„Książka jak cudowny dywan w nowe światy nas porywa”
DRODZY RODZICE !

Czytanie jest jedną z najważniejszych umiejętności, które zdobywa uczeń już w klasie pierwszej, a następnie doskonali w kolejnych latach edukacji. Jest czynnością bardzo złożoną. Wymaga współdziałania funkcji słuchowych i wzrokowych oraz uwagi, pamięci i myślenia. Aby opanować umiejętność czytania, dziecko musi osiągnąć odpowiednią dojrzałość. Powinno również wytrwale i systematycznie ćwiczyć. Wraz z kolejnymi ćwiczeniami stopniowo opanowuje techniczny aspekt czytania. To osiągnięcie jest niezwykle ważne, ale niewystarczające do tego, aby mogło ono być wykorzystywane przez ucznia do samodzielnego zdobywania wiedzy, a także do rozwiązywania rozmaitych zadań, które niesie ze sobą codzienne życie. Aby czytanie było w pełni użyteczne – a także przyjemne – dziecko musi nauczyć się spostrzegania logicznych powiązań między odczytywanymi przez siebie wyrazami. Krok po kroku musi także opanować umiejętność znajdowania w tekście ważnych dla siebie informacji.

Rodzina odgrywa zasadniczą rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne i kojarzyły się z rzeczą przyjemną, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. Książka jest jednym z najważniejszych środków w dziedzinie przekazywania wiedzy. Czytanie rozwija sferę poznawczo – intelektualną, wzbogaca wartości moralno – społeczne, rozwija pamięć i wyobraźnię, zapewnia zdrowy rozwój emocjonalny dziecka oraz zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów. Dzieci patrzą na nas i uczą się biorąc z nas przykład. Ostatnie badania dowodzą, że aż 75% dzieci w wieku przedszkolnym woli oglądać telewizję niż słuchać książki. Tylko 25% sięga z własnej woli po książkę. Na oglądanie telewizji współczesny Polak poświęca blisko 200 minut dziennie, a na rozmowę z dziećmi jedynie 6 minut!

Drodzy Rodzice, zachęcamy Was gorąco, abyście rozbudzali i podtrzymywali zainteresowania czytelnicze waszych pociech poprzez codzienne głośne czytanie dzieciom - wystarczy 20 minut dziennie

Gdy dziecko idzie do szkoły, powinniśmy mu nadal głośno czytać. Zanim dzieci opanują trudną technikę czytania, muszą włożyć w to wiele wysiłku i pracować przez dłuższy czas na prostych tekstach. Prawdopodobnie jest niewiele sześcio-, siedmio-, czy ośmiolatków, którzy samodzielnie są w stanie przeczytać np. „Opowieści z Narnii”, ale prawie wszyscy mogą bez trudu ich wysłuchać i zrozumieć całe bogactwo treści. Dlatego też nie powinniśmy przestawać dziecku czytać na początku nauki szkolnej, a przełoży się to na rozwój języka i umiejętność rozumienia świata. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki, wiersze, opowiadania. Postarajmy się, aby tak było nadal. Pamiętajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

Starajmy się także zachęcać i motywować starsze dzieci, bądźmy dla nich pozytywnym przykładem , niech nasze pociechy widzą, że my także czytamy. W miarę możliwości finansowych zamiast np. gier komputerowych , kupujmy książki, korzystajmy z zasobów biblioteki, zachęcajmy do udziału w imprezach czytelniczych zarówno w szkole jak i poza nią.

Dajmy szansę naszym dzieciom, by wyrosły na mądrych, dobrych i szczęśliwych ludzi.

Nauczyciele bibliotekarze SP9 Ełk

Zapraszamy wszystkich uczniów do udziału w realizowanym w naszej szkole projekcie czytelniczym „Każdy trening mistrza czyni…”. W ramach imprezy odbywają się w bibliotece „rozczytane przerwy”, w każdy wtorek i środę na obu długich przerwach. Można zostać lektorem lub posłuchać jak nowe, ciekawe książki, czytają koleżanki i koledzy. W programie także słuchowiska. Zapraszamy również dzieci do zabawy i rywalizacji w turnieju czytelniczo – sportowym, konkursach : literackim na list zachęcający do przeczytania książki ; plastycznym na plakat reklamujący książkę. Całe przedsięwzięcie dotyczy nowego księgozbioru zakupionego z programu „Książki naszych marzeń”.