Od maja 2013 roku w ramach projektu „Współpraca w zakresie oszczędzania energii – podejmowanie decyzji w obszarze transgranicznym w Polsce i Litwie” odbywały się spotkania drużyn koszykarskich, pływackich i siatkarskich naszej szkoły, Gimnazjum nr 3 w Ełku oraz drużyn z Alytusa na Litwie.
Zawody odbywały się na zmianę w naszej miejscowości i w Alytusie. Rozgrywki koszykówki organizowane były w hali Szkoły Podstawowej nr 2 w Ełku, zawody pływackie na ełckiej pływalni, siatkówka w naszej szkole. W Alytusie graliśmy i pływaliśmy w jednym obiekcie Ośrodku Sportowym.
       Celem projektu była wymiana sportowa dzieci i młodzieży oraz realizacja budowy boiska sportowego wielofunkcyjnego przy Szkole Podstawowej nr 9 im Jana Pawła II w Ełku. Boisko zostało oddane do użytku w marcu 2014 roku.
       Sportowe zmagania koordynowały panie Beata Pudlis i Dorota Markowska. Wyjazdy były dla uczniów ciekawym doświadczeniem. Mieli możliwość obserwowania i uczestniczenia w treningach litewskich drużyn. Zwiedzili też nowoczesne obiekty sportowe. Ostatni wyjazd na zawody pływackie do Alytusa połączony został z zabawą
i relaksem w Parku Wodnym w Druskiennikach.
       Realizacja projektu przyniosła nam wiele korzyści. Dzięki niemu nasze drużyny wzbogaciły się o nowe stroje sportowe, piłki koszykowe, siatkowe i sprzęt pływacki. Wdrażane działania były dla wszystkich dużym wyzwaniem
i jednocześnie dostarczyły mnóstwa emocji i dały ogromną satysfakcję.
       Kontynuacją projektu będzie kilkudniowy obóz pływacki w Alytusie, na którym pasjonaci sportów wodnych wspólnie z młodzieżą litewską będą trenować pływanie, kajakarstwo i drużynową piłkę wodną.
       Program cieszył się dużym zainteresowaniem naszych uczniów. Czekamy na kolejną tego typu współpracę z naszym sąsiadem. (Zdjęcia)