyłych na festyn gości. Pani Julita Stupak serwowała owocowe i warzywne potrawki gościom podchodzącym do kramiku. Przez cały czas trwania festynu nad porządkiem i estetyką podawanych potraw przy ekokramiku czuwały panie: Stupak i Popowska, za co wychowawczyni składa im i pozostałym rodzicom serdeczne podziękowanie.

 

Ekokramik przygotowany przez klasę V b miał wiele zdrowych potraw. 
W przygotowanie ich zaangażowali się licznie rodzice oraz dzieci: Oskar Dworak, którego mama opiekowała się kramikiem podczas festynu, Ola Malinowska, Jan Prostko, Piotr Dąbkowski, Zuzia Popowska, Karolina Budzińska, Ula Bronakowska, Patryk Jastrzębski, Władek Haiduk oraz Faustyna Lulewicz. Przybyli na festyn goście mogli poczęstować się wieloma zdrowymi potrawami, znajdującymi się na klasowym kramiku począwszy od wyciskanego soku 
z pomarańczy, przez wielowarzywne kanapki z chleba wieloziarnistego, sałatkę warzywną, podawane na sałacie placki z warzywami, koreczki owocowe, sałatkę z egzotycznych owoców po ciasteczka owsiane z ziarnami. Potrawy oraz napoje cieszyły się dużym powodzeniem. Na kramiku znajdowało się nie tylko zdrowe jedzenie, podawane w specjalnych naczyniach, ale również ciekawe plakaty z opisem zalet przygotowanych potraw. 
Klasa VI b na Festyn Zdrowia przygotowała ekokramik marchewkowy. Mama Gabrysi, Pani Anna Weretyńska-Wasilewska upiekła pyszne i zdrowe ciasto marchewkowe. Dziewczynki opiekujące się kramikiem: Gabrysia Wasilewska, Karolina Graczyk, Patrycja Czajko i Natalka Babińska  serwowały również świeże marchewki. Ozdobą tego stoiska była olbrzymia marchewka wykonana przez wychowawczynię, panią Annę Lewoc oraz plakat, w którego przygotowanie wiele pracy włożyła Karolina Graczyk,  informujący  
o wartościach odżywczych i walorach smakowych ciasta. Wszystkim, którzy degustowali wypiek, rozdawaliśmy również ulotki z przepisem i zaletami tej słodkiej dawki witamin.
Uczniowie klasy III b wraz z Rodzicami zorganizowali  ekokramik pod nazwą  ,,Owocowe zwierzaki". Na pięknie udekorowanym stole pojawiły się owocowe myszki, ananasowe jeżyki, sok z marchwi, pomarańczy i jabłek. Atrakcją dla zebranych były łabędzie z jabłek. Mistrzowski pokaz ich wykonania zaprezentował tata Majki Truszkowskiej - pan Bartosz. Wszystkie owocowe zwierzaki smakowały wyśmienicie, były zdrowe i pełne witamin. Wychowawczyni, pani Wiesława Witkowska,jest bardzo dumna ze swoich podopiecznych i ich rodziców.

 

Na stanowisko klasy V a przygotowano naturalną lemoniadę,koreczki warzywne i warzywno-owocowe w postaci "Jeża". Zaprezentowano jena połówkach kapusty oraz arbuza. Uczniowie zaserwowali również szaszłyki owocowe.Stoisko ozdabiały plakaty dotyczące wartości zdrowotnych kapusty 
i czosnku oraz plakat z przepisem na lemoniadę. Zaangażowali się: Przemek Mikołajczyk z mamą, p. Jolantą, Eliza Malinowska z mamą, p. Urszulą, Klaudia Frąckiewicz z mamą, p. Anną oraz uczennice: Maja Krupa, Magda Domitrz, Natalia Kuklo, Ola Przestrzelska, Ola Śleszyńska, Gabrysia Brzezińska, Klaudia Komosa, Dawid i Szymon Sobczykowie i Dominika Stachelek. W przygotowaniu koreczków pomagała również babcia Oli Śleszyńskiej pani Zdzisława Jankowska.

 

Dekorację kramiku klasy 0 a  wykonała p. Patrycja Murzynowska. Sałatkę owocową w koszyczku z arbuza zrobiła p. Jolanta Chilicka, koreczki owocowe 
p. Iwona Wittlieb, szaszłyki warzywne p. Katarzyna Lemańska, ciasto z jabłkami p. Magda Sokołowska, babeczki z owocami p. Angelika Sołtys, ciasto marchewkowe i ciastka francuskie z owocami p. Marta Tekień, natomiast ciasto z jabłkami p. Renata Markowska.

 

Ekokramik grupy przedszkolnej 0 b składał się z: kieszonek warzywnych przygotowanych przez p. Ewę Wendę, szaszłyków owocowych wykonanych przez p. Katarzynę Wojsław oraz ciasta marchewkowego, które przyniosła 
p. Monika Kosiorek.  Przedszkolaki ozdobiły obrus kolorowymi sylwetkami owoców i ustawiły na stoliku "wizytówki" poszczególnych potraw z ich walorami zdrowotnymi i smakowymi. Pani Regina Laskowska udekorowała kramik koszyczkiem warzywnym i pachnącymi piwoniami.

