Sprawozdanie z apelu z okazji Święta Niepodległości

7 listopada na drugiej godzinie lekcyjnej w Szkole Podstawowej nr 9 w Ełku na korytarzu pierwszego piętra odbył się apel z okazji Święta Niepodległości.

Uroczystość została zorganizowana przez klasy V b i V c, ich wychowawczynie, panie Dorotę Markowską i Elżbietę Rafałowska oraz panią Annę Nartowicz wraz z chórkiem szkolnym. Przed rozpoczęciem apelu pan dyrektor, pan Andrzej Zdanowski, przemówił do uczniów. Nakazał, aby wszyscy zachowywali się przez cały czas grzecznie i uważnie słuchali. Uroczystość zaczęła się wystąpieniem pocztu sztandarowego i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie przewodnicząca Samorządu uczniowskiego, Martyna Zadrożna zameldowała gotowość uczniów do apelu panu dyrektorowi i powitała wszystkich. Potem przedstawiono prezentację multimedialną prowadzoną przez uczniów z V b i V c . Dotyczyła ona historii polski w czasie zaborów, powstań narodowych i odzyskania niepodległości. Wzbogacono ją o wiersze patriotyczne recytowane przez piątoklasistów i pieśni w wykonaniu chórku, takie jak „Warszawianka”, „Pierwsza kadrowa” czy „Rota”. Później zaprezentowano również scenkę dotyczącą strajku dzieci polskich, które nie chciały, aby uczono je modlić się po niemiecku. Pod koniec zaśpiewały dla nas laureatki konkursu pieśni patriotycznej, Magda Kruszewska i Ola Dźwilewska. Dziewczynki treścią wykonanych utworów wzruszyły niemalże całą publiczność. Na koniec uroczystości przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego oddała głos panu dyrektorowi. Opowiedział on, jak ważne jest Święto Niepodległości i mówił o tym, że Polska zawsze będzie naszym domem i ojczyzną, gdziekolwiek na świecie byśmy się znaleźli. po tym wystąpieniu Martyna Zadrożna pożegnała widzów, a uczniowie nagrodzili wykonawców brawami, po czym rozeszli się do klas. dekoracje podczas apelu były dosyć nietypowe. znajdowały się tam drewniane krzyże przypominające groby poległych za ojczyznę, a za nimi stał stary płotek. Panowała poważna atmosfera z nutą zadumy. Widownia z zainteresowaniem oglądała uroczystość, a uczniowie nie sprawiali praktycznie żadnych problemów.

Według mnie, apel udał się wspaniale. Poruszył na pewno serca całej publiczności, a wykonawcy z pewnością musieli w jego przygotowanie włożyć wiele pracy i zaangażowania.
(Zdjęcia)

Angelika Zapilaj