Masz wybór – klasa integracyjna czy „zwykła” ?

Czy klasa integracyjna jest przeznaczona tylko dla osób niepełnosprawnych? Wielu rodziców zdrowych dzieci zabiega o zapisanie dziecka do klasy integracyjnej. W takiej klasie zawsze pracuje dwóch nauczycieli. Nauczyciel wspierający przebywa z uczniami na wszystkich lekcjach. Wsparcia udziela wszystkim uczniom a nie tylko niepełnosprawnym. W klasie integracyjnej dzieci uczą się tolerancji i szacunku dla wszystkich. Program nauczania w tej klasie jest taki sam jak w klasie „zwykłej”. Dzieci niepełnosprawne muszą odpowiadać i uczyć się jak wszyscy uczniowie.

Trzeba pamiętać, że w klasie integracyjnej każdy uczeń ma takie same prawa i obowiązki. W klasie integracyjnej nauczyciel analizuje postępy uczniów i ocenia je według indywidualnych możliwości dziecka. Praca w klasie integracyjnej wymaga współpracy nauczyciela wspierającego i prowadzącego. Razem układają program wychowawczy, wystawiają oceny, uczestniczą w wywiadówkach a nawet wspólnie prowadzą zajęcia.

W naszej szkole grono pedagogiczne dokłada wszelkich starań by tworzyć dobry klimat dla integracji. Uczniowie niepełnosprawni biorą aktywny udział w życiu szkoły. U uczniów niepełnosprawnych obserwujemy wzrost poczucia własnej wartości i pewności siebie. Dzieci sprawne uczą się traktowania odmienności jako czegoś naturalnego, stają się opiekuńcze i troskliwe. Kontakt z osobą niepełnosprawną kształtuje u dziecka właściwą postawę społeczną, skłania do większej otwartości i wyrozumiałości.

Możliwość porównania własnych ograniczeń i trudności z codziennymi zmaganiami dzieci niepełnosprawnych uczy pokory i cierpliwości w pokonywaniu życiowych przeszkód. Dlatego tak istotne jest wpajanie idei integracji już od najmłodszych lat oraz nawiązywanie i pielęgnowanie kontaktów pomiędzy osobami sprawnymi i niepełnosprawnymi. Taka postawa przynosi obu stronom nie tylko wiele satysfakcji i radości, ale przyczynia się również do tego, że otaczający świat staje się bardziej przyjazny.