KONKURS!

Sprawozdanie
z MIĘDZYSZKOLNEGO KONKURSU „ŁAMIGŁÓWKI BEZ KLASÓWKI”

16 maja 2013 roku w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II w Ełku po raz kolejny najlepsi matematycy i poloniści z klas czwartych wszystkich ełckich podstawówek rywalizowali ze sobą w Międzyszkolnym Konkursie „Łamigłówki bez klasówki”.
Głównym celem tego konkursu jest propagowanie nauki wśród uczniów, popularyzacja wiedzy oraz umiejętności matematycznych i polonistycznych, a także motywowanie dzieci do nauki i nauczycieli do pracy z młodymi pasjonatami.
Po oficjalnym powitaniu i otwarciu turnieju dwuosobowe drużyny wraz z opiekunami udały się do wyznaczonych klas (oddzielnie matematycy, oddzielnie poloniści), by tam zmierzyć się z przygotowanymi przez organizatorki zadaniami.
Entuzjaści królowej nauk rozwiązywali rebusy i matematyczną krzyżówkę, układali domino. Wykazywali się także znajomością ortografii w zapisywaniu terminów matematycznych i trudzili się nad innymi łamigłówkami.
Natomiast pasjonaci języka ojczystego zmagali się z konkurencjami związanymi
z motywem przewodnim konkursu - Rokiem Juliana Tuwima. Wykonywali też zadania
z gramatyki, frazeologii oraz takie, które dotyczyły środków stylistycznych, poprawności językowej i ortograficznej.
Czwartoklasiści dzielnie stawili czoła wszystkim zadaniom i z wielkim zapałem rozwiązywali łamigłówki. Jak sami przyznają, większość poleceń nie sprawiła im trudności. Po zakończeniu zmagań konkursowych uczniowie i ich opiekunowie zostali zaproszeni
na skromny poczęstunek. Po nim nastąpiło ogłoszenie wyników oraz rozdanie nagród
dla laureatów i dyplomów dla wszystkich uczestników konkursu.
IX edycję konkursu matematycznego wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5
im. Marii Konopnickiej – Alicja Jabłońska i Krzysztof Falaciński (opiekun – p. Robert Kubeł), II miejsce zajęli reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki – Zuzanna Wujek i Łukasz Milewski (opiekun – p. Edyta Dagmara Zembrowska), a następne Angelika Zapilaj i Władysław Haiduk ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Pawła II (opiekun – p. Joanna Zgódka).
W konkursie polonistycznym najlepsza okazała się drużyna gospodarzy w składzie: Karolina Budzińska i Piotr Dąbkowski (opiekun – p. Ewa Przekop), na II miejscu uplasowali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. prof. Władysława Szafera – Aleksandra Jonik
i Barbara Milewska (opiekun – p. Beata Dzierżanowska), a na III przedstawiciele Szkoły Podstawowej nr 2 im. I Dywizji Tadeusza Kościuszki – Julia Andruczyk i Wiktoria Krzesicka (opiekun – p. Honorata Sadowska).
Zwycięzcom i ich opiekunom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Organizatorki konkursu: Grażyna Barcińska i Joanna Zgódka - nauczycielka matematyki, Barbara Dardzińska i Anna Lewoc - nauczycielki języka polskiego, dziękują wszystkim
za przybycie, a Radnemu Miasta Ełk panu Dariuszowi Wasilewskiemu oraz wydawnictwu NOWA ERA za przekazane nagrody.
Mamy nadzieję, że „Łamigłówki bez klasówki”, które upłynęły w przyjaznej atmosferze, dostarczyły jej uczestnikom wielu miłych wrażeń, promując wśród uczniów
i nauczycieli ideę rozwijania zdolności i kreatywności dzieci.