Sprawozdanie z zajęć czytelniczych
„ Druga wojna światowa w literaturze dziecięcej”
przeprowadzonych w bibliotece szkolnej w klasach II – IV
w ramach projektu „Szkoła Wierna Dziedzictwu”

W okresie grudzień 2016/ styczeń 2017 roku przeprowadziłam w klasach II – IV zajęcia na temat „Druga wojna światowa w literaturze dziecięcej”. Miały one na celu przybliżenie uczniom tematyki wojennej, która jako trudne zagadnienie, była jak dotąd w literaturze dziecięcej pomijana. Jednak historia II wojny światowej nie powinna być tematem „tabu”. Aby zaprezentować ją jednak w sposób umiejętny, dostosowany do percepcji i psychiki dzieci, tak aby ich nie straszyć, wykorzystałam cykl książek wydanych z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego, które znakomicie wypełniły lukę na rynku wydawniczym w omawianym zakresie.

Celem lekcji było przede wszystkim zwrócenie uwagi na ważne wydarzenia w historii Polski, uwrażliwienie na los drugiego człowieka, wzbudzenie empatii i szacunku dla starszych pokoleń, zainteresowanie uczniów książką o tematyce wojennej oraz kształtowanie postaw patriotycznych.

Zajęcia rozpoczęłam rozmową na temat takich pojęć jak : ojczyzna, patriotyzm, pokój, konflikt, wojna. Następnie krótko omówiłam najważniejsze fakty dotyczące wybuchu i przebiegu II wojny światowej, opierając się i ilustrując swoją wypowiedź książką Patryka Pleskota „Wojenna katastrofa 1939-1945” oraz „Powstanie warszawskie – dzień po dniu”. Wykorzystałam także prezentację multimedialną „II wojna świtowa”. Zasadniczym zagadnieniem była rozmowa z uczniami na temat losów dzieci polskich podczas II wojny światowej. W tej części lekcji zaprezentowałam książki napisane przez dziecięcych świadków wydarzeń. Pisząc swoje wspomnienia już jako osoby dorosłe, przedstawiły wojnę widzianą oczyma dziecka, opisując emocje językiem literackim dostosowanym do poziomu i wyobraźni małego czytelnika. Nie ma więc tutaj obrazów, które mogłyby stanowić dla dziecka uraz czy pozostawić trwały ślad. Rzeczywistość przedstawiona jest w sposób delikatny, dostosowany do dziecięcej wrażliwości.

Tytuły omówionych książek : Joanna Papuzińska „Asiunia” , Michał Rusinek „Zaklęcie na „w” „, Paweł Beręsewicz „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, Dorota Combrzyńska – Nogala „Bezsenność Jutki”, Renata Piątkowska „Wszystkie moje mamy”.

Podsumowaniem lekcji był krotki film „Dzieci wojny” z piosenką w wykonaniu Edmunda Fettinga, który mocno poruszył małe , dziecięce serca i bardzo przemówił do wyobraźni. Po zajęciach, w celu bliższego zapoznania, uczniowie wypożyczali książki do domu. (Zdjęcia)

Ełk, 24.02.2017                                                                                  Mirosława Skorupska