Wycieczka do piekarni

Uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią udali się na wycieczkę do pobliskiej piekarni - Karmelek. Pracują w niej niektórzy rodzice naszych rówieśników, więc towarzyszyli nam oni podczas tej wycieczki. Na zajęciach w szkole uczyliśmy się o roślinach uprawianych na naszych polach, między innymi o zbożach. Poznaliśmy również ich znaczenie w naszym życiu codziennym. Chcąc poznać bliżej proces pieczenia chleba i ciężką pracę piekarzy udaliśmy się na lekcję w terenie.

W piekarni poznaliśmy cały cykl powstawania pieczywa. Mogliśmy zobaczyć maszyny, które wyrabiają ciasto. Dzieci z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza. Pracownicy piekarni pokazywali sposoby zaplatania chałek, rogali, służyli informacjami na temat wypieku chleba. Mieliśmy również okazję sami uformować z ciasta rogale i chałki W piekarni wszystko było ciekawe: ogromne misy na ciasto, wózki z upieczonym chlebem, krajalnica, wielkie łopaty do wysadzania pieczywa a także ogromne piece. Trzecioklasiści na własnej skórze doświadczyli, jak trudna jest praca piekarzy, szczególnie ze względu na wysoką temperaturę w pomieszczeniach. Na koniec każdy z nas otrzymał świeżutką bułeczkę.

Jesteśmy wdzięczni pracownikom piekarni za tę kształcącą lekcję i dziękujemy za ich codzienny trud. (Zdjęcia)

Wiesława Witkowska