Oczekujemy na Świętego Mikołaja

Zgodnie z planem wychowawczym oraz moimi założeniami w I semestrze roku szkolnego 2009/2010 zrealizowałam przedsięwzięcie: "Oczekujemy na Świętego Mikołaja".
Składało się ono z kilku powiązanych tematycznie działań, a mianowicie:
- Zorganizowaniem dla klas 0-II konkursu plastycznego: "Mikołajkowe Obrazki"
- Zorganizowaniem konkursu literackiego dla klas III: "List do Świętego Mikołaja"
- Wykonaniem gazetki tematycznej, przybliżającej dzieciom postać Świętego Mikołaja.
- Ogłoszeniem wyników konkursów i ukazaniem galerii prac laureatów na korytarzu szkolnym.
- Zorganizowaniem przedstawienia teatralnego w wykonaniu uczniów klasy II b "Legenda o Świętym Mikołaju"

Celami przedsięwzięcia było:
- Utrwalenie formy wypowiedzi pisemnej - listu,
- Rozbudzenie zainteresowań czytelniczych dzieci,
- Rozwijanie wyobraźni i umiejętności jasnego wyrażania własnych potrzeb,
- Rozwijanie twórczości dziecięcej związanej ze Świętami Bożego Narodzenia,
- Rozwijanie zainteresowań plastycznych, teatralnych i literackich,
- Poznanie historii o Świętym Mikołaju,
- Kształcenie umiejętności wykorzystania poznanych technik plastycznych,
- Rozwijanie fantazji, kreatywności i wyobraźni twórczej dzieci.

Cykl tych działań został przeze mnie rzetelnie przygotowany, począwszy od zapowiedzi tych konkursów, z jasno sprecyzowanymi celami i zadaniami, poprzez ich realizację, a następnie po ich podsumowanie.
Galerię prac plastycznych maluchów można było obejrzeć na parterze, natomiast kunszt literacki uczniów klas III uczniowie mogli podziwiać czytając prace laureatów na gazetce (I piętro).
Ponadto dzieci zapoznały się bliżej z postacią Świętego Mikołaja poprzez obejrzenie przedstawienia teatralnego p.t. "Legenda o Świętym Mikołaju" w wykonaniu uczniów mojej klasy. Na koniec inscenizacji wszyscy widzowie zostali obdarowani mikołajkowym prezentem w postaci lizaków, które wręczał im główny bohater przedstawienia - Mikołaj. Inscenizacja i wesołe piosenki o Mikołaju podobały się dzieciom, ale ważniejsze było przecież przesłanie płynące z tej legendy, że każdy człowiek może w swoim środowisku stać się takim małym Mikołajem.
Uważam, iż całe przedsięwzięcie należy zaliczyć do udanych, cele zostały w pełni zrealizowane, a najlepszym odzwierciedleniem tego była radość i zadowolenie dzieci z udziału w konkursach, a także zainteresowanie małych widzów ciekawym przedstawieniem.

Realizacja i opracowanie:
Wiesława Witkowska