Dni Przeciwko Agresji i Przemocy

W dniach 17 – 19 marca 2010 pod hasłem „Daj się lubić” trwały w naszej szkole DNI PRZECIWKO AGRESJI I PRZEMOCY. Akcja, która swoim działaniem objęła wszystkich uczniów, miała na celu przeciwdziałanie przemocy oraz promocję kultury zachowania w szkole i poza nią. Za jej przygotowanie i przeprowadzenie w klasach IV – VI odpowiedzialni byli: pani Anna Chmielecka, pani Anna Lewoc oraz pan Stanisław Masłowski.
Symbolem akcji w tym roku została uśmiechnięta buzia. „Uśmiechnięte” rysunki rozwieszono w całej szkole. Na gazetce szkolnej znalazły się (oprócz nich oraz rysunków uczniów) hasła promujące życzliwość, uprzejmość, kulturę osobistą, niesienie pomocy innym, itp.
W pierwszym dniu akcji, czyli dniu miłych słówek, każdy po słowach „dzień dobry” lub „cześć” – napotkanej osobie mówił komplement. W drugim dniu – dniu radości – wszyscy nosili przypiętą do ubrania własnoręcznie wykonaną „radosną plakietkę”. Akcja zakończyła się dniem życzliwości – kiedy to w miłej i życzliwej atmosferze wszyscy wzięli udział w turnieju KLASA NA MEDAL organizowanym przez SU. Wtedy też pokazano przedstawienie pt. „Agresji mówimy NIE!”, przygotowane przez klasę V c. Po nim nastąpiło podsumowanie akcji, ogłoszenie wyników ogłoszonych i przeprowadzonych wcześniej konkursów. Ich wyniki przedstawiają się następująco:

Plakat pt. „Radość”
I miejsce – Aleksandra Karwacka klasa V a
II miejsce – Monika Kalisz klasa V c
III miejsce – Ola Złotocha klasa VI c

Słownik życzliwego ucznia
I miejsce – Ola Barcińska klasa V a
II miejsce – Anna Szmurło klasa V a
III miejsce – Monika Kalisz klasa V c

Quiz – Klasówka z dobrych manier
I miejsce – Agata Dziekońska klasa VI a
II miejsce – Aleksandra Zawadzka klasa V b
III miejsce – Ola Złotocha klasa VI c

Uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły wzorem ubiegłych lat wybrali Miss i Mistera Uśmiechu oraz najsympatyczniejszą klasę. W tym roku za najmilszą dziewczynkę uznano Michalinę Nienałtowską z klasy V b, natomiast wśród chłopców zwyciężył Jakub Gilejsza z klasy IV b. Tytuł najsympatyczniejszej klasy zdobyła klasa V a.
Wychowawcom klas zaproponowano, aby w czasie trwania akcji przeprowadzili godziny wychowawcze dotyczące życzliwości, kultury osobistej, tworzenia dobrego klimatu w klasie i szkole, zapobiegania przemocy.

Dni Przeciwko Agresji i Przemocy na stałe wpisały się do kalendarza uroczystości szkolnych. Sposób realizacji zadań z tym związanych został zaakceptowany i przez pracowników szkoły i przez uczniów, a cele przedsięwzięcia (przeciwdziałanie przemocy i agresji, zachęcanie do pokojowego rozwiązywania konfliktów, kształcenie właściwych postaw społecznych, uwrażliwianie na kulturę osobistą i kulturę słowa, promowanie życzliwości, przyjaźni, koleżeństwa) dzięki wspólnym wysiłkom organizatorów akcji, dyrekcji szkoły i wychowawców osiągnięte.

Organizatorzy:
Anna Chmielecka