Pokaz rycerski

Lekcje historii nie cieszą się wśród uczniów zbyt dużą popularnością. Suche informacje i ilustracje z podręcznika nie zawsze przemawiają do ich wyobraźni, dlatego ciekawym pomysłem do zachęcenia dzieci do nauki tego niezbyt lubianego przedmiotu jest zaproszenie rycerzy na „żywą lekcję historii”.
29 października2009 r. naszą szkołę po raz kolejny odwiedzili rycerze z Chorągwi Zaciężnej „Apis”. Tym razem mistrz Jacenty Ordowski wraz ze swymi towarzyszami w przystępny i humorystyczny sposób przybliżył uczniom klas IV-VI historię wojen polsko-szwedzkich w XVII w. Dzieci „przeniosły się” w czasy panowania króla szwedzkiego Gustawa II Adolfa i mogły przyjrzeć się, jak wyglądała wówczas rekrutacja do armii szwedzkiej. Co odważniejsi z braci uczniowskiej mogli nawet przywdziać strój muszkietera i pikiniera, nasypać prochu na panewkę muszkietu, czy też potrzymać pikę. Nie obeszło się bez krótkiej musztry oraz „próby sił” między wojskami szwedzkimi, a polską husarią w „bitwie pod Gniewem”. Członkowie Chorągwi zaprezentowali najpopularniejsze rodzaje broni używanej w XVII w., a swój występ zakończyli niezwykle widowiskowym pokazem fechtunku.
Takie nietypowe spotkania z historią rozbudzają wyobraźnię uczniów, zachęcają do zgłębiania wiedzy, a co najważniejsze uczniowie mogą wczuć się w realia epoki, ubierając zbroję, próbując walki, uczestnicząc w zwyczajach rycerskich. Występ udowodnił, że historia wcale nie musi być nudna, wystarczy ją przekazać w interesujący sposób, by rozbudzić zainteresowanie.
Mamy nadzieję, że nie jest to ostatnia „żywa lekcja historii” w naszej szkole i z niecierpliwością czekamy na kolejne. Zobacz zdjęcia
Opracowanie: Elżbieta Rafałowska