 

Klasa I a przygotowała ekokramik pod hasłem "Szaszłyki warzywne 
i owocowe – bardzo smaczne i zdrowe".
 Głównym składnikiem szaszłyków warzywnych była papryka (zielona, czerwona i żółta). Uczniowie pani Ewy Gronek udekorowali kramik haftowaną serwetą oraz serwetą wykonaną szydełkiem. Rozdali ulotki na temat wartości odżywczych papryki. W prace nad kramikiem zaangażowali się p. Renata Chilińska z synem Oliwerem, p. Justyna Kruczyńska z synem Bartkiem oraz p. Elżbieta Kamińska z córką Oliwią.

 

Wychowawczyni Renata Basiewicz ekokramik swoich podopiecznych opisała wierszem:
Klasa I b zdrowo żywi się.
Ekokramik smaczny był.
Tu koreczki, tam kanapeczki
Oraz pyszne owocowe sałateczki.
Same witaminy były na stole,
By promować zdrowy styl życia w szkole.
Mamy jadłem częstowały, 
Aby dzieci zdrowo dorastały.
Pani Renata kieruje podziękowania dla państwa Joanny i Leszka Popowskich, 
p. Klaudii Muzykowskiej, p. Joanny Budzińskiej oraz p. Teresy Prostko. Natomiast bardzo dumna jest z pomocy uczniów: Judyty Popowskiej i Bartka Budzińskiego.

 

             Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali pamiątkowe ulotki z dziesięcioma zasadami zdrowego stylu życia.
 
Sobotnie przedpołudnie minęło w naszej szkole radośnie, rodzinnie, zdrowo i wesoło. Piękna majowa pogoda sprzyjała ruchowi na świeżym powietrzu. Wszyscy bawili się świetnie, poszerzając jednocześnie swoją wiedzę na temat zdrowego stylu życia. Koordynator przedsięwzięcia pani Beata Pudlis, gratuluje tak wspaniałej i udanej imprezy nauczycielom, rodzicom i uczniom -  przygotowali naprawdę wiele atrakcji, zadbali o to, by każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Wiele emocji dostarczyły uczestnikom pomysłowe i zabawne konkursy i konkurencje sportowe. Podniebienie radowały pyszności przygotowane przez dzieci i ich rodziców. Niezapomnianych wrażeń dostarczyły gotowanie z prezydentem i babcią Marysią, rozmowy z władzami naszego miasta oraz spotkanie ze strażakami. Wszystkim dopisywał świetny humor i nikt nie miał czasu na nudę. Niech żałują ci, którzy nie skorzystali z naszego zaproszenia.

Z niecierpliwością czekamy na przyszłoroczny festyn.(Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

SZKOLNY TYDZIEŃ PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY I AGRESJI  
pod hasłem "Bez stresu chodzę do szkoły, jestem zdrowy i wesoły"

- sprawozdanie

            W dniach 17 - 21 marca 2014 w naszej szkole odbywał się Szkolny Tydzień Przeciwdziałania Przemocy i Agresji.  Organizatorki akcji panie: Grażyna Barcińska, Anna Chmielecka, Agnieszka Karanowska i Anna Lewoc chciały zwrócić uwagę wszystkich członków społeczności szkolnej na to, jak ważna jest edukacja  zdrowotna, 
że od najmłodszych lat musimy uczyć naszych wychowanków prawidłowych postaw społecznych, a także uświadamiać  uczniom, że należy dbać nie tylko o zdrowie fizyczne, 
ale również  o zdrowie psychiczne.
                 

 

                 Przez pięć dni w "Dziewiątce" było bardzo miło, serdecznie i wesoło. Codziennie nosiliśmy własnoręcznie przygotowane znaczki z różnymi symbolami, odpowiednio przygotowanymi na kolejne dni:
 

 

I dzień - Dzień Troskliwego Misia (w tym dniu każdy ma pluszowego misia albo plakietkę        z rysunkiem misia).

 

II dzień – Dzień Uśmiechu (plakietka z rysunkiem uśmiechniętej "buźki").

 

III dzień - Dzień Życzliwości (plakietka z rysunkiem pomocnej dłoni lub "buźki" z rozpostartymi do uścisku dłońmi)

 

IV dzień - Dzień Magicznych Słów (plakietka z dowolnym słowem: dziękuję, przepraszam, proszę).

 

V dzień - Dzień Fair Play ( plakietka z kciukiem w geście "ok")
Odpowiednio przygotowane papierowe znaczki zdobiły też drzwi szkolnych pracowni.

 

            Nasz projekt rozpoczęliśmy apelem, podczas którego  przypomniane zostały działania zaplanowane na cały tydzień (projekt został przygotowany przez koordynatorki kilka miesięcy wcześniej i przedstawiony na radzie pedagogicznej).

