Z pieśnią przez dzieje Polski

W historii każdego kraju są daty szczególne. Dla Polaków takim dniem jest niewątpliwie 11 listopada 1918 roku. Wtedy to po 123 latach zaborów nasz kraj znów stał się państwem wolnym i niezawisłym.
Tę chlubną rocznicę społeczność Dziewiątki uczciła 10 listopada 2010 roku, biorąc udział w uroczystym apelu. Chcieliśmy, by był to dzień wspomnień, radości i wesela.
Uczniowie z klasy IV b, VI c i chóru szkolnego, którzy pod opieką pań: Grażyny Barcińskiej, Anny Chmieleckiej, Anny Lewoc i Anny Nartowicz przygotowali uroczystość „Z pieśnią przez dzieje Polski”, zabrali swoich kolegów w podróż historyczną. Wykonali najpiękniejsze pieśni patriotyczne, które kiedyś towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach, zachęcały do walki, dodawały otuchy, pozwalały zapomnieć o tragicznych chwilach. Występy chóru przeplatane były pokazem tańców narodowych. Zaprezentowano melancholijnego poloneza, skocznego mazura i spokojnego kujawiaka. Nasi piosenkarze, tancerze i aktorzy odpowiedzieli na apel Prezydenta Polski Pana Bronisława Komorowskiego – wszyscy mieli przypięte do piersi biało-czerwone kotyliony.
Ciekawym tłem do występów były na pewno scenografia ukazująca polski pejzaż i prezentacje multimedialne, które przedstawiały najpiękniejsze miejsca naszej Ojczyzny, zabytki, sztukę, przyrodę. Obejrzeliśmy również film dokumentalny sprzed II wojny światowej pokazujący waleczność polskich ułanów.
Zaprezentowane na apelu utwory mają ponad sto lat. Dziś są dokumentem minionych epok, obrazkiem rodzajowym i wzruszającym świadectwem czasu, przybliżają trudną historię naszego kraju i ułatwiają jej zrozumienie. Dlatego mamy nadzieję, że dzisiejsza uroczystość, była dla wszystkich niezwykłą lekcją historii i patriotyzmu, lekcją, która mówi: „Bądź dumny, że jesteś Polakiem.” Zobacz zdjęcia.

Anna Lewoc
Grażyna Barcińska