600 rocznica bitwy pod Grunwaldem

600 rocznicę bitwy pod Grunwaldem uczciliśmy realizując projekt „ŚLADY GRUNWALDU - LEKCJA HISTORII, KULTURY I SZTUKI”. Opracowaniem projektu, jego realizacją i koordynacją działań zajmowała się p. mgr Anna Wolska. Patronat nad imprezą sprawował Starosta Powiatu Ełckiego. Zobacz zdjęcia.

Projekt składał się z trzech części:
I -„Ełk na przestrzeni lat 1410 – 2010” – konkurs plastyczny
II -„Dzień Kultury Średniowiecza” - impreza plenerowa - 23 lipca 2010 Ełk
III -Udział w III Festiwalu Kultury Średniowiecza Masuria w Rynie - 31.07.2010

Na konkurs plastyczny „Ełk na przestrzeni lat 1410 -2010” wpłynęło 41 prac plastycznych; nagrody główne otrzymali:(dorośli) ELŻBIETA KAMIŃSKA, ALBERT BUKO, KRZYSZTOF WOLSKI; (dzieci)JAKUB KOSSAKOWSKI, OLIWIA PISTOR, ZUZANNA WYSZYŃSKA.
Nagrody laureatom konkursu uroczyście wręczyli; Starosta p. Marek Chojnowski oraz Radny woj. warmińsko – mazurskiego p. Andrzej Zdanowski podczas DNIA KULTURY ŚREDNIOWIECZA – 23 lipca 2010 r. Impreza, która odbyła się na cyplu nad jeziorem Ełk, obok Międzyszkolnego Ośrodka Sportowego, rozpoczęła się przejazdem przez miasto Ełk strojnych powozów wypełnionych ubranymi w średniowieczne szaty dwórkami i giermkami oraz spotkaniem pod ełckim ratuszem z przedstawicielami Starostwa Powiatowego.
Podczas Dnia Kultury Średniowiecza ełczanie mieli możliwość poznać kulturę, historię i sztukę Okresu Średniowiecza. Podczas imprezy otwartej przedstawione zostały tańce, pokaz walki, przeprowadzono konkursy; wiedzy historycznej, sprawnościowe, siłowe, plastyczne. Uczestnikom konkursów wręczono nagrody. Nagrody przyznane zostały także osobom, które na imprezę przyszły ubrane w kostium rodem ze Średniowiecza; byli to Gabrysia Cieniewicz i Jakub Siemieniewicz. Podczas Dnia Kultury Średniowiecza gościliśmy rzemieślników prezentujących ginące zawody: Kowala- p. Krzysztofa Kulbackiego, rzeźbiarzy –p. Przemysława Mianowskiego i p. Krzysztofa Mianowskiego, p. Teresę Lengiewicz prezentującą sery, twarogi. Swoją działalność zaprezentowali twórcy z Ełckiego Stowarzyszenia Twórców i Artystów Nieprofesjonalnych. Projekt zakończył udział twórców- rzemieślników i artystów z Ełku i Powiatu Ełckiego na III Festiwalu Kultury Średniowiecza Masuria w Rynie, który odbył się w terminie 31 lipca- 01 sierpnia 2010 r. - Ełk i Powiat Ełcki promowało 15 osób.

Projekt „Ślady Grunwaldu” realizowany i finansowany był z funduszy Starostwa Powiatowego w Ełku, wsparcie finansowe zapewnił Urząd Miasta Ełk.

Organizatorzy: Ełckie Stowarzyszenie Twórców i Artystów Nieprofesjonalnych w Ełku, Szkoła Podstawowa nr 9 im. J. Pawła II w Ełku, Studio Tańca „Ann-Art” w Ełku.

Dziękujemy za ufundowanie nagród:
Marszałkowi Woj. Warmińsko- Mazurskiego Jackowi Protasowi oraz Radnemu Woj. Warm- Mazurskiego Andrzejowi Zdanowskiemu.

Realizację projektu wspierali:
GOSPODARSTWO RYBACKIE, s.p. z o/o-Ełk, Gospodarstwo Jeziorowe w Ełku , BOUTIQUE 7 , Ełcka Sekcja Viet Vo Dao pod kierunkiem p. Mirosława Falacińskiego, SKLEP JUBILERSKI KAUFLAND - Ełk.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań artystycznych i kulturalnych!
Anna Wolska