 

            Na tym apelu zostały też ogłoszone również wyniki konkursu plastycznego 
w kategoriach ORDER ŻYCZLIWOŚCI (dla klas 0 – 3),  a także PLAKAT pod hasłem: "Bez stresu chodzę do szkoły, jestem zdrowy i wesoły" (dla klas 4 – 6), zwycięzcom rozdałyśmy nagrody i dyplomy. 
Na zakończenie wszyscy obejrzeli  kilka scenek związanych z przeciwdziałaniem przemocy i agresji przygotowanych przez uczniów z klas 4a oraz 6c pod opieką pań: 
A. Karanowskiej i A. Chmieleckiej.

 

            Wielką popularnością cieszyły się roztańczone i rozpląsane przerwy. O godzinie 12.35 spotykaliśmy się na korytarzu i gimnastykowaliśmy się  przy muzyce, tańce gimnastyczne prowadziła pani Dorota Markowska (w poniedziałek i czwartek), a we wtorek i środę pani Grażyna Barcińska zachęcała uczniów do pląsów i zabaw integracyjnych.

 

            W trakcie trwania projektu były rozdawane ulotki, jak radzić sobie ze stresem 
w szkole i w domu. Ulotki przygotowała pani Agnieszka Karanowska.
            Podczas dyżurów na przerwach nauczyciele wręczali źle zachowującym się uczniom żółte i czerwone kartki, takie działanie znacznie ograniczyło  chuligańskie wybryki podczas przerw, okazało się, że kolorowe karteczki znacznie bardziej przemawiały do rozrabiających uczniów, niż tylko ustne upomnienia.

 

            Na lekcjach wychowawczych prowadzone były pogadanki i zajęcia na temat przeciwdziałania przemocy i agresji (w oparciu o przygotowane scenariusze). 
W niektórych  klasach odbyły się również spotkania z panią pedagog – Joanna Szkatułą na temat przemocy wśród rówieśników.

 

            W piątek odbył się Turniej Klas, którym tradycyjnie witamy w "Dziewiątce" wiosnę,      w tym dniu zakończyliśmy też nasz  projekt. W przerwie Turnieju Klas odbyło się podsumowanie konkursów, które zostały przeprowadzone podczas Szkolnego Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy i Agresji oraz wręczenie nagród i dyplomów zwycięzcom.

 

            1) Konkurs plastyczny (przygotowany przez koordynatorki projektu, oceniany 
przez komisję w składzie: A. Chmielecka i A. Karanowska; jego rozstrzygniecie nastąpiło w dniu 14 marca, a wyniki ogłoszone zostały na apelu   rozpoczynającym nasz projekt w poniedziałek 17 marca 2014r.

 

Wyniki:

 

kategoria: "Order Życzliwości" dla klas 0 – 3:
I miejsce : Tosia Grądzka kl.1b, Olaf Pietraszek kl.3b
II miejsce: Błażej Kalinowski kl.0b, Wiktoria Porowska kl.0a
III miejsce: Malwina Petruczenko kl.3b, Ela Prostko kl.1b

 

wyróżnienia:
Martyna Jasionowska kl.3a
Julia Miedzianowska kl.3a
Piotr Wenda kl.0b
Maja Żołno kl.3a

 

      kategoria: plakat pt. "Bez stresu chodzę do szkoły, jestem zdrowy i wesoły":
I miejsce:  Martyna Zadrożna kl.4b
II miejsce:  Diana Kowalska kl.6a, Martyna Żuk kl.5b
III miejsce: Jan Prostko kl.5b, Aleksandra Rydzewska kl.6a

 

            2) Konkurs recytatorski "ZDROWY WIERSZYK" dla klas 3 – 6 (przygotowały koordynatorki projektu; pierwszy etap został przeprowadzony w klasach 
przez polonistów, następnie po 3 przedstawicieli z każdej klasy wzięło udział 
w II etapie, który odbył się w bibliotece szkolnej 19 marca, recytację uczniów oceniała komisja     w składzie: G. Barcińska,  A. Chmielecka, M. Skorupska)

 

Wyniki:
klasy 3 – 4:
I miejsce – Aleksandra Dźwilewska III a
II miejsce – Magdalena Kruszewska IV c
III miejsce – Katarzyna Szkatuła III b

 

wyróżnienia:
Julia Karwacka III a
Wiktoria Serwatka IV c
Maja Truszkowska III b

 

      klasy 5 – 6:
I miejsce - Klaudia Frąckiewicz V a
II miejsce – Oliwia Kruszewska VI b
III miejsce – Aleksandra Przestrzelska V a,  Aleksandra Kulesza VI a

 

            3) Konkurs wiedzy o dobrym zachowaniu " Klasówka z dobrych manier" odbył się w dwóch kategoriach : klasy 3 – 4 oraz klasy 5 – 6 (Przygotowały koordynatorki projektu, natomiast oceniały panie: A. Karanowska i A. Lewoc)

   

Wyniki: 
klasy trzecie:
I miejsce – Patrycja Kiełczewska 3b
II miejsce – Aleksandra Dźwilewska 3a
III miejsce – Emilia Ignatowicz 3a

 

klasy czwarte:
I miejsce – Damian Kuszyński 4a
II miejsce – Dominika Szukieć 4a
III miejsce – Wiktoria Sokołowska 4a

