10 lat obecności Polski w Unii Europejskiej

To już 10 lat od czasu przystąpienia Polski do wspólnoty państw europejskich. Wiele się zmieniło od maja 2004 r. Rozwinęło się polskie rolnictwo, przemysł spożywczy oraz handel. Unia przekazuje fundusze i dopłaty na modernizację gospodarstw rolnych. Dzięki temu Polska może sprzedawać i kupować zdrową ekologiczną żywność oraz inne towary i artykuły wysokiej jakości. Po wejściu naszego kraju do Wspólnoty otworzyły się również nowe możliwości dla młodych Polaków. Polscy uczniowie mogą uczestniczyć w wymianach szkolnych, doskonalić języki obce. Uznawane są świadectwa maturalne i dyplomy ukończenia szkół wyższych wszystkich obywateli Unii Europejskiej. Po otwarciu granic, wielu naszych rodaków znalazło pracę, w zachodniej Europie. Prawie na całym terytorium Unii można podróżować bez paszportu. Polacy chętnie zwiedzają różne kraje europejskie, ale też wielu turystów zagranicznych odwiedza nasz kraj – Polska stała się krajem rozpoznawalnym w Europie i na świecie. Zmiany odczuła również nasza szkoła – dzięki funduszom unijnym mamy nowe boisko, z którego wszyscy korzystamy.

8 maja 2014 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Europejski. Po odśpiewaniu „Ody do radości”, uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą korzyści płynących z naszej obecności w Unii. Następnie klasy 4b i 4c, przygotowane przez panie Joannę Kotarską, Dorotę Markowską i Elżbietę Rafałowską, zaprezentowały przedstawienie pt. „Czerwone Kapturki”, które bardzo spodobało się zebranej publiczności. Dzieci miały możliwość poznania muzyki i tańców pochodzących z innych państw europejskich. Młodzi aktorzy w humorystyczny sposób postarali się przekazać przesłanie dotyczące wagi nauki języków obcych. Na koniec części artystycznej Pan Gajowy zwraca się do Wilka: „Widzisz panie wilku, już ci nie pomogę, ale ci na przyszłość ważną przestrogę. Gdybyś się uczył języka obcego, codziennie kapturka zjadłbyś jednego”.

Apel zakończył konkurs wiedzy o Unii. Większość uczniów z uwagą śledziło prezentację multimedialną oraz spektakl „Czerwone Kapturki”, gdyż bardzo chętnie i poprawnie odpowiadali na postawione pytania. Dobre odpowiedzi zostały nagrodzone lizakiem.(Zdjęcia)