Zgodnie z art. 37 punktem 7 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (4.5.2016 L 119/38 Dziennik Urzędowy Unii Europejskiej PL) Administrator Danych osobowych którym jest Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku ustanowił Inspektora Ochrony
Danych do którego kontakt znajduje się poniżej:
Artur Dobkowski, mail: dane.osobowe.elk@gmail.com, telefon: +48 579-970-578

Sprawozdanie z przebiegu Dni Języka Ojczystego
„Ojczysty – zawsze czysty”

Pod hasłem „Ojczysty – zawsze czysty” w dniach 21-23 lutego 2018 r. zrealizowaliśmy w naszej szkole projekt edukacyjny „Dni Języka Ojczystego”. Jego koordynatorki, panie Anna Lewoc, Anna Chmielecka oraz Mirosława Skorupska, chciały przez naukę i zabawę uwrażliwić uczniów na potrzebę dbałości o język polski, wzbudzić w nich zainteresowanie poprawną polszczyzną oraz krzewić kulturę języka ojczystego.

Już od pierwszego dnia na I piętrze witała wszystkich wystawa prezentująca m.in. hasła, cytaty oraz ciekawostki na temat naszego języka ojczystego, Na drzwiach każdej sali pojawiły się wiersze i myśli dotyczące polszczyzny przygotowane przez organizatorki.

Realizację projektu zapoczątkował międzyklasowy konkurs plastyczny pt. „Dbajmy o Język”. Klasy młodsze przegotowały plakaty , na których zaprezentowały wybrany wiersz ortograficzny lub inny związany z mową polską oraz ilustrację do wiersza. Klasy IV – VII zobrazowały związki frazeologiczne wraz z ich wyjaśnieniem. Wszystkie prace zostały wyeksonaowane na wystawie w korytarzu szkolnym.

Dni Języka Ojczystego obfitowały w różnorodne konkursy i zabawy. 21 lutego przeprowadziłyśmy konkurs recytatorski pod hasłem „Tańcząc między słowami”. Uczniowie recytowali wiersze tematycznie związane z polszczyzną ( ortograficzne, logopedyczne itp.). Konkurs cieszył się dużym powodzeniem, o czym świadczy ilość uczestników. Przystąpiło do niego 32 uczniów. 22 lutego to dzień, który poświecony został ortografii polskiej. Odbyły się wówczas konkursy ortograficzne na poziomie kl. II – III „Ortofrajda”, kl. IV – VII „Potyczki z ortografią”. Tutaj także dopisała frekwencja. W imprezie uczestniczyło 50 uczniów. W tym dniu, niektóre dzieci przebrały sie za postać z legendy polskiej.

Zwieńczeniem projektu były apele, przeprowadzone na poszczególnych poziomach , przygotowane przez koordynatorki projektu. Rozpoczęłyśmy je recytacją wierszy laureatów konkursu „Tańcząc miedzy słowami”. Ochotnicy „gimnastykowali swój język” mierząc się z „łamańcami językowymi” ,czyli tekstami, które dosłownie potrafią zawiązać język na supeł! Uczniowie klas starszych mogli spróbować swoich sił odgadując tytuł książki, wylosowany uprzednio przez przedstawiciela klasy, który miał ułatwić zadanie, poprzez narysowanie postaci z lektury. Było przy tym mnóstwo zabawy i śmiechu. Młodsze dzieci bawiły się w „ukryte znaczenia”. Musiały wypisać jak najwięcej wyrazów o podwójnym znaczeniu. Znakomitą zabawą i nauką jednocześnie okazała się „Piłka ortograficzna”. Uczniowie rzucając piłką do kolegów ( koleżanek ) podawali wyraz z trudnością ortograficzną, a uczeń, który piłkę złapał, podawał prawidłową pisownię.

Po zakończeniu ostatniej konkurencji ogłoszono wyniki konkursów, które odbyły się w ramach realizacji projektu „Ojczysty – zawsze czysty’ oraz wręczono nagrody.

Wszystkie zadania i konkurencje na płaszczyźnie rywalizacji miedzyklasowej, zostaną podsumowane na koniec roku szkolnego, a ich wyniki i nagrody zostaną ogłoszone i wręczone na apelu podsumowującym II semestr.

Opracowała : Mirosława Skorupska