 

klasy 5 – 6:
I miejsce – Zuzanna Chrzanowska 6b
II miejsce – Karolina Budzińska 5b
III miejsce – Oliwia Kruszewska 6b

 

            4) Konkurs na gazetkę ścienną dla wszystkich klas . Hasło przewodnie brzmiało tak, jak hasło całego naszego projektu : " Bez stresu chodzę do szkoły, jestem zdrowy i wesoły". (Przygotowany przez koordynatorki projektu, oceniała komisja w składzie: pani Grażyna Barcińska, pani Mirosława Skorupska)

 

Wyniki:
klasy 0 – 3:
I miejsce – kl.Ib i kl.3a (sala 101)
II miejsce – kl.0b (sala 001) i kl.3b (sala 103)
III miejsce – kl.2a i kl.2b (sala 104)

 

klasy 4 – 6:
I miejsce – kl.4c (sala 105)
II miejsce – kl.6b (sala 109)
III miejsce – kl.4b (sala 108)

 

Wszystkim nagrodzonym gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. 
      Laureaci konkursów dostali nagrody zakupione z funduszu Rady Rodziców.

      Zaproponowana przez nas akcja spotkała się z życzliwością całej społeczności szkolnej. Wszyscy,  uczniowie i nauczyciele, bardzo się zaangażowali i chętnie uczestniczyli w różnych działaniach podczas przygotowań do Szkolnego Tygodnia Przeciwdziałania Przemocy i Agresji, jak również podczas jego trwania.

 

sp9_banerd

 

V MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „JA I MOJA RODZINA – Żyjemy zdrowo”
 
 
       20 maja 2014 r. rozstrzygnięto V Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Ja i moja rodzina”. Był on skierowany do uczniów szkół podstawowych na terenie naszego miasta jak i szkół pobliskich poza Ełkiem. W konkursie wzięli udział uczniowie szkół: SP nr 2, SP nr 4, SP nr 5, SP nr 9, Szkoły Podstawowej ze Stradun. Uroczyste rozdanie nagród odbyło się podczas Dnia Rodziny 
24 maja 2014 roku o godzinie 11.15.
 

sp9_banerd

 

Konkurs o ochronie środowiska rozstrzygnięty


       Do końca kwietnia 2014 roku, jak w latach poprzednich, uczniowie klas IV – VI mogli składać prace plastyczne, wykonane dowolną techniką, przedstawiające pomysły dotyczące ochrony środowiska z dołączonym opisem w języku angielskim. 

       Komisja oceniała nie tylko jakość wykonanej pracy, estetykę, ale również pomysłowość, a przede wszystkim poprawność i atrakcyjność opisu w języku obcym. 

       Najlepszymi pracami okazały się wykonane przez następujących uczniów: 

              I miejsce – Angelika Zapilaj z kl. V a 

              II miejsce – Abdelghani Hersous z kl. IV b 

              III miejsce – Jakub Klimaszewski z kl. IV b 

       Konkurs zorganizowały i przeprowadziły panie: Agnieszka Gilewska i Iza Reja – Kupiec.

sp9_banerd

 

  24.04.2014r. nasze uczennice Oliwia Kamińska z Ia, Wiktoria Archacka z IIb i Partycja Kiełczewska z IIIb wzięły udział w II Międzyszkolnym Konkursie Wiedzy z zakresu SAVOIR-VIVRE organizowanym przez S.P. nr3 w Ełku. 
 
Celem konkursu było: 
 
       -Propagowanie zasad Savoir-vivre wśród dzieci; 
       -Przybliżenie tzw. konwenansu towarzyskiego i reguł grzeczności; 
       -Integracja uczniów ełckich szkół podstawowych. 
 
       Miło nam jest poinformować, ze dziewczęta zdobyły I miejsce i zostały Mistrzyniami Dobrych Manier. Laureatkom gratulujemy! (Zdjęcia) 
 
       Nad przygotowaniem uczennic czuwały: pani W. Witkowska, p. M. Przybył oraz p. U. Godlewska.

sp9_banerd

 

Od maja 2013 roku w ramach projektu „Współpraca w zakresie oszczędzania energii – podejmowanie decyzji w obszarze transgranicznym w Polsce i Litwie” odbywały się spotkania drużyn koszykarskich, pływackich i siatkarskich naszej szkoły, Gimnazjum nr 3 w Ełku oraz drużyn z Alytusa na Litwie. Zawody odbywały się na zmianę w naszej miejscowości i w Alytusie. Rozgrywki koszykówki organizowane były w hali Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku, zawody pływackie na ełckiej pływalni, siatkówka w naszej szkole. W Alytusie graliśmy i pływaliśmy w jednym obiekcie Ośrodku Sportowym.        

Celem projektu była wymiana sportowa dzieci i młodzieży oraz realizacja budowy boiska sportowego wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 9 im Jana Pawła II w Ełku. Boisko zostało oddane do użytku w marcu 2014 roku.       

Sportowe zmagania koordynowały panie Beata Pudlis i Dorota Markowska. Wyjazdy były dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Mieli możliwość obserwowania i uczestniczenia w treningach litewskich drużyn. Zwiedzili też nowoczesne obiekty sportowe. Ostatni wyjazd na zawody pływackie do Alytusa połączony został z zabawą i relaksem w Parku Wodnym w Druskiennikach.        

