„Hej, kolęda, kolęda!”

Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie zbliża ludzi, daje poczucie bliskości. Pieśni bożonarodzeniowe, przepełnione miłością i dobrem, niosą radość i nadzieję.

Taka właśnie atmosfera – ciepła, jedności i wzajemnego zrozumienia zapanowała w naszej szkole 15 grudnia w trakcie Koncertu Kolęd i Pastorałek.

Przybyłych rodziców, uczniów i pracowników szkoły przywitał chór szkolny piosenką „Jest taki dzień”. Następnie na scenie zaprezentowali się uczniowie, jak również ich rodzice, którzy śpiewali i grali wraz ze swoimi pociechami. W trakcie koncertu usłyszeliśmy najbardziej znane polskie kolędy, pastorałki i inne świąteczne utwory we własnych aranżacjach i interpretacjach. Wspólnie śpiewaliśmy „Cichą noc”, „Wśród nocnej ciszy”, „Lulajże Jezuniu”, „Dzisiaj w Betlejem”. W świąteczny, magiczny nastrój przeniosły przepiękne pieśni „Maleńka Miłość” czy „Życzenia” wykonane przy akompaniamencie gitary oraz „Przybieżeli do Betlejem” zagrana na akordeonie. Wysłuchaliśmy mało znanych ludowych piosenek „Gore gwiazda Jezusowi”, „Śpij Jezu” czy „Przyjdź do mnie mały Jezusiku”. Natomiast o radości płynącej z przeżywania świąt przypomniały nam takie utwory jak „Cieszmy się” czy „Maleńka Gwiazdka”.

Wspaniałe wykonanie każdego utworu niosło ogromną radość, pozwoliło chociaż na chwilę oderwać się od codzienności, zapomnieć o troskach i pracy.

Zgromadzona publiczność chętnie włączała się do wspólnego śpiewu, więc cała szkoła rozbrzmiewała przepięknymi dźwiękami kolęd i pastorałek.

Nasze spotkanie zakończyły życzenia świąteczne i piosenka wykonana przez chór szkolny „Przekażmy sobie znak pokoju”.

Dodatkową atrakcją tego dnia był kiermasz świąteczny, na którym można było kupić piękne ozdoby: bombki, stroiki, choinki i aniołki wykonane przez nauczycieli z naszej szkoły.

Zorganizowany przez nas koncert był wspaniałą okazją, aby zachować w pamięci niepowtarzalny urok kolęd i pastorałek, kultywować tradycję wspólnego kolędowania nie tylko w rodzinnym gronie. Pozwolił też przenieść się w wyjątkowy, wzruszający, świąteczny klimat. (Zdjęcia)

Anna Lewoc