3 GRUDNIA – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
w Szkole Podstawowej nr 9

3 grudnia w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Szczególnie tego dnia staraliśmy się okazywać szacunek ludziom chorym, niepełnosprawnym fizycznie i umysłowo, mających problemy z poruszaniem się i mówieniem.
Celem obchodów było ukazanie problematyki związanej z integracją w naszej szkole i promocja klas integracyjnych. Tego dnia uczniowie i nauczyciele otrzymali plakietki i ulotki dotyczące tego problemu.
Nasza szkoła jest przyjazna dla każdego ucznia. Umożliwia dzieciom niepełnosprawnym naukę i rozwój emocjonalno-intelektualny w gronie zdrowych rówieśników. Daje pełne możliwości nauczania i rozwoju fizycznego dzieci niepełnosprawnych. Obecnie mamy trzy klasy integracyjne kl. I a, IV a i VI a.
Klasy integracyjne to klasy liczebnościowo małe. Uczy się w nich od 15-20 uczniów. W czasie lekcji oprócz nauczyciela prowadzącego, znajduje się nauczyciel wspomagający, który pomaga dzieciom niepełnosprawnym, ale nie tylko. Dzieci zdrowe też zawsze mogą liczyć na jego pomoc.
Dzieci niepełnosprawne mają dostosowane programy nauczania do swoich możliwości i potrzeb psychofizycznych wynikających z niepełnosprawności, natomiast reszta klasy czyli dzieci zdrowe realizują normalny, pełny program nauczania, a dzieci bardzo zdolne mają zawyżone wymagania dla osiągnięcia lepszych efektów nauczania i wychowania. Jak widać do każdego ucznia jest indywidualne podejście ze strony dwóch nauczycieli.

Zachęcamy wszystkich do bycia tolerancyjnym wobec innych – zwłaszcza wobec niepełnosprawnych kolegów i koleżanek.
- W byciu dobrym przejawia się nasze człowieczeństwo!
- Powstrzymujmy swoje negatywne emocje wobec innych!
- Zapewniajmy poczucie bezpieczeństwa uczniom niepełnosprawnym!
- Szanujmy innych!
- Zauważajmy dobre strony w innym człowieku!
- Pomagajmy sobie nawzajem!
- Nie wyśmiewajmy innych – każdy jest ważny!

Inny od Ciebie – nie znaczy gorszy!

Dzień Osób Niepełnosprawnych w naszej szkole przygotowały panie wspomagające uczniów niepełnosprawnych w klasach integracyjnych: Agnieszka Karanowska, Joanna Kalisz i Urszula Godlewska.