Realizacja projektu przyniosła nam wiele korzyści. Dzięki niemu nasze drużyny wzbogaciły się o nowe stroje sportowe, piłki koszykowe, siatkowe i sprzęt pływacki. Wdrażane działania były dla wszystkich dużym wyzwaniem i jednocześnie dostarczyły mnóstwa emocji i dały ogromną satysfakcję.        

Kontynuacją projektu będzie kilkudniowy obóz pływacki w Alytusie, na którym pasjonaci sportów wodnych wspólnie z młodzieżą litewską będą trenować pływanie, kajakarstwo i drużynową piłkę wodną.        

Program cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Czekamy na kolejną tego typu współpracę z naszym sąsiadem. (Zdjęcia) 

 

sp9_banerd

 

Zespół „Radosna Dziewiątka” zawiadamia!

 
Promujemy zdrowie

 
       3 kwietnia 2014r. na auli odbył się w naszej szkole apel. 


       Do szkoły przybyli nasi młodsi koledzy z Miejskiego Przedszkola „Słoneczna Ósemka”, z Przedszkola Niepublicznego „Promyk” oraz Przedszkola Niepublicznego „Słoneczko”, przedstawiciele Gimnazjum nr 3 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, uczniowie klas 0-6 naszej szkoły oraz nauczyciele i rodzice. 
Czekając, aż się wszyscy zbiorą, dziewczęta z Zespołu wciągnęły maluchy do wspólnej zabawy i ruszania bioderkami. 
       Spotkanie, na którym zgromadziło się ok 500 osób, rozpoczęło się od prezentacji zespołu „Radosnej Dziewiątki”. Na zmianę dziewczęta recytowały wiersz stworzony wspólnie z panią Joanną Zgódką
 
              Czas na zdrowie! - ktoś zawołał. 
              A co na to nasza szkoła? 
              Wszak my promujemy zdrowie! 
              Zakwitł pomysł w jednej głowie, 
              Potem w drugiej, trzeciej, czwartej… 
 
                            Świetny pomysł! To nie żarty! 
                            Dziesięć osób - grupka spora, 
                            Więc czym prędzej do dyrektora. 
                            A on na to: „Jestem z wami, 
                            Ale nie działajcie sami. 
                            Niechaj czuwa nad projektem 
                            Ktoś z belferskim intelektem. 
                            Nauczyciel to ogarnie, 
                            By projekt nie wypadł marnie!” 
 
              Kogo wybrać? – cała wiara 
              miała śmiechu co niemiara, 
              Kogo wziąć z nauczycieli?! 
              Bo natychmiast wszyscy chcieli! 
              Wybór padł – pani Iwona! 
              Będzie z nas zadowolona! 
 
                            Mamy logo, prezentację, 
                            Czas rozpocząć naszą akcję! 
                            Wnet na apelu każdy się dowie, 
                            że czas jest zawsze, by dbać o zdrowie! 
                            I w świat poleci szerokim echem, 
                            Że zarażamy, zdrowiem i śmiechem! 
 
              Wszystkie jesteśmy przebojowe 
              Nie damy sobie wejść na głowę 
              Dobrze też wiemy, że współpraca 
              W każdym projekcie się opłaca! 
              I fajnie stanąć jest w zawody 
              Dla frajdy! Nie tylko dla nagrody! 
 
       Przybyłych gości powitała Justyna Wiszniewska, a Agnieszka Różańska poinformowała, że nasza szkoła bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie pt. „Czas na zdrowie”. Jego finałem będzie Festyn Zdrowia, który odbędzie się w naszej szkole 24 maja 2014r. W ostatnich miesiącach dziewczyny zaangażowane w projekt przybliżały społeczności szkolnej i naszym przyjaciołom temat zdrowego trybu życia. 
Wszyscy zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem obejrzeli przygotowaną przez Zespół oraz p. Dorotę Markowską prezentację multimedialną „Czas na zdrowie”. 


       Kolejnym punktem spotkania było przedstawienie teatralne. Kilkoro uczniów z klasy 4c, osoby wybrane przez członkinie Zespołu, zaprezentowały krótkie scenki pt: „Dobry i zły rolnik” oraz „Rozmowa chipsa z pomarańczą”. Autorką scenariuszy scenek jest Agnieszka Różańska, reżyserować pomagała jej Nikola Sulewska - uczennice klasy 6c. Justyna Wiszniewska podziękowała wszystkim za przybycie i jeszcze raz zapewniła o wesołej zabawie na Festynie Zdrowia. „Radosna Dziewiątka” wychodzącym rozdała ulotkę w postaci żółtych jabłuszek z zaproszeniem na Festyn dnia 24 maja 2014r. a najmłodszym kolorowe balony. W tle brzmiały piosenki o zdrowiu, pt. „Witaminki”, „Ogórek”, „Olimpiada w Jarzynowie”. 
Zdjęcia

 

sp9_banerd

 

