SPRAWOZDANIE Z MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU
„ŁAMIGŁÓWKI BEZ KLASÓWKI”

15 maja 2014 w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku po raz kolejny uczniowie klas czwartych szkół podstawowych zmierzyli się z językiem polskim
i matematyką, biorąc udział w Międzyszkolnym Konkursie „Łamigłówki bez klasówki”. Przystąpiło do niego 28 dzieci ze wszystkich ełckich podstawówek.

Po oficjalnym powitaniu i otwarciu turnieju dwuosobowe drużyny (oddzielnie matematycy, oddzielnie poloniści) rozpoczęły zmagania z zadaniami przygotowanymi
przez organizatorki konkursu: panią Grażynę Barcińską i panią Joannę Zgódkę - nauczycielka matematyki oraz Barbarę Dardzińską i panią Annę Lewoc - polonistki.

Konkurs matematyczny zaczęliśmy rebusem, którego hasło brzmiało „To już dziesiąty raz na łamigłówki czas”. Dalej uczniowie rozwiązywali krzyżówkę. Następnie mali matematycy odnajdywali ułamki w „Zadaniach wierszem pisanych”. Trzeba było też wykazać się sprawnym liczeniem w konkurencji „Mistrz działań pisemnych”. Inne zadanie dotyczyło umiejętności posługiwania się czasem i zegarem tarczowym. A najtrudniejszymi konkurencjami okazały się te dotyczące własności liczb, które należało znać by rozszyfrować „Zagadkowy numer telefonu” oraz odnaleźć regułę według której zapisano liczby.

Pasjonaci języka ojczystego zmagali się z konkurencjom związanymi z motywem przewodnim konkursu - przysłowiami polskimi: odnajdywali powiedzenia ukryte w tekście, odgadywali przysłowia na podstawie ilustracji. Musieli też wykazać się znajomością pojęć polonistycznych, rozwiązując krzyżówkę. Nazywali środki stylistyczne, tworzyli wyrazy bliskoznaczne i pokrewne. Z rozsypanki wyrazowej układali zdanie, a następnie rysowali jego wykres zdania i wypisywali związki wyrazowe. Sprawdzali też swoją znajomość alfabetu. Najwięcej trudności młodzi poloniści mieli z zadaniami zatytułowanymi „Wypowiedzenia”
i „Dyktando”.

Czwartoklasiści dzielnie stawili czoła wszystkim zadaniom i z wielkim zapałem rozwiązywali łamigłówki. Jak sami przyznają, większość poleceń była łatwa, chociaż podchwytliwa.

Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie i ich opiekunowie zostali zaproszeni na skromny poczęstunek. Po nim nastąpiło ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród dla laureatów i dyplomów dla wszystkich uczestników konkursu.

X edycję konkursu matematycznego wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej – Maja Czarnecka, Sebastian Lubartowicz. II miejsce zajęli przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 4 im. Prof. Władysława Szafera – Aleksandra Kosiorek, Błażej Marciniak, a trzecie reprezentanci gospodarzy – Wiktoria Serwatka, Bartosz Babiński.

W konkursie polonistycznym najlepsza okazała się drużyna „Dziewiątki” – Gabriela Górska, Kornelia Kiełczewska. Na II miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. Henryka Sienkiewicza – Antoni Prądzyński, Dawid Seroka,
a na trzecim ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Prof. Władysława Szafera – Aniela Darmofał, Maciej Drażba.

Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Organizatorki konkursu dziękują wszystkim za przybycie, Radnemu Miasta Ełk panu Dariuszowi Wasilewskiemu za przekazane nagrody.

Mamy nadzieję, że „Łamigłówki bez klasówki”, które upłynęły w przyjaznej atmosferze, dostarczyły jej uczestnikom wielu miłych wrażeń, promując wśród uczniów
i nauczycieli ideę rozwijania zdolności i kreatywności dzieci.(Zdjęcia)