DZIEŃ BEZ MIĘSA

      20 marca obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień bez Mięsa, którego głównym celem jest propagowanie jadłospisu na bazie warzyw, owoców i zbóż oraz uczenie zdrowego trybu życia.
      Z tej okazji uczniowie z klasy V a na lekcji wykonywali zdrowe i pożywne sałatki. Następnie częstowali nimi swoich kolegów, koleżanki oraz nauczycieli.
      Było naprawdę smacznie i zdrowo. (Zdjęcia)

sp9_banerd

 

II ETAP MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU W NASZEJ DZIEWIĄTCE

       27 marca 2014 roku w ełckiej Szkole Podstawowej nr 9 im. J. Pawła II miał miejsce II etap międzyszkolnego konkursu z wiedzy o sporcie w Wielkiej Brytanii :”Afternoon tea”. W konkursie wzięło udział 18 uczniów z ełckich oraz poza ełckich szkół podstawowych z klas: IV – VI, którzy musieli rozwiązać test składający się ze szczegółowych 53 pytań zamkniętych oraz 12 otwartych związanych ze sportem na wyspach brytyjskich. 

       Najlepsi okazali się tym razem uczniowie z ełckiej Szkoły Podstawowej nr 5, którzy zajęli pierwsze dwa miejsca: I - przyznano uczennicy Weronice Dyszkiewicz, natomiast II miejsce - Janowi Piekarskiemu. Ostatnie miejsce, III, na podium przypadło uczennicy z SP nr 9 – Angelice Zapilaj. 

       Napiętą nieco atmosferę konkursu uprzyjemnił słodki poczęstunek dla zaproszonych gości w przerwie między pisaniem testu, a oczekiwaniem na wyniki konkursu. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, tym, którzy tym razem nie mieli szczęścia zwyciężyć, przyznano dyplomy za udział. 

       Konkurs zorganizowały panie: Iza Reja – Kupiec oraz Agnieszka Gilewska

 

sp9_banerd

 

  Dnia 10.03.2014 r. rozstrzygnięto MIĘDZYSZKOLNY KONKURS NA WYKONANIE GRY PLANSZOWEJ o tematyce związanej ze zdrowym trybem życia lub bezpiecznym zachowaniem się w czasie ferii zimowych bądź wakacji. 
       Celem konkursu było propagowanie aktywnego stylu życia, wdrażanie zasad bezpiecznego zachowania w czasie wolnym od zajęć szkolnych, wzmacnianie więzi rodzinnych i koleżeńskich oraz rozwijanie zdolności plastycznych. 

                     Oto wyniki: 

       I MIEJCE – TYMON GIEWIEL kl. 1a SP 5 „Wyścig po zdrowie” (206,5 pkt) 
       II MIEJCE - EMILIA ROMANOWSKA kl. 4 SP 5 „Po nitce do kłębka. 
                        W poszukiwaniu wakacyjnych przygód” (204,5 pkt) 
       III MIEJCE - NATALIA KUKLO kl. 5a SP 9 „Cudowna zabawa „ (192,5 pkt) 
       IV MIEJCE - JULITA LITWINIENKO kl. 4a SP 3 „Wyścig po zdrowie” (191,5 pkt) 
       V MIEJCE - ALEKSANDRA KULBACKA kl. 5a SP 3 „Hej zdrowa przygoda” (163,5 pkt) 
       VI MIEJCE - MARTYNA OKRASA kl. 4a SP 3 „Zdrowy tryb życia” (147 pkt) 

              Uczniowie wyróżnieni dyplomem za udział: 

       KAROLINA GRACZYK kl. 6b SP 9 (135 pkt) 
       ALEKSANDRA ORCHOWSKA kl. 6a SP 9 „Kolorowy sport” (132 pkt) 
       MAGDA DOMITRZ I OLA ŚLESZYŃSKA kl. 5a SP 9 „Wakacje” (123,5 pkt) 
       FILIP DĄBKOWSKI kl. 1b SP 9 (92,5 pkt) 
       PIOTR DĄBKOWSKI kl. 5b SP 9 „Droga do domu” (91 pkt) 
       FILIP ZUBOWICZ kl. 4a SP 3 „Owakcję” (70 pkt) 

              Prace oceniła komisja w składzie: 

       p. Anna Rudzińska 
       p. Katarzyna Sznejder 
       p. Elżbieta Rafałowska 
       p. Beata Pudlis 
       p. Urszula Maksimowicz 
       p. Agnieszka Sitko 
       p. Agnieszka Karanowska 

              uwzględniając kryteria: 

-zgodność z formatem i tematem (0-5 pkt) 
-włożona praca (ilość elementów, ciekawa technika, kolorystyka) (0-5 pkt) 
-estetyka pracy (0-5 pkt) 
-pomysłowość (skojarzenie gry ze zdrowym i bezpiecznym trybem życia) (0-5 pkt) 
-czytelność (logiczny układ gry) (0-5 pkt) 
-ogólna atrakcyjność gry (0-5 pkt) 
max ilość punktów – 210 

Wręczenie nagród na apelu o godz. 10.45 dnia 17.03.2014 r. (poniedziałek) w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku. W tym dniu wystawa prac (na parterze szkoły). 

                                                                                    Organizator Beata Iwona Pudlis

sp9_banerd

 Dnia 14.01.2014 roku o godzinie 1150 w sali 002 odbył się konkurs plastyczny pt. „Sporty zimowe”, w którym wzięli udział przedstawiciele klas nauczania zintegrowanego . Do konkursu przystąpiło 18 osób. Oto wyniki : 
    W kategorii klas „0”: 
I msc. Szymon Pudlis 0A 
II msc. Zuzia Szorc 0B 
III msc. Kinga Markowska 0A 
wyróżnienie: Natalia Szuchnicka 0B 
    W kategorii klas „I”: 
I msc. Nikola Przybyłek IA 
II msc. Oliwia Kamińska IA 
Andżelika Górska IA 
III msc. Julia Jaroma IB 
Emilia Piekarska IB 
    W kategorii klas „II”: 
I msc. Karol Godlewski IIB 
II msc. Weronika Porowska IIA 
III msc. Laura Sulewska IIB 
Ola Herbszt IIA 
    W kategorii klas „III”: 
I msc. Samuel Chodorowski IIIB 
II msc. Patrycja Kiełczewska IIIB 
III msc. Maria Scech IIIA 
    Wszystkim uczestnikom gratulujemy, życzymy dalszych sukcesów i dobrej zabawy na śniegu. (zdjęcia) 
 
Organizatorzy: Urszula Godlewska, Joanna Kalisz i Ewa Gronek.

sp9_banerd

 

Konkurs na plakat o owocach i warzywach rozstrzygnięty 

      Na początku grudnia został rozstrzygnięty konkurs dla klas 4-6 na plakat dotyczący wartości odżywczych wylosowanego przez klasę warzywa/owocu. Celem konkursu było propagowanie zdrowego trybu życia i zdrowego odżywiania się oraz włączenie wszystkich uczniów klas 4-6 w program „Szkoły promującej zdrowie”. 
     Wszystkie klasy bardzo starannie przygotowały plakaty i wywiesiły je na drzwiach swoich sal. Ich ocena nie należała do łatwych. Dokonały jej panie: Ewa Grabowska i Joanna Kotarska. 
Wyniki konkursu: 
        I miejsce klasy: 4 a (pomidor) i 6 a (burak) 
        II miejsce klasy: 5 a (kapusta) i 6 b (marchew) 
        III miejsce klasy: 4 c (jabłko), 5 b (śliwka) i 6 c (brokuł) 
    Uzyskane punkty zostaną doliczone klasom do ogólnych wyników Turnieju „Klasa na medal”. 
 
Organizatorzy: 
Joanna Zgódka 
Agnieszka Karanowska 
Elżbieta Rafałowska

sp9_banerd

 

           W listopadzie 2013 panie Urszula Maksimowicz i Jolanta Gromada zorganizowały na sali gimnastycznej turniej sportowy dla klas I-II ,,Sport to zdrowie". Turniej okazał się doskonałą okazją do wspólnej zabawy. Wszystkie dzieci chętnie brały udział w zabawach i konkurencjach sportowych.(Zdjęcia)

 

sp9_banerd

 

3 GRUDNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH  w Szkole Podstawowej nr 9 



     3 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Szczególnie tego dnia staraliśmy się okazywać szacunek ludziom chorym, niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo, mających problemy z poruszaniem się i mówieniem. 
Celem obchodów było ukazanie problematyki związanej z integracją w naszej szkole i promocja klas integracyjnych. Tego dnia uczniowie i nauczyciele otrzymali plakietki i ulotki dotyczące tego problemu. 
Nasza szkoła jest przyjazna dla każdego ucznia. Umożliwia dzieciom niepełnosprawnym naukę i rozwój emocjonalno-intelektualny w gronie zdrowych rówieśników. Daje pełne możliwości nauczania i rozwoju fizycznego dzieci niepełnosprawnych. Obecnie mamy trzy klasy integracyjne kl. I a, IV a i VI a. 
Klasy integracyjne to klasy liczebnościowo małe. Uczy się w nich od 15-20 uczniów. W czasie lekcji oprócz nauczyciela prowadzącego, znajduje się nauczyciel wspomagający, który pomaga dzieciom niepełnosprawnym, ale nie tylko. Dzieci zdrowe też zawsze mogą liczyć na jego pomoc. 
Dzieci niepełnosprawne mają dostosowane programy nauczania do swoich możliwości i potrzeb psychofizycznych wynikających z niepełnosprawności, natomiast reszta klasy czyli dzieci zdrowe realizują normalny, pełny program nauczania, a dzieci bardzo zdolne mają zawyżone wymagania dla osiągnięcia lepszych efektów nauczania i wychowania. Jak widać do każdego ucznia jest indywidualne podejście ze strony dwóch nauczycieli. 

Zachęcamy wszystkich do bycia tolerancyjnym wobec innych – zwłaszcza wobec niepełnosprawnych kolegów i koleżanek. 
- W byciu dobrym przejawia się nasze człowieczeństwo! 
- Powstrzymujmy swoje negatywne emocje wobec innych! 
- Zapewniajmy poczucie bezpieczeństwa uczniom niepełnosprawnym! 
- Szanujmy innych! 
- Zauważajmy dobre strony w innym człowieku! 
- Pomagajmy sobie nawzajem! 
- Nie wyśmiewajmy innych – każdy jest ważny! 

Inny od Ciebie – nie znaczy gorszy! 


Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole przygotowały panie wspomagające uczniów niepełnosprawnych w klasach integracyjnych: Agnieszka Karanowska, Joanna Kalisz i Urszula Godlewska. 
zdjęcia 

sp9_banerd

 

O zdrowiu zawsze i wszędzie 



     21 listopada 2013 r. o godzinie 15.40 serdecznie zapraszamy Rodziców i Opiekunów na spotkanie z pielęgniarką szkolną p. Ewą Chrzanowską, która przedstawi zasady prawidłowego żywienia i potrzeby dzieci w wieku szkolnym. 
Miejsca spotkania – korytarz na II piętrze. 

Koordynator programu Szkoła Promująca Zdrowie 
Barbara Dardzińska

sp9_banerd

 

Dnia 29 października 2013 roku na 5 godzinie lekcyjnej w sali 002 odbył się I etap konkursu plastycznego pt: „Jesienią dbajmy o zdrowie”. Do konkursu przystąpiło 23 uczniów z klas 0-3. 
Oto laureaci: 
W kategorii klas 0: 
I msc. Michasia Murzynowska - 0A 
II msc. Martyna Bagińska - 0A 
III msc. Karolina Warsiewicz - 0A 
W kategorii klas 1: 
I msc. Ela Prostko - 1B 
II msc. Oliwia Kamińska - 1A 
III msc. Oliwer Chiliński - 1A 
Natalia Borkowska 1A 
W kategorii klas 2: 
I msc. Weronika Józefowicz - 2A 
II msc. Amelka Złotocha - 2A 
Wiktoria Milanowska - 2A 
III msc. Adam Orzechowski - 2B 
Wiktoria Archacka - 2B 
W kategorii klas 3: 
I msc. Patrycja Kiełczewska - 3B 
II msc. Malwina Petruczenko - 3B 
III msc. Łucja Sulewska - 3A 
Julia Karwacka - 3A 
Wszystkim laureatom i uczestnikom tego konkursu gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kolejnych etapach. 
Konkurs ten zorganizowały i przeprowadziły: Joanna Kalisz, Urszula Godlewska i Ewa Gronek.

sp9_banerd

Dnia 26.10.2013r., 20 uczniów naszej szkoły brało udział w spotkaniu ze znanym sportowcem – gwiazdą piłki ręcznej – Arturem Siódmiakiem. Dzieci czynnie uczestniczyły w panelu multisportowym – ogólnorozwojowym. Można było sprawdzić się w sportach popularnych w naszym mieście, takich jak: boks, siatkówka, wioślarstwo, fitness, piłka nożna. Nasi uczniowie poznali możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego. 
W drugiej części spotkania odbył się trening z mistrzem. Na przygotowanych stanowiskach mali sportowcy poznawali podstawy treningu z akcentem piłki ręcznej i sprawdzali swoje umiejętności. Każdy uczestnik CAMP-u otrzymał pamiątkową koszulkę, piłkę oraz poczęstunek. Można było zdobyć autograf oraz fotkę z Arturem Siódmiakiem. 
Na zakończenie dzieci kibicowały podczas Meczu Seniorów.Zdjęcia 

Dorota Markowska

sp9_banerd

 

AKCJA „NAKRĘTKA”

 

- POMÓŻMY MAĆKOWI

 
 
       W tym roku zebrane nakrętki (po sokach, napojach, nabiale, środkach chemicznych itp.). będziemy przekazywać Państwu Maszewskim. Zbierają Oni fundusze na leczenie i rehabilitację swojego synka - Maćka, który cierpi na rzadką i nieuleczalną, jak do tej pory, chorobę - dystrofię mięśniową Duchenne’a
 
       Nakrętki można przynosić do szatni, do pana Jacka. 
                                                                      Przyłącz się do naszej akcji! 
                                                                                                                Samorząd Uczniowski

sp9_banerd

 

MAKULATURA

 
 
       Samorząd Uczniowski wzorem ubiegłego roku rozpoczyna zbiórkę makulatury. Dochód z jej sprzedaży przeznaczymy na zakup pomocy dydaktycznych. 
Makulaturę można przynosić codziennie do szatni, do pana Jacka. 
       W minionym roku szkolnym uzbieraliśmy 3737,5 kg surowca, za co uzyskaliśmy 782 zł. Mamy nadzieję, że w tym roku zbierzemy więcej. 
       Klasę, która zaangażuje się najbardziej i zbierze najwięcej makulatury, na koniec roku nagrodzimy dyplomem. 
 
                                                                                                          Samorząd Uczniowski

 

Promujemy zdrowie

 

 

 

sp9_banerd

Elknet - sponsor stronyZgłoś anonimowo nielegalne treści w sieci

© Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku